Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Uczciwość: "Należy jednak przyznać uczciwie, że zwrot "umacniaj w jedności" wyraża prawdę dogmatyczną o nieutracalnej jedności Kościoła bardziej precyzyjnie, niż zwrot doprowadź do pełnej jedności"

dodano: 15.04.2018, 10:32
akcje wątku: drzewko

Autor: +

http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html

"Należy jednak przyznać uczciwie, że zwrot umacniaj w jedności wyraża prawdę dogmatyczną o nieutracalnej jedności Kościoła bardziej precyzyjnie, niż zwrot doprowadź do pełnej jedności"

 

"Nigdy nie wolno mylić nieutracalnej jedności jedynego Kościoła (unitas Ecclesiae) z cząstkową i ustopniowaną wspólnotą kościelną (communio eclesiastica) różnych chrześcijańskich związków wyznaniowych. Są to szczątki pierwotnego dziedzictwa, które winny skłaniać niekatolickie wspólnoty, aby powróciły do pełni dziedzictwa, którym jest założony przez samego Chrystusa Pana jedyny prawdziwy Kościół Katolicki, poza którym nie ma zbawienia.

Kościół modląc się słowami: doprowadź do pełnej jedności, prosi o doprowadzenie do pełni doskonałości jedności Kościoła, która już istnieje i jest nieutracalna. Ta jedność Kościoła jest dogmatem wiary katolickiej, dlatego absolutnie wykluczone jest rozumienie słów: doprowadź do pełnej jedności jako zakładające braku jedności jedynego Kościoła katolickiego".

Czyli pieniądz gorszy wyparł lepszy:-(

I ten stan trwa.

 

 

https://gloria.tv/article/qv62sBUr96Pn2VFpsr7tqntB8

 

 

 

A tu mądrości posoborowe, cały impet skierowany jest oczywiście na "pelagian":

 

http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/80d3c

 

 

I ponownie katolicka odpowiedź:

 

 

"...i doprowadź do pełnej jedności.

 
Tymi oto słowami wierni uczestniczący w Nowej Mszy są katowani co niedziela. Niby nic szczególnego, wszak w ekumenicznym ferworze i nie takie rzeczy się zdarzały. Nad samym "dążeniem do pełnej jedności" nie ma co się rozwodzić, gdyż sprawa jest prosta - Kościół nigdy nie dążył do jakiejkolwiek jedności, czy to pełnej, czy półpełnej, czy może 3/4. Kościół był, jest i będzie jeden, cały, nienaruszony i nie przekonają mnie do tego wypowiedzi, w których mówi się iż przez to że ludzie odłączają się od Owczarni Chrystusowej powstaje rana, która powoduje iż sam Kościół jest jeden, ale nie jest to pełna jedność gdyż część się odłączyła. Każdy kto od Kościoła się odłącza jest heretykiem, który jest jak gałązka winnego krzewu. Chociaż ona więdnie, jednak zostaje odcięta, a sam krzew nie doznaje szkody, nadal jest zielony i wydaje przepiękne owoce (J 15,1-8)".
 
 
 
 
 
 
 
***
 
No dobrze, a teraz czas iść na NOM:-)

 • Re: Uczciwość: "Należy jednak przyznać uczciwie, że zwrot "umacniaj w jedności" wyraża prawdę dogmatyczną o nieutracalnej jedności Kościoła bardziej precyzyjnie, niż zwrot doprowadź do pełnej jedności"|enrque111 15.04.2018, 13:14
  Określenie "doprowadź do pełnej jedności", zastąpiło wyrażenie wcześniejsze: “umacniaj w jedności"; które wypowiadane było przez kapłanów w "Modlitwie przed komunią" do lat 70-tych XX wieku od czasu zmiany Mszału. Istotna, treściowa różnica pomiędzy obydwiema wypowiedziami polega na tym, że według Mszału nowego jedność Kościoła jest celem, stanem dopiero do osiągnięcia, natomiast w obrzędzie poprzednim modlono się o umocnienie tego, co już jest udziałem - własnością Kościoła.

  Słowa obecnego Mszału: “Domine Jesu Christe - Panie Jezu Chryste...", nawiązują do “Ordo Missae" z okresu, kiedy Kościół cieszył się jednością, bo pierwszy znaczny rozłam pojawił się dopiero w wieku V na skutek odłączenia się nestorian i monofizytów. W owym czasie więc Kościół był świadom tego, że jedność jest jego udziałem, jest jego własnością. W czasie Najświętszej Ofiary więc modlił się nie o to, by Pan Bóg doprowadził go do jedności; lecz o to, by Pan raczył go “umacniać w jedności", jak to bardzo trafnie wyraził poprzedni Mszał.

  http://www.antyk.org.pl/wiara/ekumenizm/huculak-1.htm
  enrque111
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook