Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Wildstein sam o sobie

dodano: 7.12.2012, 11:38
akcje wątku: drzewko

Jan Bodakowski

Wildstein sam o sobie

 

Nakładem wydawnictwa Fronda ukazał się wywiad rzeka Michała Karnowskiego i Piotra Zaremby z Bronisławem Wildsteinem. „Niepokorny” przybliża czytelnikom postać znanego publicysty, i zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej.

 

Ojciec Bronisława Wildsteina był Żydem, przedwojennym komunistą, powojennym działaczem PZPR, komendantem szpitali wojskowych w stalinowskiej „Polsce”. Zmarł na raka, po wysłaniu go w ramach antysemickiej nagonki na przymusową emeryturę w 1967 roku. Matka była polską chłopką, wielką filosemitką, działaczką PZPR przez cały okres stalinizmu. Odeszła z partii komunistycznej w 1956 roku na fali destalinizacji.

 

Bronisław w dzieciństwie był prześladowany przez polskie dzieci za to że był Żydem. Wychowywał się w rodzinie ateistycznej. Ojciec był niewierzącym, a matka nienawidziła Boga. Młody Wildstein wielokrotnie brał udział w bójkach. Bił nauczycieli, antysemitów. Bójki, chuligaństwo, kiepskie wyniki w nauce, kontestacja, zakończyły się dla niego dozorem kuratora - po pobiciu milicjanta w stanie upojenia alkoholowego.

 

Wyniszczający tryb życia kontynuował na studiach, które rozpoczął na początku lat siedemdziesiątych. Kiepsko się uczył, kontestował, nadużywał alkoholu i narkotyków. Na studiach zaprzyjaźnił się z Stanisławem Pyjasem i Lesławem Maleszką.

 

W wywiadzie dla Michała Karnowskiego i Piotra Zaremby, Wildstein bardzo dokładnie opisuje: znajomość z Pyjasem i Maleszką, zabójstwo Pyjasa przez SB, próby ustalenia konkretnych sprawców zabójstwa przyjaciela, agenturalną działalność Maleszki, pierwsze struktury opozycyjne, działalność w opozycji, konflikty w opozycji, lata siedemdziesiąte w PRL. Wspomina PRL i III RP., walkę środowiska gazety wyborczej i Tygodnika Powszechnego z lustracją. W tych opowieściach znajduje się wiele informacji o wielu znanych osobach. Moczulskim, Kuroniu, Michniku, Januszu Korwin Mike. Janie Widackim który w III RP był adwokatem eksperta SB w sprawie zabójstwa Pyjasa. Januszu Atlasie który szerzył w PRL kłamstwa o śmierci Pyjasa. Andrzeju Milczanowskim. Krzysztofie Kozłowskim. A nawet Antonim Macierewiczu który nie chciał ujawnić akt SB o sprawie Pyjasa, by nie dopuścić do ujawnienia agentury SB w kościele. Z opowieści Wildsteina wynika że idealizm antykomunistycznej opozycji, ścierał się podczas dyskusji opozycjonistów z nomenklaturą, z cynicznym pragmatyzmem wyjałowionych z ideologii partyjniaków.

 

Bronisławowi Wildsteinowi nie udaje się zdobyć wyższego wykształcenia. W 1978 roku zawarł związek małżeński. W 1980 roku z żoną wyjedzą w podróż po Europie zachodniej. Podobnie jak w PRL tak też i na zachodzie na wstrząsająco skromną wegetacje zarabia pracą fizyczną. W Europie zachodniej najczęściej spał na ulicach i nie miał środków na jedzenie. Podczas podróży przez Austrię, Niemcy, Szwecję i Francję, nieustanie spotyka się z zachodnioeuropejskimi działaczami lewicy. Pomimo ich zainteresowania Solidarnością, był zaszokowany głupotą zachodnioeuropejskich lewaków – opis stosunku zachodnioeuropejskich polityków i ich postawy wobec Solidarności czy komunizmu zdecydowanie zasługuje na rozwinięcie w nowej książce. Powrót do PRL uniemożliwiło Wildsteinowi wprowadzenie stanu wojennego.

 

Wymuszoną emigracje Bronisław Wildstein spędził we Francji. Dzięki ogromnej pomocy Francuzów dla Solidarności wydawał emigracyjne pismo „Kontakt”. We Francji żył wśród Polonii bez kontaktów z Francuzami. W swoim wywiadzie opisuje swoją znajomość: z Giedroyciem, Czapskim, Herlingu Grudzińskim, starą i solidarnościową opozycją. W Kontakcie do 1987 roku publikował swoje dość lewicowe artykuły. Po rozstaniu się z tym czasopismem pracował w paryskim oddziale RWE, jak sam stwierdził przedstawicielami uciśnionych narodów byli Żydzi z krajów bloku sowieckiego.

 

W 1983 roku rodzi się jego pierwszy syn Dawid, w 1988 drugi. W trakcie pobytu we Francji zostaje zaproszony do masonerii. Jest wolnomularzem Wielkiej Loży Narodowej. W przeciwieństwie do ateistów z Wielkiego Wschodu wierzy w Wielkiego Architekta. W masonerii nawiązał relacje z wieloma ciekawymi ludźmi. Po powrocie do III RP kontynuował działalność w polskiej masonerii. Wildstein do masonerii wstąpił w poszukiwaniu „wiedzy ezoterycznej, do której dochodzi się poprzez wtajemniczenia”. Z czasem działalność w loży przestała go zajmować, uśpił się, i pozostaje lojalnie dyskretny wobec swoich braci. Twierdzi że spisek masonerii to bzdura.

 

Wildsteinowi towarzysko związanemu ze środowiskiem Mazowieckiego i zaczadzonemu propagandą gazety wyborczej, po powrocie do Polski w 1990 roku, Krzysztof Kozłowski zaproponował prowadzenie publicznego radia w Krakowie. W 1993 z radia trafia do „Życia Warszawy”, a od 1996 do „Życia”. W 1997 traci pracę w „Życiu” po zwycięstwie AWS. Przygodnie współpracuje z gazetą wyborczą i Wprost. Od 2000 do 2005 roku z Rzeczpospolitą. Z Rzepy wywalają go za opublikowanie katalogu IPN. W 2006 kibicuje koalicji PO PIS. Do PO się rozczarował, PIS pozostaje mu bliski. W 2006 zostaje szefem TVP z nominacji PIS. PIS go jednak odwołuje bo Wildstein chce by TVP była niezależna a nie lojalna wobec PIS. Po odwołaniu prowadzi program w TVP. W swoich wspomnieniach Wildstein przypomina: postać Lecha Kaczyńskiego, katastrofę smoleńską, nagonkę na PIS przez katastrofą i po niej, terror motłochu wspieranego przez PO wobec obrońców krzyża.

 

Rozmową Michała Karnowskiego i Piotra Zaremby z Bronisławem Wildsteinem kończą refleksje Wildsteina o kulturze. W swych wspomnieniach Wildstein swoje poglądy definiuje jako wolnorynkowe. „Niepokorny” jest ciekawy nie tylko z powodu tego co się w nim znajduje, ale również tego czego w nim niem ma. Bo czy nie ma, dlatego że środowisk PIS pewne sprawy nie interesują, czy dlatego że nie czytelnik o pewnych sprawach ma nie dowiedzieć. Czytelnik z „Niepokornego” nie dowie się jakie ma poglądy Wildstein na: Unie Europejską, współczesną rewolucje obyczajową, aborcje, in vitro, i inne zagadnienia bio etyczne. Jak Wildstein ocenia: polski nacjonalizm, relacje polsko-żydowskie, żądania lobby żydowskiego z USA, polskie ekspozytury neokonserwatyzmu, politykę Izraela względem Palestyńczyków, role katolicyzmu.

 

Jan Bodakowski

http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads/2012/11/okladka-niepokorny.jpg

 

tekst na ten temat ukazał się pierwotnie na portalu Prawy.pl http://www.prawy.pl/

  • Re: Wildstein sam o sobie|per_mus 7.12.2012, 19:52
    kapitalna książka
    szkoda tylko, że ostatni rozdział puszczono bez korekty
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook