Otwarte forum dyskusyjne Frondy

[Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...

dodano: 22.11.2020, 9:31
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

Ale tylko w tym roku.

W przyszłym, jak wszystko pójdzie dobrze, znowu pozwolą wam kupować sobie prezenty w grudniu :)

"Boże Narodzenie powinno zostać przełożone na sześć miesięcy, aby koronawirus nie spowodował „ogromnych szkód” na początku 2021 roku, ostrzegł dyrektor ds. Zdrowia publicznego".

https://www.bbc.com/news/uk-england-tees-55020985

I komentarz z sieci:

"Bogu dzięki nie jesteście w stanie kontrolować kalendarza liturgicznego".

:))

• Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Zawistowski 22.11.2020, 10:06
    Nie wiem ile masz lat Teofilo, ale ja pamiętam Boże Narodzenie z dzieciństwa: po pierwsze sprzątanie, po drugie prezenty (i to dzień przed Bożym Narodzeniem) a po trzecie Mikołaj, który (może nie każdy nawet wie) z Narodzeniem Pańskim nie ma związku najmniejszego, nawet w wersji biskupa z Miry.
    Tzw Gwiazdki organizowane przez zakłady pracy itp polegały na mówieniu wierszy, pokazach iluzjonisty i rozdaniu czekoladek, żadnych kolęd, czy jasełek. Dopuszczano wersję folk, gdzie świąteczna reprezentacja skadała się m.in z potwora, diabła i Żyda.
    Po Bożemu to było tylko w kościele, ale tam zawsze jest po Bożemu
    "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa*. (Ga 5,22-23)
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Teofila (w podróży) 22.11.2020, 16:29

Nie wiem ile masz lat Teofilo, ale ja pamiętam Boże Narodzenie z dzieciństwa: po pierwsze sprzątanie, po drugie prezenty (i to dzień przed Bożym Narodzeniem) a po trzecie Mikołaj, który (może nie każdy nawet wie) z Narodzeniem Pańskim nie ma związku najmniejszego, nawet w wersji biskupa z Miry.
    Tzw Gwiazdki ...

A ja oprócz folkloru pamiętam również zawsze Pasterkę i kolędy, pomimo tego, że mój dom rodzinny nie należał do najbardziej "katolickich".
    A jak nie Pasterkę, to zawsze Msza święta w pierwszy i drugi dzień Świąt.

Kolędy w domu też były zawsze.

Boże Narodzenie bez Boga jest naprawdę bez sensu :)
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Zawistowski 22.11.2020, 20:28

A ja oprócz folkloru pamiętam również zawsze Pasterkę i kolędy, pomimo tego, że mój dom rodzinny nie należał do najbardziej "katolickich".
    A jak nie Pasterkę, to zawsze Msza święta w pierwszy i drugi dzień Świąt.

Kolędy w domu też były zawsze.

Boże Narodzenie bez Boga jest naprawdę bez sensu :)

Pasterka była w kościele. Tam też było miejsce na żłóbek i jasełki. Nie kwestionuję, że kościoły istniały w PRL ;) jednak poza nimi elementy religijne były passe. W szkole kolęd nie uczono - może ktoś w domu śpiewał, ale śpiewanie w domu, to ogólnie (poza "sto lat") dość karkołomny event
    "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa*. (Ga 5,22-23)
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Teofila (w podróży) 22.11.2020, 20:36

Pasterka była w kościele. Tam też było miejsce na żłóbek i jasełki. Nie kwestionuję, że kościoły istniały w PRL ;) jednak poza nimi elementy religijne były passe. W szkole kolęd nie uczono - może ktoś w domu śpiewał, ale śpiewanie w domu, to ogólnie (poza "sto lat") dość karkołomny event

I naprawdę nawet nie modliliście się w domu przed wieczerzą wigilijną?
    Nie do uwierzenia.
    Ale to by pokazywało, że trendy sekularyzacyjne były już widoczne nawet 40 lat temu.

A ja śpiewałam kolędy i w szkole, i w domu.
    O Bogu, który się rodzi i moc truchleje :)
    I śpiewam do dziś.

Boże Narodzenie bez Boga jest bez sensu.
    I nie wątpię, że wielu ludzi tak je właśnie "celebruje".
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Zawistowski 23.11.2020, 22:05

I naprawdę nawet nie modliliście się w domu przed wieczerzą wigilijną?
    Nie do uwierzenia.
    Ale to by pokazywało, że trendy sekularyzacyjne były już widoczne nawet 40 lat temu.

A ja śpiewałam kolędy i w szkole, i w domu.
    O Bogu, który się rodzi i moc truchleje :)
    I śpiewam do dziś ...

Jeśli śpiewałaś kolędy w szkole, to znaczy... że po prostu jesteś ode mnie młodsza. Nie było tego w mojej młodości. W domu - czasem w Wigilię, ale bądźmy szczerzy - przy kilku osobach i jednej z jakim takim głosem... szybko zapał gaśnie. Z płyt żeśmy słuchali
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|tia 22.11.2020, 10:09
    Wcale bym nie narzekał, jakby w Polsce zmajstrowali jakieś wolne od pracy, by obchodzić urodziny jakiegoś nowego bóstwa. Zresztą jestem rozczarowany katolicyzmem w Polsce, że wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, że 2 maja nie jest wolny od pracy, że po Bożym Ciele piątek nie jest wolny od pracy. Wymyślilibyście tak ważne święta, żeby te luki uzupełnić - jako bezbożnik popierałbym was w tej sprawie w pełnym zaangażowaniu.
    Prawdą jest, że bez materii niemożliwy jest foton, bo bez materii to możliwa jest, ale wyłącznie pustka, więc uczciwe stwierdzenie, że niemożliwe jest jakiekolwiek bóstwo niematerialne, które można nazwać światłością wiekuistą, będzie pośród niektórych wywoływało straszliwe drżenie szczególnie w trwodze, dlatego przerażeni prawdą nie porzucą komfortowej iluzji życia wiecznego na rzecz zderzenia się z pustką, podczas gdy takie wydarzenie jest w ogóle niemożliwe.
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Zawistowski 22.11.2020, 20:30

Wcale bym nie narzekał, jakby w Polsce zmajstrowali jakieś wolne od pracy, by obchodzić urodziny jakiegoś nowego bóstwa. Zresztą jestem rozczarowany katolicyzmem w Polsce, że wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, że 2 maja nie jest wolny od pracy, że po Bożym Ciele piątek nie jest wolny od pracy ...

"drugi dzień świąt" to faktycznie polski wynalazek. Szczytem jest pracujący (i pełen sprzątania) Wielki Piątek a wolny Lany Poniedziałek o którego istnieniu świat katolicki nie ma pojęcia
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Beta 23.11.2020, 8:22

"drugi dzień świąt" to faktycznie polski wynalazek. Szczytem jest pracujący (i pełen sprzątania) Wielki Piątek a wolny Lany Poniedziałek o którego istnieniu świat katolicki nie ma pojęcia

Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia Bożego mamy jedno wielkie święto.

Swoją drogą, to, że rodzina przeciągała Cię z okazji świąt pod dywanami, nie znaczy, że wszyscy obchodzą święta porządków.
    Poza tym pora byś uporał się z przeszłością i przestał wylewać żale na swoich rodziców publicznie.
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Alkemičar 22.11.2020, 20:33

Wcale bym nie narzekał, jakby w Polsce zmajstrowali jakieś wolne od pracy, by obchodzić urodziny jakiegoś nowego bóstwa. Zresztą jestem rozczarowany katolicyzmem w Polsce, że wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, że 2 maja nie jest wolny od pracy, że po Bożym Ciele piątek nie jest wolny od pracy ...

Właśnie. Żydowskie święta trwają od 3 do ośmiu dni. Chanuka w tym roku 10-18 grudnia.
    Viarni žyćcio svajoj krainie, jana ŭ śnie chałodnym hinie! Viarni žyćcio svajoj ziamli, masty spali i ziamlu asviatli.
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Duinne 22.11.2020, 10:31
    Biorac pod uwage, ze za termin swiat Bozego Narodzenia mozecie podziekowac poganom (chrzescijanie wykorzystali poganskie swieto przesilenia zimowego), to rozumiem konsternacje :-DD

To tak abstrahujac od pytania, czy szef rady zdrowia publicznego w South Tyneside jest poganinem, i czy jego wypowiedz ma na celu przenoszenie czegokolwiek, czy raczej uswiadomienie publice powagi sytuacji w regionie, gdzie obecnie odsetek zakazen jest bardzo wysoki.
    I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Alkemičar 22.11.2020, 11:50

Biorac pod uwage, ze za termin swiat Bozego Narodzenia mozecie podziekowac poganom (chrzescijanie wykorzystali poganskie swieto przesilenia zimowego), to rozumiem konsternacje :-DD

To tak abstrahujac od pytania, czy szef rady zdrowia publicznego w South Tyneside jest poganinem, i czy jego wypowiedz ma na celu przenoszenie czegokolwiek, czy raczej uswiadomienie publice ...

Przez Słowian to święto nazywane było (i jest) Szczodre Gody.

https://tojuzbylo.pl/sites/default/files/imagecache/400naszerokosc/images/127234_1266843761_b87d_p.jpeg

Viarni žyćcio svajoj krainie, jana ŭ śnie chałodnym hinie! Viarni žyćcio svajoj ziamli, masty spali i ziamlu asviatli.
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Zawistowski 22.11.2020, 20:33

Przez Słowian to święto nazywane było (i jest) Szczodre Gody.

https://tojuzbylo.pl/sites/default/files/imagecache/400naszerokosc/images/127234_1266843761_b87d_p.jpeg

Oczywiście Turoń nie prezentuje żadnych odwołań pogańskich, czy satanistycznych i jest tradycyjnym elementem polskiego katolicyzmu
    A Paczamama, Matka Ziemia jest diabelska ;)
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Duinne 23.11.2020, 8:33

Oczywiście Turoń nie prezentuje żadnych odwołań pogańskich, czy satanistycznych i jest tradycyjnym elementem polskiego katolicyzmu
    A Paczamama, Matka Ziemia jest diabelska ;)

Zwyczaj przystajania choinki tez wywodzi sie z poganstwa.
    I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Teofila (w podróży) 22.11.2020, 16:31

To tak abstrahujac od pytania, czy szef rady zdrowia publicznego w South Tyneside jest poganinem, i czy jego wypowiedz ma na celu przenoszenie czegokolwiek, czy raczej uswiadomienie publice ...

To miło, że dzieli się pani z nami swoją głęboką teologiczną wiedzą na temat ustalenia daty Świąt Bożego Narodzenia.

Jednak ja w tej kwestii jakoś bardziej wierzę Benedyktowi XVI :)
    Odpowiedz
  • Re: [Anglia] Poganie chcą zmajstrować sobie nowe "boże" narodzenie...|Pižgun 22.11.2020, 16:33

To miło, że dzieli się pani z nami swoją głęboką teologiczną wiedzą na temat ustalenia daty Świąt Bożego Narodzenia.

Jednak ja w tej kwestii jakoś bardziej wierzę Benedyktowi XVI :)

Spokojnie. Może dżinu? (by @iarema) ;-)
    Dva koľory moji, dva koľory. Červone to ľubov, a čorne to žurba.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook