reklama

Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?

dodano: 2.12.2010, 5:59
akcje wątku: drzewko

Autor: GlosRozsądku

Słodko jest umierać za Ojczyznę.

Czy nadopiekuńczość wobec zwierząt, przesadnie dobre ich traktowanie /na równi z ludźmi, a często nawet lepsze/, nie jest grzechem? Z czego wynika obowiązek szacunku dla zwierząt, bo chyba nie z Ewangelii. Jezus traktował zwierzęta czysto instrumentalnie, w stado wieprzy wpędził złego ducha, zakazał też karmienia chlebem pańskim psów, i generalnie na temat stosunku ludzi do zwierząt nie wypowiadał się. Dla katolika szacunek ten jest po prostu pochodną szacunku dla wszystkich dzieł stworzonych przez Boga, ale ateista nie będzie kierował się już taką przesłanką. Jak więc, zgodnie z wolą Bożą traktować zwierzęta? Wyłącznie instrumentalnie, wykorzystywać gdy są do czegoś użyteczne gospodarczo, czy też troszczyć się o nie wiecej niż na to zasługują, otaczać nadmierną opieką, traktować niemalże jak członków rodziny /gdy chodzi o zwierzęta domowe/.

• Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Igor44 2.12.2010, 6:12
    W sytuacji kiedy codziennie dokonuje się holokaust nienarodzonych dzieci, organizowanie hoteli, salonów piękności dla zwierzaków, policji dla ochrony ich praw, wszelakich ruchów wyzwolenia zwierząt (sic!), jest nie tylko przejawem degeneracji ludzi. To diabelski rechot z ludzkiej próżności i atrofii sumień.

A co do grzeszności, to każde nieuporządkowane przywiązanie jest grzechem.
    www.non-in-commotione-deus.blogspot.com
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|GlosRozsądku 2.12.2010, 6:16

W sytuacji kiedy codziennie dokonuje się holokaust nienarodzonych dzieci, organizowanie hoteli, salonów piękności dla zwierzaków, policji dla ochrony ich praw, wszelakich ruchów wyzwolenia zwierząt (sic!), jest nie tylko przejawem degeneracji ludzi. To diabelski rechot z ludzkiej próżności i atrofii sumień.

A co do grzeszności, to każde nieuporządkowane przywiązanie jest grzechem.

Są dwa podejścia. Jedno, które zaprezentowałeś i drugie, czyli nadmierna troskliwość, przesadna opieka. Któraś z tych postaw musi być dobra, któraś zła. A może z moralnego punktu widzenia jest to sprawa całkowicie obojętna i każda prezentowana postawa jest akceptowalna. Oprócz oczywiście brutalnego traktowania zwierząt, choć i takie podejście niektórzy ludzie mają, zwierząt nienawidzą.
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Igor44 2.12.2010, 6:33

Są dwa podejścia. Jedno, które zaprezentowałeś i drugie, czyli nadmierna troskliwość, przesadna opieka. Któraś z tych postaw musi być dobra, któraś zła. A może z moralnego punktu widzenia jest to sprawa całkowicie obojętna i każda prezentowana postawa jest akceptowalna. Oprócz oczywiście brutalnego traktowania zwierząt, choć i takie podejście niektórzy ludzie ...

Trzeba by się zastanowić czy nieinstrumentalne traktowanie to dowód już nadmiernej troskliwości;-)
    www.non-in-commotione-deus.blogspot.com
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|GlosRozsądku 2.12.2010, 6:45

Trzeba by się zastanowić czy nieinstrumentalne traktowanie to dowód już nadmiernej troskliwości;-)

Dla mnie instrumentalne wynika z kryterium przydatności ekonomicznej bądź jakiejś innej, czyl de facto z ludzkiego egoizmu.
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Rozum von Keikobad 2.12.2010, 6:39
    Wynika z VII przykazania. A nie z piątego, jak większość mylnie uważa.

Jest w KKK takie fajne zdanie, że zwierzęta można kochać, ale pewne uczucia trzeba zarezerwować tylko dla ludzi.
    http://www.fronda.pl/blogowisko/blog/autor/muzyka
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|GlosRozsądku 2.12.2010, 6:58

Wynika z VII przykazania. A nie z piątego, jak większość mylnie uważa.
    Jest w KKK takie fajne zdanie, że zwierzęta można kochać, ale pewne uczucia trzeba zarezerwować tylko dla ludzi.

Nie rozumiem, bo mnie się wydawało dotychczas, że z IX - tego:P
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Rozum von Keikobad 2.12.2010, 7:48

Nie rozumiem, bo mnie się wydawało dotychczas, że z IX - tego:P

2415-2418

* * * *
    to z Katechizmu nr-ki
    http://www.fronda.pl/blogowisko/blog/autor/muzyka
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Jan Bodakowski 2.12.2010, 7:48
    bo zwierzęta są sympatyczne a niektórzy ludzie podli
    http://www.bodakowski.blog.propolonia.pl/
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Phantom 2.12.2010, 8:39

bo zwierzęta są sympatyczne a niektórzy ludzie podli

Że ludzie bywają podli, co bezsprzeczne i niewątpliwe, to jednak wcale nie znaczy, ze zwierzęta są sympatyczne.

Przykładowo taki kot - nie sądzę żeby mordowana dla zabawy głownie mysz, uznała kota za sympatycznego. Polecam obserwacje przy jakiejś okazji.

Sam potrafię zabić kurę czy inny drób, nawet kozę lub świnię, niemniej nigdy nie było to dla mnie zabawą.

Kot się ociera i mruczy, pies łasi, bo mają to wpisane w hierarchię stada, ukazują swoje poddaństwo w ten sposób, co jednak już niekoniecznie się sprawdzi, kiedy ma sie w domu rottweillera. Mogą zacząć sie schody i runie mit o tym, jakoby zwierzęta były sympatyczne Janku...

Nie życzę sympatii dobermana atakującego dziecko w parku, gdy trzeba zareagować, bo nikogo innego nie ma w pobliżu i nie wypada uciec na oczach przerażonej matki dziecka.

Noszę wąsy, bo została mi blizna na gębie po okazanej przez psa sympatii.
    Raz powiedziałem - ale mi sie durniowi porąbało.
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Jan Bodakowski 2.12.2010, 8:59

Że ludzie bywają podli, co bezsprzeczne i niewątpliwe, to jednak wcale nie znaczy, ze zwierzęta są sympatyczne.
    Przykładowo taki kot - nie sądzę żeby mordowana dla zabawy głownie mysz, uznała kota za sympatycznego. Polecam obserwacje przy jakiejś okazji.
    Sam potrafię zabić kurę czy inny drób, nawet kozę lub świnię, niemniej nigdy ...

Koty OK

myszy są ohydne
    http://www.bodakowski.blog.propolonia.pl/
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Phantom 2.12.2010, 9:28

Koty OK
    myszy są ohydne

No ale niby dlaczego?

W necie są nawet fora wielbicieli gryzoni. One posiadają futerko, ciepłe, miłe w dotyku - OK.

Raz pomogłem kotowi schwytać mysz - nawet szybszy byłem - ale później miałem wyrzuty kiedy zobaczyłem jak z nią postąpił. Od tej pory się w to nie wtrącam... :/
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Smętek 2.12.2010, 8:03
    Święty Franciszek z Asyżu nazywał zwierzęta swoimi braćmi. Co złego w troszczeniu się o zwierzaki?
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Phantom 2.12.2010, 8:14

Święty Franciszek z Asyżu nazywał zwierzęta swoimi braćmi. Co złego w troszczeniu się o zwierzaki?

Szacunek dla życia należy mieć niezależnie od jego formy, bo wszystko co żyje jest Bożym stworzeniem, ale nie może się odbywać kosztem "korony stworzenia", gdyż to już jest chore.

Taki przykład - mam kota, a w domu do jedzenia jest tylko kawałek kiełbasy. Oczywiste, że to ja go zjem, nie zaś kot. Raz że jestem "ważniejszy" dla Boga, a po drugie - nabrawszy sił zdobędę jedzenie zarówno dla siebie jak i kota. Skoro kiełbasę zje kot, to w niedługim czasie skonamy z głodu oboje, lub co gorsza - kot pójdzie sobie łapać myszy, a ja nie będę miał sił dowlec się do sklepu.

Mało, jeśli grozi mi smierć głodowa, to mam prawo trzepnąc kota w łeba siekierą i go spożyć ze smakiem.

Każdy kto myśli inaczej jest dla mnie głupi po prostu.

Troska o zwierzęta - która zreszta jest obowiązkiem skoro zwierzę się przyjęło pod opiekę i jej brak to grzech, to jednak co innego niż oddanie życia za zwierzę. Za mnie umarł Jezus Chrystus na Krzyżu, dlatego to ja mam prawo zjeść kota, a nie kot mnie.

Odpowiedzią jest pytanie - za kogo umarł Jezus Chrystus? No za mnie, i wszystko na ten temat.
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Smętek 2.12.2010, 8:48

Szacunek dla życia należy mieć niezależnie od jego formy, bo wszystko co żyje jest Bożym stworzeniem, ale nie może się odbywać kosztem "korony stworzenia", gdyż to już jest chore.
    Taki przykład - mam kota, a w domu do jedzenia jest tylko kawałek kiełbasy. Oczywiste, że to ja go zjem, nie zaś ...

Wcale nie jest oczywiste, czy to Ty zjesz kiełbasę a nie kot. Zależy kto szybszy i sprytniejszy. Pies mojego ojca zjadł całą wędlinę i śledzie ze stołu kiedy ten poszedł witać gości, którzy przybyli na przyjęcie imieninowe. Wygra lepszy :)
    Odpowiedz
  • Re: Z jakich nakazów etycznych wynika miłość do zwierząt?|Phantom 2.12.2010, 9:35

Wcale nie jest oczywiste, czy to Ty zjesz kiełbasę a nie kot. Zależy kto szybszy i sprytniejszy. Pies mojego ojca zjadł całą wędlinę i śledzie ze stołu kiedy ten poszedł witać gości, którzy przybyli na przyjęcie imieninowe. Wygra lepszy :)

Jestem silniejszy i jeśli gra idzie rzeczywiście o ostatnie jedzenie, to nie dam się wykiwać, ani nie przejawię litości.

U mie kot dostanie jedzenie wcześniej ode mnie, tylko wtedy kiedy jest go pod dostatkiem i nie widzę powodu żeby go choćby kopem odegnać. Dla świętego spokoju mu rzucę.

Tak jak i zrzucam go z kolan jesli po prostu jest mi nie wygodnie. Nie jest mu "przykro", to normalne w świecie zwierząt, a ja dla niego jestem tez kotem, tylko nieco innym i większym. Trzeba mnie słuchać, bo potrafie przywalić, a poza tym dostarczam jadło. Lepiej być miłym i zwierzę to rozumie...
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

reklama

Nowy użytkownik:

Wypełnij wszystkie pola: