Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje, Księża… Rodacy!
W czasach carskiej Rosji Polacy zamieszkujący Kijów nie mieli szans na budowę nowej, katolickiej świątyni. Dlatego posłużyli się fortelem (wiadomo, Polak potrafi). Wykorzystali wizytę cara Aleksandra I w Kijowie. Ziemianie polscy, z Antonim Sawickim na czele, dla „upamiętnienia” tej wizyty otrzymali zgodę i zbudowali kościół pod wezwaniem św. Aleksandra. Budowano go w latach 1817-1842 pod kierunkiem Vincenza Berettiego. W czasach sowieckich kościół usytuowany na placu w środku dawnej Słobody Lackiej, pomiędzy Kreszczatykiem a Starym Kijowem, a więc w samym sercu Kijowa, podzielił los innych świątyń katolickich. Został zamknięty i urządzono w nim najpierw internat a potem planetarium, a naokoło dobudowano niezliczoną ilość przybudówek. Całe wyposażenie kościoła (ołtarze, ambona, polichromie itd.) zostały całkowicie zniszczone. Architektura świątyni została zeszpecona. Na wszelkie możliwe sposoby starano się zatrzeć sakralny charakter tej budowli.
Kościół oddano w 1991 r. i od tego czasu trwa nieustanny jego remont. Jest on główną katolicką świątynią Kijowa i widocznym świadectwem obecności nie tylko Kościoła katolickiego w stolicy Ukrainy, ale także i nas Polaków.
Ofiary składane przez miejscowych wiernych nie wystarczają nawet na pokrycie trwających remontów. Cały czas trwa remont elewacji, powoli odtwarzane są ołtarze i wyposażenie świątyni.
Bardzo bolesną sprawą dla naszej wspólnoty są… milczące dzwony!
Dźwięk dzwonów jest hymnem pochwalnym ku czci Boga. Harmonijny i rytmiczny dźwięk dzwonów symbolizuje dla chrześcijan bliskość Boga. Wyznacza rytm dnia i nocy, modlitwy oraz pracy, odpoczynku i zabawy.
Kościół św. Aleksandra jest jedną z nielicznych świątyń w naszej diecezji i całej Ukrainie, który posiada aż 5 dzwonów. Niestety muszą one milczeć! Codziennie słyszymy dzwony z okolicznych cerkwi (np. Michajłowskiego Soboru). Serca naszych dzwonów ani drgną! Dlaczego? Niestety w latach 90-tych XX w. nie było takich możliwości technicznych i specjalistów jak dzisiaj. Źle wykonano zawieszenia i mechanizm dzwonów (który w tej chwili nawet jest niesprawny). Dzwony wprawione w ruch (nawet ręcznie) powodują tak duże wibracje, że zaczęły pękać ściany obu wież. Grożą one zawaleniem. Trzeba wykonać nowe zawieszenia i zamontować mechanizm elektromagnetyczny.
Firma Rduch, która specjalizuje się w tego typu mechanizmach, wyceniła wartość koniecznych prac i całego mechanizmu na ok. 30 tysięcy złotych. Sfinansowanie tych prac i uruchomienie tych dzwonów, mając na uwadze inne prowadzone remonty, przekracza finansowe możliwości naszej wspólnoty parafialnej.
Dlatego w imieniu ks. prob. Stanisława Inżyjewskiego, swoim własnym i naszych Parafian, zwracamy się z gorąca prośbą do wszystkich Ludzi Dobrej Woli! Pomóżcie nam rozkołysać dzwony kościoła św. Aleksandra w Kijowie!
Szczególny apel kierujemy do ks. Proboszczów, którzy wyraziliby chęć i zgodzili się na przeprowadzenie zbiórki do puszek na ten cel w swojej parafii. Wtedy przyjadę z kazaniami i po Mszy św. stanę przed kościołem i będę prosił wiernych o ofiary.
W innych krajach na Zachodzie Europy zabrania się bić w dzwony. Nam, tu w Kijowie, nikt tego nie zabrania, a jednak nasze dzwony milczą. Pomóżcie nam aby nad stolica Ukrainy znowu rozkołysały się i rozdzwoniły dzwony kościoła św. Aleksandra.
Wszystkich tych, którzy zechcą nam pomóc: złożyć dar serca, zaprosić z kazaniami itd. – uprzejmie proszę o kontakt e-mailowy: [email protected] lub telefoniczny +38 096 500 79 41
Za każdy gest dobroci, życzliwości, otwartego serca i ofiary. Już teraz składamy serdeczne, staropolskie Bóg zapłać!
Ks. Stanisław Inżyjewski – proboszcz
Ks. dk. dr. Jacek Jan Pawłowicz
ks. dk. dr Jacek Jan Pawłowicz
Вул. Костьольна, 17, м. Київ
UKRAINA
tel. +38 096 500 79 41
tel. 422095044 (bramka internetowa VoIP – działa też na Ukrainie)
Parafia pw. św. Aleksandra w Kijowie
http://www.st-alexander.kiev.ua
Gdyby ktoś chciał wesprzeć swoją ofiarą to dzieło to podaję numery kont. W tytule wpłaty proszę koniecznie wpisać: dzwony św. Aleksandra
PL 28 1240 1923 1111 0000 2019 9623
EUR 40 1240 1923 1978 0000 2019 9610
Komentarze (0):