Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem

dodano: 21.06.2018, 11:47
akcje wątku: drzewko

Autor: Paweł ("Waldi")

(1 Kor 13)

"Każdy chłopiec potrzebuje mężczyzny jako wzoru, na którym - w relacji zaufania i przyjaźni - mógłby się oprzeć, by móc wykształcić w sobie prawdziwą męskość. Syn buduje swoją męskość na obraz i podobieństwo ojca lub innego mężczyzny, który towarzyszy mu w okresie dzieciństwa i dojrzewania..." 

Polecam całość: https://m.deon.pl/inteligentne-zycie/ojcostwo/art,58,aby-byc-dobrym-ojcem-trzeba-najpierw-.html

• Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 21.06.2018, 11:49
    Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw MIEĆ dobrego ojca.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 21.06.2018, 11:51

Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw MIEĆ dobrego ojca.

Ten warunek jest już spełniony, ponieważ każdy ma dobrego Ojca, który jest w Niebie...
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 21.06.2018, 11:56

Ten warunek jest już spełniony, ponieważ każdy ma dobrego Ojca, który jest w Niebie...

No, niestety, to nie wystarczy. Po to Pan Bóg tak właśnie urządził świat, że nie lepi każdego z osobna z jakiejś gliny, tylko zaprasza ludzi do współpracy w dziele stworzenia, żebyśmy uczyli się od siebie nawzajem. Nie mając dobrego ziemskiego ojca, nikt nie ma szansy być dobrym synem, a żeby być kiedykolwiek dobrym ojcem, to trzeba już gigantycznej pracy. W dobrej rodzinie dzieci chłoną takie rzeczy.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 21.06.2018, 11:59

No, niestety, to nie wystarczy. Po to Pan Bóg tak właśnie urządził świat, że nie lepi każdego z osobna z jakiejś gliny, tylko zaprasza ludzi do współpracy w dziele stworzenia, żebyśmy uczyli się od siebie nawzajem. Nie mając dobrego ziemskiego ojca, nikt nie ma szansy być dobrym synem, a żeby ...

Nie na darmo mówi się młodzieży (wiem, że pisałam o tym wiele razy): "chcesz mieć dobrego męża - obserwuj ojca wybranka, chcesz mieć dobrą żonę - obserwuj matkę wybranki, obserwuj relacje między rodzicami".
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 22.06.2018, 8:08

Nie na darmo mówi się młodzieży (wiem, że pisałam o tym wiele razy): "chcesz mieć dobrego męża - obserwuj ojca wybranka, chcesz mieć dobrą żonę - obserwuj matkę wybranki, obserwuj relacje między rodzicami".

A jeśli ojciec wybranka od dawna nie żyje?
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 22.06.2018, 10:36

A jeśli ojciec wybranka od dawna nie żyje?

To zrozumiałe, że wtedy sprawa jest trudniejsza.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 22.06.2018, 10:45

To zrozumiałe, że wtedy sprawa jest trudniejsza.

Jeśli nie ma dobrych relacji z Bogiem, który zatroszczy się o dobrego męża, to faktycznie może być trudno w wyborze właściwego kandydata.
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 22.06.2018, 11:01

Jeśli nie ma dobrych relacji z Bogiem, który zatroszczy się o dobrego męża, to faktycznie może być trudno w wyborze właściwego kandydata.

Niestety, to nie wystarczy. Jeśli komuś na czymś zależy, musi sam ruszyć tyłek i przede wszystkim uruchomić rozum.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 22.06.2018, 11:11

Niestety, to nie wystarczy. Jeśli komuś na czymś zależy, musi sam ruszyć tyłek i przede wszystkim uruchomić rozum.

A w czym dobre relacje z Bogiem mogą utrudnić właściwą aktywność?
    Bóg jest troskliwym ojcem i daje wolność.
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 22.06.2018, 11:15

A w czym dobre relacje z Bogiem mogą utrudnić właściwą aktywność?
    Bóg jest troskliwym ojcem i daje wolność.

W niczym nie mogą utrudniać, ale też niczego nie zastąpią. Natomiast na interwencję w ogóle nie bardzo można liczyć, jeśli tylko czeka się z założonymi rękoma.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 21.06.2018, 12:09

No, niestety, to nie wystarczy. Po to Pan Bóg tak właśnie urządził świat, że nie lepi każdego z osobna z jakiejś gliny, tylko zaprasza ludzi do współpracy w dziele stworzenia, żebyśmy uczyli się od siebie nawzajem. Nie mając dobrego ziemskiego ojca, nikt nie ma szansy być dobrym synem, a żeby ...

"Nie mając dobrego ziemskiego ojca, nikt nie ma szansy być dobrym synem, ..."

Święty Stanisław Kostka np miał dobrego ojca?
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Agnes32 21.06.2018, 12:14

"Nie mając dobrego ziemskiego ojca, nikt nie ma szansy być dobrym synem, ..."

Święty Stanisław Kostka np miał dobrego ojca?

Nic mi nie wiadomo o tym, żeby miał złego.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 21.06.2018, 12:33

Nic mi nie wiadomo o tym, żeby miał złego.

Nie o to mi chodzi, lecz o jego gwałtowny sprzeciw wobec powołania syna do życia zakonnego.
    Dobry ojciec to taki, któremu zależy na świętości swoich dzieci.
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Beta 21.06.2018, 13:31

Nie o to mi chodzi, lecz o jego gwałtowny sprzeciw wobec powołania syna do życia zakonnego.
    Dobry ojciec to taki, któremu zależy na świętości swoich dzieci.

Świętość można osiągnąć w każdym stanie, nie tylko będąc duchownym.
    Odpowiedz
  • Re: Aby być dobrym ojcem, trzeba najpierw... być dobrym synem|Paweł ("Waldi") 21.06.2018, 13:40

Świętość można osiągnąć w każdym stanie, nie tylko będąc duchownym.

Oczywiście, jeśli taka jest wola Boża.

Drogą do świętości w przypadku św. Stanisława Kostki było Towarzystwo Jezusowe.
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook