Otwarte forum dyskusyjne Frondy

9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +

dodano: 9.11.2019, 10:05
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

"Wiele osób sądzi, że najważniejszym kościołem papieskim jest bazylika św. Piotra na Watykanie. Nie jest to prawdą. To bazylika świętego Jana na Lateranie jest kościołem katedralnym papieża. Odegrała ona doniosłą rolę w historii chrześcijaństwa i dlatego Kościół obchodzi specjalny dzień, przypominający moment jej poświęcenia.

(...)

Gdy w 313 r. (po trzech wiekach prześladowań chrześcijan - przyp. mój) cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt pozwalający na oficjalne wyznawanie wiary chrześcijańskiej, kazał wybudować obok pałacu okazałą świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stała się ona pierwszą katedrą Rzymu, a przylegający do niej pałac - siedzibą papieży. Jej poświęcenia dokonał papież św. Sylwester I w dniu 9 listopada 324 r.

(...)

Do dziś bazylika laterańska zachowuje swe wyjątkowe znaczenie. W odróżnieniu od trzech pozostałych rzymskich kościołów patriarchalnych przysługuje jej tytuł arcybazyliki; każdy nowo wybrany biskup Rzymu udaje się do niej w uroczystej procesji. Nad wejściem do świątyni znajduje się łaciński napis, który najlepiej oddaje wagę i rolę tego miejsca:

Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis

to znaczy: Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata. Tu właśnie papieże odprawiali Mszę na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Tu w Niedzielę Palmową stawia się łuk triumfalny na przyjęcie Króla męczenników. Tu papież odprawia Mszę świętą w Wielki Czwartek na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy".

czytaj dalej:

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-09a.php3

(Ez 47,1-2.8-9.12)
Podczas widzenia otrzymanego od Pana zaprowadził mnie anioł z powrotem przed wejście do świątyni, a oto wypływała woda spod progu świątyni w kierunku wschodnim, ponieważ przednia strona świątyni była skierowana ku wschodowi; a woda płynęła spod prawej strony świątyni na południe od ołtarza. I wyprowadził mnie przez bramę północną na zewnątrz i poza murami powiódł mnie od bramy zewnętrznej, skierowanej ku wschodowi. A oto woda wypływała spod prawej ściany świątyni, na południe od ołtarza. Anioł rzekł do mnie: „Woda ta płynie na obszar wschodni, wzdłuż stepów, i rozlewa się w wodach słonych, i wtedy wody jego stają się zdrowe. Wszystkie też istoty żyjące, od których tam się roi, dokądkolwiek potok wpłynie, pozostaną przy życiu: będą tam też niezliczone ryby, bo dokądkolwiek dotrą te wody, wszystko będzie uzdrowione. A nad brzegami potoku mają rosnąć po obu stronach różnego rodzaju drzewa owocowe, których liście nie więdną, których owoce się nie wyczerpują; każdego miesiąca będą rodzić nowe, ponieważ ich woda przychodzi z przybytku. Ich owoce będą służyć za pokarm, a ich liście za lekarstwo”.

(1 Kor 3, 9b-11.16-17)
Bracia: Jesteście uprawną rolą Bożą i Bożą budowlą. Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego niż ten - który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście.

Matko Kościoła, módl się za nami.

Jezu, ufam Tobie.

+++

https://www.globtroter.pl/zdjecia/wlochy/b158721_wlochy_lazio_rzym.jpg

https://s25.flog.pl/media/foto/12465705_papieska-arcybazylika-sw-jana-na-lateranie-w-rzymie-dla-ciebie-z-pozdrowieniami-w-slajdzie-calosc-fotografii-z-tej-bazyliki-pozdrawiam.jpg

https://static.deon.pl/storage/image/core_files/2010/11/9/3c3f19652ae1bb5a3aa93cd8caffc8cf/deon/articles-thumb-xlarge-breakpoint-default/bazylika-sw-jana-na-lateranie.jpg

https://deon.pl/wiara/bazylika-sw-jana-na-lateranie,89643

• Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 16:07
    Papiez Sylwester, ten ktorego nie bylo.

Czy wiesz, ze 78 papiezy wymienionych przez Watykan nigdy nie istnieli, zostali wymysleni zeby pokazac tzw Ciaglosc Apostolska Watykanu. Jest to jednym z podstawowych falszow promowanych przez Watykan. To Ravenna do konca VIII wieku byla centrum chrzescijanstwa nie Watykan.
    Oh, man … don't hit me with them negative waves.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|AnnaMS 9.11.2019, 19:38

Czy wiesz, ze 78 papiezy wymienionych przez Watykan nigdy nie istnieli, zostali wymysleni zeby pokazac tzw Ciaglosc Apostolska Watykanu. Jest to jednym z podstawowych falszow promowanych przez Watykan. To Ravenna do konca VIII wieku byla centrum chrzescijanstwa nie Watykan.

A Apostołów wymyślili ateiści.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 19:51

A Apostołów wymyślili ateiści.

Nie, Kwiatuszku, ci sami ktorzy wymyslili Chrystusa.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|AnnaMS 9.11.2019, 19:57

Nie, Kwiatuszku, ci sami ktorzy wymyslili Chrystusa.

Aż dziw, że na te zmyślenia nabrała się teży Encyklopedia made in CCCP
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 20:01

Aż dziw, że na te zmyślenia nabrała się teży Encyklopedia made in CCCP

Nie, Kwiatuszku Encyclopedia Catholica nie powstala w CCCP.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|AnnaMS 9.11.2019, 20:23

Nie, Kwiatuszku Encyclopedia Catholica nie powstala w CCCP.

Myślisz, że ta z CCCP uwierzyła w to, co piszą w katolickiej?
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Teofila (w podróży) 9.11.2019, 19:51

Pańska wiara made in racjonalista.pl nieodmiennie mnie zadziwia :)

Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 20:00

Pańska wiara made in racjonalista.pl nieodmiennie mnie zadziwia :)

Nie, to nie jest wiara… to sa fakty.

Postac papieza Sylwestra pojawia sie podczas zaproszenia biskupow na Sobor w Nicaea, Cesarz Konstantyn wyslal wojska zeby eskortowaly biskupow na Sobor… czy dany biskup chcial czy nie, papieza Sylwestra nikt nie mogl znalezc, ten papiez nie bral udzialu w Soborze ktory mial zdefiniowac chrzescijanstwo, ten papiez nie bral udzialu w glosowaniu czy Mithra ma pozostac mesjaszem czy Chrystus ma zostac nowym mesjaszem. Jako, ze nie byl na Soborze nie mogl spotkac sie z Cesarzem Konstantynem w zwiazu z czym nie mogl Sylwester cudownie uzdrowic Konstantyna za co Konstantyn mial Sylwestrowi podarowac cala Europe do rzadzenia aktem "Danina Konstantyna" nastepny falsz ktory ujrzal swiatlo dzienne 400 lat pozniej.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Teofila (w podróży) 9.11.2019, 20:05

Nie, to nie jest wiara… to sa fakty.

Postac papieza Sylwestra pojawia sie podczas zaproszenia biskupow na Sobor w Nicaea, Cesarz Konstantyn wyslal wojska zeby eskortowaly biskupow na Sobor… czy dany biskup chcial czy nie, papieza Sylwestra nikt nie mogl znalezc, ten papiez nie bral udzialu w Soborze ktory mial ...

I jakże te "fakty" pan zweryfikował?
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 20:20

I jakże te "fakty" pan zweryfikował?

To nie ja te fakty weryfikowalem, to jest historia, tak mowia dokumenty pisane podczas Soboru w 325 roku, tak mowi Encyclopedia Catholica, to potwierdza Watykan, po cichu oczywiscie zeby owieczki I barany nie uslyszaly.
    Znasz juz portal racjonalisata znajdziesz tam mnostwo linkow do dokumentow I opracowan historycznych, znasz angielski, posluchaj Richard Carrier I jemu podobnych historykow, jest tego sporo na You Tube.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Teofila (w podróży) 9.11.2019, 20:28

To nie ja te fakty weryfikowalem, to jest historia, tak mowia dokumenty pisane podczas Soboru w 325 roku, tak mowi Encyclopedia Catholica, to potwierdza Watykan, po cichu oczywiscie zeby owieczki I barany nie uslyszaly.
    Znasz juz portal racjonalisata znajdziesz tam mnostwo linkow do dokumentow I opracowan historycznych, znasz angielski, posluchaj ...

>To nie ja te fakty weryfikowalem

Otóż to właśnie.

Taka jest pańska wiara.

A taka jest moja wiara i historia Kościoła (w malutkim wycinku, rzecz jasna):

https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-31b.php3
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 20:34

>To nie ja te fakty weryfikowalem

Otóż to właśnie.

Taka jest pańska wiara.

A taka jest moja wiara i historia Kościoła (w malutkim wycinku, rzecz jasna):

https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-31b.php3

Nie, to nie jest wiara to jest wiedza. Wiedza tym rozni sie od wiary, ze jest oparta na faktach, kazdy moze je zweryfikowac jesli chce, wiary nie mozna zweryfikowac.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Teofila (w podróży) 9.11.2019, 20:41

Nie, to nie jest wiara to jest wiedza. Wiedza tym rozni sie od wiary, ze jest oparta na faktach, kazdy moze je zweryfikowac jesli chce, wiary nie mozna zweryfikowac.

To dlaczego pan nie chce zweryfikować tych faktów?

Bo ktoś je "zweryfikował" za pana, a pan mu WIERZY?
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Oddball 9.11.2019, 21:38

To dlaczego pan nie chce zweryfikować tych faktów?

Bo ktoś je "zweryfikował" za pana, a pan mu WIERZY?

Po co weryfikowac fakty? Cos sie stalo… jest faktem… czy musze weryfikowac fakt osobiscie zeby przyjac, ze dane cos mialo miejsce? Nie.
    Ale jesli chce cos zweryfikowac moge znalezc link na googlu I zweryfikowac…

Wiary nie da rady zweryfikowac jest oparta na falszu, basniach I bajkach. Ale powstanie Chrystusa podczas Soboru w Nicaea w 325 jest mozliwe do zwerfikowania… to o Betlejemskim juz nie.
    Odpowiedz
  • Re: 9 XI - Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis +|Teofila (w podróży) 9.11.2019, 21:40

Po co weryfikowac fakty? Cos sie stalo… jest faktem… czy musze weryfikowac fakt osobiscie zeby przyjac, ze dane cos mialo miejsce? Nie.
    Ale jesli chce cos zweryfikowac moge znalezc link na googlu I zweryfikowac…

Wiary nie da rady zweryfikowac jest oparta na falszu, basniach I bajkach. Ale powstanie Chrystusa podczas ...

>Ale jesli chce cos zweryfikowac moge znalezc link na googlu I zweryfikowac…

Jest pan suodki :))

To dobranoc, aniołeczku.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook