Otwarte forum dyskusyjne Frondy

8 czerwca -rocznica Parady Zwycięstwa.

dodano: 8.06.2021, 9:45
akcje wątku: drzewko

Polacy bronili Wielkiej Brytanii (przypomnę choćby najlepszy dywizjon myśliwiski po stronie Aliantów w Bitwie o Anglię- słynny 303). Walczyli na wszystkich frontach walki z NIEMCAMI od Tobruku po koło polarne. Do tego zasługi w rozpracowaniu Enigmy (nasi kryptolodzy niedocenieni po wojnie niemal tak jak generałowie pracujący jako magazynierzy czy barmani) oraz info dla brytyjskiego wywiadu -ponad 40% pochodziło od Polaków (warto wspomnieć o niedocenianym wywiadzie NSZ oraz o spektakularnym przemyceniu rakiety V w częściach)

"...Czy 75 lat po tych wydarzeniach jest sens nadal rozpamiętywać tę zadrę? Brak Polaków musi budzić zdumienie. W końcu w fecie nie brali udziału przedstawiciele jedynego narodu, który walczył z Hitlerem tak długo – przez 2077 dni. Od dnia pierwszego aż do ostatniego dnia wojny w Europie. Nie był to jednak symbol braku elegancji, ale nowego międzynarodowego ładu. Z jednej strony początków uległości Zachodu wobec wzrastającej potęgi Związku Radzieckiego, z drugiej wstępu do trwającej przez następne 43 lata zimnej wojny. Po II wojnie światowej osłabione Imperium Brytyjskie symbolicznie dało sygnał Moskwie, że Kreml może dyktować, kto i jak ma maszerować na ulicach Londynu...."

https://tygodnik.tvp.pl/54156156/ile-razy-anglia-zdradzila-polske-nielojalny-sojusznik

"...Brytyjczycy jednak chcieli wyjść z tego z twarzą. Sytuacja oburzała ich własną opinię publiczną. Mieszkańcy Wysp jeszcze parę lat wcześniej byli zakochani w naszych pilotach, niesłuchanie skutecznych w czasie Bitwy o Anglię. Kurtuazyjnie zaproszono więc przedstawicieli polskich dywizjonów. Ci jednak stwierdzili, że w obliczu wykluczenia innych Polaków, ich udział byłby obrazą dla całych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. I ostatecznie nie defilował żaden polski żołnierz...."

https://www.youtube.com/watch?v=iA1pdgLBwQI

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook