Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Tobiasz vel Tobit....

dodano: 27.05.2010, 7:09
akcje wątku: drzewko

Autor: Alium

Na bierzmowanie kupiłem chrześniakowi Pismo Święte (taka tradycja rodzinna). Ponieważ w domu mają już ze dwa egzemplarze "tysiąclatki" zdecydowałem się na bardzo chwaloną "Biblię Poznańską". No i jakoś tak rzuciło mi się w oczy, że zamiast "Księgi Tobiasza" jest "księga Tobita". Również "księgi Królewskie" tłumaczone są jako "księgi Królów".
Czy ktoś z FFrondowiczów mógłby mi wyjaśnić jaki jest sens teologiczny wprowadzania tłumaczeń imion i nazw, które są może bardziej poprawnych lingwistycznie ale zupełnie "w poprzek" parusetletniej konwencji..

• Re: Tobiasz vel Tobit....|TomekG (W.C.S.T.) 27.05.2010, 7:28
    Hobbit?
    Pokój, k...a, i Dobro | Ważny Czeladnik Stacji Transformatorowej
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Sarmata 27.05.2010, 11:47

Hobbit?

o tym samym pomyślałem. bilbo bagosz, krzaty... ble
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Alium 28.05.2010, 12:26

o tym samym pomyślałem. bilbo bagosz, krzaty... ble

Biorąc pod uwagę liczne biblijne odwołania u Tolkiena to można dopatrywać się związku.

W "Hobbicie" Bilbo wyrusza na daleką wyprawę, opiekuje się nim potężny i tajemniczy Gandalf...

Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Sarmata 28.05.2010, 12:57

Biorąc pod uwagę liczne biblijne odwołania u Tolkiena to można dopatrywać się związku.
    W "Hobbicie" Bilbo wyrusza na daleką wyprawę, opiekuje się nim potężny i tajemniczy Gandalf...

więcej to mi się zdaje jest w tam rycerzy króla artura i św. graala
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Thesearch 27.05.2010, 7:41
    Biblia Poznańska... hmhm to przeciez od Petza... on do niej ręke przyłożył.

Tylko Tysiąclatka. Trzeba czytać jedno tłumaczenie, żeby uczyć się fragmentów na pamięć.
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Anika 27.05.2010, 7:43
    Kolega jest proszony o zajrzenie do skrzynki mailowej.
    \\\\
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|van den Budenmayer 27.05.2010, 7:44
    We wstępie do tej xięgi jest to opisane, o ile pamiętam.
    Właściwie niczego się nie wstydzę bo mam taką opcję zakrytą. -- Lech Wałęsa
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Radar78 28.05.2010, 12:14
    Biblia Poznańska w ogóle jest bardzo "odważna" i "nowatorska". Mówiąc o Panu Bogu używa niemal wyłącznie Jego Imienia. JAHWE, JAHWE i tak co wers to JAHWE. Nie przywykłem do takiego spoufalania i czem prędzej zapotrzebowałem Biblię Paulistów, gdzie przeważa forma: Pan.

Skończyłem, rozpoczynaj
    Odpowiedz
  • Re: Tobiasz vel Tobit....|Alium 28.05.2010, 12:27

Biblia Poznańska w ogóle jest bardzo "odważna" i "nowatorska". Mówiąc o Panu Bogu używa niemal wyłącznie Jego Imienia. JAHWE, JAHWE i tak co wers to JAHWE. Nie przywykłem do takiego spoufalania i czem prędzej zapotrzebowałem Biblię Paulistów, gdzie przeważa forma: Pan.

Swoją drogę ciekawe byłoby zestawienie wad i zalet różnych polskich przekładów...
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook