Otwarte forum dyskusyjne Frondy

29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

dodano: 29.08.2019, 10:37
akcje wątku: drzewko

Autor: Zawistowski

Dzisiejszy obrazek mojej kanaryjskiej parafii i stosowny obraz, mało popularny w PL.

Przypomnę. Pewna niezwykle zmysłowa tancerka wystąpiła przed królem, ten zauroczony wyznał publicznie, że jako nagrodę spełni życzenie kobiety. Kobieta podeszła do swojej matki, by ta przekazała jej czego zażądać. Zażądała głowy Jana. 
Kolejny biblijny mężczyzna, który posłuchał kobiety, zamiast sumienia

O ile współczesna retoryka przykazuje "wsłuchiwać się w potrzeby kobiety" ("wsłuchiwać" to taka nowomowa, chodzi o zwykły posłuch) o tyle Biblia co i raz przed tym przestrzega.

http://nad.pisz.pl/images/2019/08/29/69121290_2374781416105006_4469949116952084480_n.jpg

• Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Teofila (w podróży) 29.08.2019, 10:48
    A mnie o wiele bardziej podoba się wpis ks. J. Chyły a propos dzisiejszego święta:

>Lepiej utracić głowę jak Jan Chrzciciel z powodu Jezusa, niż jak Herod z powodu Herodiady.

+++
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Zawistowski 29.08.2019, 11:04

A mnie o wiele bardziej podoba się wpis ks. J. Chyły a propos dzisiejszego święta:

>Lepiej utracić głowę jak Jan Chrzciciel z powodu Jezusa, niż jak Herod z powodu Herodiady.

+++

Mnie też! Doprecyzuję - obrazek z banerkiem jest parafialny, komentarz mój.
    Po swoim (a i nie tylko) życiu wiem, że wybór pomiędzy katolickim sumieniem a posłuchem wobec żądań kobiety bywa codzienną rzeczywistością katolików. Mało kto stoi przed wyzwaniem oddawania życia katu, ale każdy z nas decyduje o życiowych sprawach.

Natomiast bawi mnie unikanie takiej retoryki, zobacz np. ten opis
    https://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/08-29a.php3
    Co do Heroda, biblijny przymiotnik "smutny", został zastąpiony retoryką polską... "pijany" ;)
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Duinne 29.08.2019, 11:22
    W katedrze katolickiej w Norwich pod wezwaniem Sw Jana Chrzciciela jest bardzo realistyczna rzezba glowy Sw Jana, dosc niesamowicie to wyglada, bo w tym miejscu katedry panuje polmrok.

https://i.imgur.com/B7lWSIU.jpg
    I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Beta 29.08.2019, 12:07
    Jan Chrzciciel zginął za słowa o nierozerwalności małżeństwa: "Nie wolno ci mieć żony brata swego." Herod odczuwał niepokój słuchając słów Jana, jednak cudzołożył.
    Jednakowo winny cudzołóstwa, co jego kochanka, przy tym dodatkowo niezła z niego kanalia, bo spółkował ze swoja bratową.
    Głowy Jana zażądała Herodiada poprzez swoją córkę Salome. Herod zaś najwyraźniej myślał lędźwiami. Mało mu było kochanki, jeszcze spoglądał na jej córkę. Rewelacyjny z niego mężczyzna. A jaki władca? Ano oddałby połowę królestwa za... mówiąc delikatnie, spoglądanie na zgrabną pupę. Pięknie. Ale w końcu to mężczyzna, który posłuchał kobiety. Czyżby? Chyba nie do końca. Wygląda na to, że był mocno wsłuchany we własne genitalia.

"26 A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i biesiadników nie chciał jej odmówić. "
    Ze względu na przysięgę i biesiadników. Czyli nie posłuchał li tylko kobiety, ale pycha go rozpierała. Gotów był pozbyć się połowy królestwa i... zamordować niewinnego Jana, byle tylko nie wypaść źle przed biesiadnikami. Nacisk z zewnątrz. Najważniejsze "Co ludzie powiedzą..."

Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Zawistowski 29.08.2019, 12:17

Jan Chrzciciel zginął za słowa o nierozerwalności małżeństwa: "Nie wolno ci mieć żony brata swego." Herod odczuwał niepokój słuchając słów Jana, jednak cudzołożył.
    Jednakowo winny cudzołóstwa, co jego kochanka, przy tym dodatkowo niezła z niego kanalia, bo spółkował ze swoja bratową.
    Głowy Jana zażądała Herodiada poprzez swoją córkę Salome. Herod ...

"26 A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i biesiadników nie chciał jej odmówić. "

Tako mówi Biblia. Biblia Biblią a kultura kulturą i nasza wskazuje:
    a) pijak (zalinkowałem wyżej)
    b) rozpustnik myślący fiutem (wpis Beaty)

smutny nie oznacza pijany a wzgląd na przysięgę, to nie to samo, co wzgląd na penisa, ale... ;)

Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Beta 29.08.2019, 12:22

Tako mówi Biblia. Biblia Biblią a kultura kulturą i nasza wskazuje:
    a) pijak (zalinkowałem wyżej)
    b) rozpustnik myślący fiutem (wpis Beaty)

smutny nie oznacza pijany a wzgląd na przysięgę, to nie to samo ...

"a wzgląd na przysięgę, to nie to samo, co wzgląd na penisa, ale... ;)"
    Nie do końca. Spółkował z bratową a oglądał się za bratanicą. I do tego stopnia myślał lędźwiami, że gotów był oddać połowę królestwa. Ale to mężczyzna. Co powie lub uczyni, to święte.
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Agnes32 29.08.2019, 12:35

Nie do końca. Spółkował z bratową a oglądał się za bratanicą. I do tego stopnia myślał lędźwiami, że gotów był oddać połowę królestwa. Ale to mężczyzna. Co powie lub uczyni, to święte.

Coś tu nie pasuje. Przecież to kobiety non stop myślą o seksie.
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Beta 29.08.2019, 12:37

Coś tu nie pasuje. Przecież to kobiety non stop myślą o seksie.

Daj spokój.Też czytałam tę jego wypowiedź. Szkoda mi było czasu na dyskusję.
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Zawistowski 29.08.2019, 12:48

Beatko, kobieto miła. Biblia ani nie ukazuje Heroda jako świętego, ani nie daje takiego kredytu mężczyznom w ogólności. Daje im natomiast zadania i przestrogi. Do zadań należy wierność, co dla Heroda mogło być dość nowe, nie tylko z racji powszechnej poligamii, ale i pozycji (królowie miewali oficjalne metresy także w złotych wiekach Wiary), ale jednak jest i było to zadanie. Co do przestróg, od czasów Adama, Samsona, Heroda, po nauki i Listy Pawła - przekaz jest klarowny: nie wolno kobiecie przewodzić nad mężem, skutek będzie brzemienny.
    Co do spółkowania i popędów... jedynie polska i protestancka subkultura przypisują je jako cechę męską - Biblia, jako męską słabość a kobieca naturę (zob. Księgę Rodzaju i skazanie Ewy na jej popędy wobec męża), czy miotaną pożądliwością niespełnioną kobietę z Pieśni o Miłości (nie wspominając o córkach Lota, która za pomysł pożycia z zamroczonym w tym celu ojcem nawet nie zostały potępione, jako kobiety).

Tu gdzie trafiłem, społecznie oczywiste jest, że to mężczyzna jest dawcą a kobieta oczekuje i wiele kobiet otwarcie o tym mówi. Natomiast przestroga przed starym jak Stworzenie schematem: diabeł>kobieta>posłuch mężczyzny>tragedia obecne jest nawet w najnowszych scenariuszach; polecam
    https://www.filmweb.pl/film/Podzia%C5%82+czasu-2018-797383/discussion/Raj+utracony%2C+czyli+czego+nie+wolno+zrozumie%C4%87,3106867
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|gatak 29.08.2019, 13:10

Beatko, kobieto miła. Biblia ani nie ukazuje Heroda jako świętego, ani nie daje takiego kredytu mężczyznom w ogólności. Daje im natomiast zadania i przestrogi. Do zadań należy wierność, co dla Heroda mogło być dość nowe, nie tylko z racji powszechnej poligamii, ale i pozycji (królowie miewali oficjalne metresy także w ...

"Biada temu domowi, gdzie żona przewodzi mężowi" - takie przysłowie nawet było...
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Beta 29.08.2019, 13:16

Beatko, kobieto miła. Biblia ani nie ukazuje Heroda jako świętego, ani nie daje takiego kredytu mężczyznom w ogólności. Daje im natomiast zadania i przestrogi. Do zadań należy wierność, co dla Heroda mogło być dość nowe, nie tylko z racji powszechnej poligamii, ale i pozycji (królowie miewali oficjalne metresy także w ...

"Do zadań należy wierność, co dla Heroda mogło być dość nowe, nie tylko z racji powszechnej poligamii, ale i pozycji (królowie miewali oficjalne metresy także w złotych wiekach Wiary), ale jednak jest i było to zadanie"
    O jakże piękne, wręcz wzruszające usprawiedliwienie dla rozpustnika i cudzołożnika:) A metresy to sobie ci ówcześni królowie brali nie żeby sobie dogodzić? :))) Skąd :)))
    Pewnie powszechne było też w tych czasach odbieranie żony bratu i kręcenie z bratanicą(takie tam związki po rodzinie) :) -Odbieranie żony, nie poślubienie wdowy- dla jasności).
    Jeśli dodać do tego chęć oddania połowy królestwa za oglądanie młodej d...,i składanie przysięgi, bo patrzenie na nią mu dogodziło, a na koniec zabójstwo niewinnego, by biesiadnicy sobie czegoś nie pomyśleli to już mamy pełnię :D Usprawiedliwiaj dalej :)

Publiczne zgorszenie z obnoszeniem się ze związkiem z żoną żyjącego brata nie stanowiło problemu? I owszem, stanowiło. Sprzeciwiali się temu ówcześni Żydzi. Ale to drobiazg:)
    Knucia Heroda o władanie większym terytorium i jednocześnie chęć oddania połowy królestwa, bo młoda d.. dogadza jego królewskiej chuci, toż to świetny obraz tego, że to kobieta pożąda:)))
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Zawistowski 29.08.2019, 13:28

"Do zadań należy wierność, co dla Heroda mogło być dość nowe, nie tylko z racji powszechnej poligamii, ale i pozycji (królowie miewali oficjalne metresy także w złotych wiekach Wiary), ale jednak jest i było to zadanie"
    O jakże piękne, wręcz wzruszające usprawiedliwienie dla rozpustnika i cudzołożnika:) A metresy to sobie ...

Herod to dla mnie przykład mężczyzny upadłego i za cholerę nie kumam czemu wkręcasz mnie w rolę jego adwokata. Natomiast moje percepcja nie OGRANICZA się do chuci, która w przypadku jego kochanki mogła być jeszcze większa, skoro ciągle żyła diabelskimi planami, wywojowując jednak smutek a nie pijacki śmiech kochanka, ale skupia na tym, co dziś obchodzimy - motywy wyroku
    Jestem pewien, że i Herod zrobił dobre rzeczy, jednak nie mam o nich pojęcia a do złych rzeczy zaliczam:
    1. Posiadanie kochanki
    2. Posłuchanie się kobiety WBREW SWEMU SUMIENIU

Choć dzisiejszego dnia wspominamy okoliczności 2, to zdaję sobie sprawę a i często o tym pisze, że oba zachowania dotycząc naszej rzeczywistości... także ludzi znamienitych
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|gatak 29.08.2019, 13:35

Herod to dla mnie przykład mężczyzny upadłego i za cholerę nie kumam czemu wkręcasz mnie w rolę jego adwokata. Natomiast moje percepcja nie OGRANICZA się do chuci, która w przypadku jego kochanki mogła być jeszcze większa, skoro ciągle żyła diabelskimi planami, wywojowując jednak smutek a nie pijacki śmiech kochanka, ale ...

Żeby nie wiem jakie były motywy postępowania Heroda, to jego wina polega właśnie na tym, że posłuchał kobiety wbrew swemu sumieniu. Stąd jego smutek. Nie wiem, skąd takie pobudzenie niektórych pań w tym wątku.
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Agnes32 29.08.2019, 14:52

Żeby nie wiem jakie były motywy postępowania Heroda, to jego wina polega właśnie na tym, że posłuchał kobiety wbrew swemu sumieniu. Stąd jego smutek. Nie wiem, skąd takie pobudzenie niektórych pań w tym wątku.

Jego wina polega na tym, że zabił z premedytacją niewinnego człowieka i jakby nie kombinować, nic tego nie usprawiedliwi. Ale to typowe dla mięczków, zrzucać odpowiedzialność na kobietę. Zaczęło się od Adama.
    Odpowiedz
  • Re: 29 sierpnia Uroczystość Męczeństwa św. Jana Chrzciciela|Beta 29.08.2019, 15:05

Złożył przysięgę, o którą nikt go nie prosił i dotrzymania której nie był zobowiązany, bo prośba była nikczemna. A zasmucił się, bo dokonał zabójstwa niewinnego człowieka przez wzgląd na nikczemną przysięgę i opinię publiczną.
    Żądza, głupota i pycha.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook