Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Złoty podział

dodano: 11.08.2017, 20:14
akcje wątku: drzewko

Autor: .

Kompletnie nie znam się na geometrii ani na jej implikacjach np. w ... finansach.

Ale gdy dociera do człowieka szokująca precyzja Tworzywa i Piękna, można tylko głęboko się zamyślić...

Takie zależności miałyby być przypadkiem?

Tak, znów Grecy, podobno jeszcze Leonardo nie znał go.

"Adolf Zeising, który interesował się głównie matematyką i filozofią, odkrył złoty podział wyrażony w ułożeniu gałęzi na pniu roślin i w nerwach liści. Rozszerzył swoje badania na szkielety zwierząt i rozgałęzienia ich żył i nerwów, proporcje składników chemicznych i geometrię kryształów, a nawet użycie proporcji w dziełach artystycznych. W zjawiskach tych uznał złoty podział za uniwersalne prawo[50]. W związku ze swoim schematem ciała ludzkiego opartego na złotym podziale, Zeising podał w 1854 uniwersalne prawo „w którym zawarta jest podstawowa zasada każdego dążenia do piękna i spełnienia w działaniach przyrody i sztuki, zgodnie z którym działają wszystkie struktury, formy i proporcje, kosmiczne i osobne, organiczne i nieorganiczne, dźwiękowe i świetlne, ale które najpełniej realizują się w formie ludzkiej”[51].

W 2003 Volkmar i Harald Weissowie przeanalizowali dane psychometryczne i rozważania teoretyczne, dochodząc do wniosku, że złoty podział jest podstawą cyklu fal mózgowych[52]. W 2008 zostało to potwierdzone doświadczalnie przez zespół neurobiologów[53].

W 2010 pismo Science ogłosiło, że złoty podział jest obecny w skali atomowej w rezonansie magnetycznym spinów w kryształach niobanu kobaltu."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook