Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Żyd Süss

dodano: 10.10.2018, 4:30
akcje wątku: drzewko

Autor: Szymon z Cyreny

O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.

Zanim obejrzę film „Kler” postanowiłem obejrzeć film p.t. „Żyd Suiss” tym bardziej, że można go obejrzeć bezpłatnie pod podanym linkiem

https://www.cda.pl/video/127945852

Oto kilka zapożyczonych z sieci opinii o tym filmie

"rzecz mimo upływu czasu wciąż ogląda się dobrze, w niczym właściwie nie ustępuje hollywoodzkim produkcjom z okresu i jest świetnie zagrana (Ferdinand Marian w roli tytułowej). inna rzecz że wymowa tego obrazu i intencje jego twórców są doskonale wszystkim znane. to jedno z czołowych dzieł propagandy III Rzeszy, którego nadrzędnym celem było budzenie nienawiści i wrogości wobec żydowskiej populacji i jednocześnie usprawiedliwienie coraz ostrzejszych działań podejmowanych wobec niej. sztuka w służbie ideologii. film bynajmniej nie pozostawia wątpliwości kim są tak naprawdę Żydzi..."

https://esensja.pl/obrazki/ilustracje//69541_Zydzi_200.jpg

"jak na tamte czasy jest to film niezwykle wybitny, z głębokim przekazem, mającym tak naprawdę ponadczasowe przesłanie, którego mylnie nie należy kojarzyć z ideologią III Rzeszy. Arcydzieło, zapomniane i niedocenione z perspektywy naszych czasów, z powodu tragicznej historii nazizmu. 10/10 za film kultowy, wartości aktualne dzisiaj."

https://esensja.pl/obrazki/ilustracje//69537_Zyd%20Suss%20-%20oryginalny%20program%2002_300.jpg

"Przypominam wszystkim że ten film jest wstrętny,napastliwy i podły.Był kręcony na zlecenie zbrodniczych Niemców okupowanej Polsce gdzie mordowano również naszych rodaków.Miał wyzwolić agresję w widzach skierowaną na Żydów.Istnieje dziś jako "dzieło" ale nie zapominajmy o okolicznościach jego powstania."Mein Kampf" też nie wolno czytać bezkrytycznie."

https://esensja.pl/obrazki/ilustracje//69535_Zyd%20Suss%20-%20oryginalny%20program%2001_300.jpg

"Nie mam zamiaru tego oglądać."

https://esensja.pl/obrazki/plakaty/68044_jud-suss-200.jpg

Wszystkie powyższe cytaty pochodzą ze strony filmweb.

Ewenteualnych interlokutorów proszę o nieumieszczanie wpisów w tym wątku dopóki nie zobaczą rzeczonego filmu.

• Re: Żyd Süss| Szymon z Cyreny 10.10.2018, 4:36
    „Żyd Süss” miał swoją premierę we wrześniu 1940 roku na festiwalu filmowym w Wenecji i do końca wojny obejrzało go około dwudziestu milionów Niemców i drugie tyle obywateli państw sprzymierzonych z nazistami
    zakładam, że "Kler" pobije ten rekord
    O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss| Szymon z Cyreny 10.10.2018, 4:42
    "w listopadzie 1940 po pokazie filmu strażnicy obozu w Dachau zamordowali w ciągu jednej nocy około pięciuset żydowskich więźniów"
    wow
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|[Wstaw]less 10.10.2018, 10:45
    Film to najważniejsza ze sztuk, tak mawiał pewien ambitny rewolucjonista...
    "Rzeczywistość jest ważniejsza od idei" Laudato si (n. 201)
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|miś Korbiniana 10.10.2018, 11:48
    Film jest ekranizacją (nie pierwszą!) powieści Liona Feuchtwangera z roku 1925. Feuchtwanger był Żydem, w czasie gdy film pojawił się na ekranach III Rzeszy był w drodze do USA, gdzie zmarł w latach 1950-tych.

Książkę czytałem po norwesku (mam wydanie przedwojenne), podczas lektury "Wiecznego Grunwaldu" Twardocha zauważyłem, że "pisarz śląski" się inspirował. Trudno Feuchtwangerowi zarzucić antysemityzm, coś jak Woody'emu Allenowi albo Jerzemu Urbanowi. Oni sobie po swoich mogą jechać równo.

A film świetny, choć ogląda się go ze zjeżonymi włosami na karku gdy ma się świadomość kiedy i po co powstał. Podobnie niemiłe uczucie miałem oglądając "Münchhausena" z roku 1943 - komedię w kolorze i polskiego "Szpiega w Masce" z Igo Symem i Ordonką z 1933 roku. Znając dalsze losy Syma i Ordonki nie można skupić się na fabule.
    + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss| Szymon z Cyreny 10.10.2018, 12:09

Film jest ekranizacją (nie pierwszą!) powieści Liona Feuchtwangera z roku 1925. Feuchtwanger był Żydem, w czasie gdy film pojawił się na ekranach III Rzeszy był w drodze do USA, gdzie zmarł w latach 1950-tych.

Książkę czytałem po norwesku (mam wydanie przedwojenne), podczas lektury "Wiecznego Grunwaldu" Twardocha zauważyłem, że "pisarz śląski ...

czy to ważne kiedy i po co powstał skoro opowiedział prawdę?
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|Niechodliwy 10.10.2018, 17:41

czy to ważne kiedy i po co powstał skoro opowiedział prawdę?

Film fabularny opowiada prawdę? Obojętnie który? Naprawdę?
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss| Szymon z Cyreny 11.10.2018, 10:15

Film fabularny opowiada prawdę? Obojętnie który? Naprawdę?

wygląda na to, że nie oglądałeś filmu
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|Ano 10.10.2018, 17:50

Książkę czytałem po norwesku (mam wydanie przedwojenne), podczas lektury "Wiecznego Grunwaldu" Twardocha zauważyłem, że "pisarz śląski ...

Ależ z pana Nicolasa gawędziarz ;]
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|miś Korbiniana 10.10.2018, 18:39

Ależ z pana Nicolasa gawędziarz ;]

Nie musisz się przywalać. Czujesz się lepiej jak przysrasz? Popierdoliło cię?
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|Ano 11.10.2018, 11:49

Nie musisz się przywalać. Czujesz się lepiej jak przysrasz? Popierdoliło cię?

No gdzież tam? ;[

https://www.youtube.com/watch?v=TWOB0bFZQTA
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|miś Korbiniana 11.10.2018, 16:18

No gdzież tam? ;[

https://www.youtube.com/watch?v=TWOB0bFZQTA

To o co ci chodzi? Że byłem o 25 kilo grubszy? Łamiesz gościu netykietę - gdy będę chciał zmienić nick na swe imię i nazwisko to zrobię to sam, bez twojej pomocy. Zejdź ze mnie i nie zachowuj się jak buc.
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|Ano 11.10.2018, 17:43

To o co ci chodzi? Że byłem o 25 kilo grubszy? Łamiesz gościu netykietę - gdy będę chciał zmienić nick na swe imię i nazwisko to zrobię to sam, bez twojej pomocy. Zejdź ze mnie i nie zachowuj się jak buc.

Jak pana to boli, to zawsze może pan zablokować jak posłanka Pawłowicz. Ja wprost pana podziwiam za elokwencję i światowe życie.
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|miś Korbiniana 13.10.2018, 11:20

Jak pana to boli, to zawsze może pan zablokować jak posłanka Pawłowicz. Ja wprost pana podziwiam za elokwencję i światowe życie.

Nie przeszkadza mi, że sobie wziąłeś nicka w jakiejś kontrze do mojego (u Smolenia to był "miś Kolabor"), ale nieładnie się do mnie dopierdalasz. Weź se znajdź inny cel swych durnych uwag i szafowania nazwiskami z reala. Światowość? Dej spokój - mieszkam na zadupiu świata. Pozdrawiam.
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|Ano 13.10.2018, 12:30

Nie przeszkadza mi, że sobie wziąłeś nicka w jakiejś kontrze do mojego (u Smolenia to był "miś Kolabor"), ale nieładnie się do mnie dopierdalasz. Weź se znajdź inny cel swych durnych uwag i szafowania nazwiskami z reala. Światowość? Dej spokój - mieszkam na zadupiu świata. Pozdrawiam.

Pierwotnie Colabo, ale tamten profil mi skasowano.
    Odpowiedz
  • Re: Żyd Süss|Fredny 11.10.2018, 20:20
    #bezżadnegotrybu

„I żadne płacze i krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.

https://pbs.twimg.com/media/DpPoc8lXoAARa9m.jpg
    „Jestem stąd, czuję to podwórko i klimaty znam na pamięć. Latem w moim mieście trochę śmierdzi. Mam tu wszystko pod nogami”.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook