Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Ratować budżet przed chorymi

dodano: 16.05.2018, 12:05
akcje wątku: drzewko

Autor: Don Quijote de la Mancha

“Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris

Na operację zaćmy czeka się w Polsce w zależności od regionu od roku do kilku lat. W Czechach na ten ratujący wzrok zabieg czeka się do trzech tygodni. Co więcej, NFZ w Polsce płaci za wszczepianie tańszych soczewek sferycznych, podczas gdy Czesi dostają znacznie lepsze soczewki asferyczne.

 

Chcący nie stracić wzroku Polacy zaczęli więc jeździć na operację zaćmy do Czech. Dzięki prawu unijnemu koszty zabiegu pokrywał NFZ. Zaczęły więc powstawać firmy, które organizowały wyjazdy do Czech na operację zaćmy. Jedna z nich się na tyle rozwinęła, że zbudowała własną klinikę w Ostrawie, 10 km od polskiej granicy. W należącej do Polaków klinice polscy lekarze operują polskich pacjentów a płaci za to polski NFZ. Tylko podatki pozostają w Czechach.

 

Gdyby opisana klinika znajdowała się po polskiej stronie granicy, to NFZ nie dałby złotówki na leczenie w niej zaćmy. Ale skoro jest za granicą, to refundacja się należy, Ta absurdalna sytuacja jest możliwa tylko dzięki prawu unijnemu. Gdy przepisy te były projektowane nikt nie przewidywał, że któryś kraj członkowski będzie miał tak niewydolny i dziadowski system ochrony zdrowia, przez co pacjenci będą masowo szukać leczenia poza granicami kraju. 

 

Co w tej sytuacji zamierzają zrobić polskie władze? Czy planują tak zreformować system ochrony zdrowia, żeby działał chociaż tak jak czeski? Czy myślą o tym dlaczego w Polsce kolejki są wieloletnie a w Czechach kilkutygodniowe? Czy zamierzają zwiększyć budżet na leczenie zaćmy w Polsce, skoro alternatywą jest płacenie za operacje polskich pacjentów w Czechach?

 

Nic z tych rzeczy. NFZ planuje tak zmienić przepisy, żeby maksymalnie utrudnić i zniechęcić Polaków do leczenia się w Czechach. Nasze państwo nie dość, że samo nie radzi sobie z leczeniem zaćmy, to jeszcze chce uniemożliwić ratowanie wzroku zagranicą. Według PiS lepiej pozwolić ludziom oślepnąć i narazić ich na powikłania niż naprawić niedziałający system.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1747263398668189&id=1002104843184052

 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Fredny 16.05.2018, 12:13


  „Jestem stąd, czuję to podwórko i klimaty znam na pamięć. Latem w moim mieście trochę śmierdzi. Mam tu wszystko pod nogami”.
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Wi Fi 16.05.2018, 12:47
  Nie mogę się powstrzymać

  Wraca Zenek po szóstej rano do domu. Otwiera drzwi.
  Wchodzi - i na wejściu dostaje cios wałkiem od żony Zofii.
  Pada i leży...
  Zofia tak na niego patrzy... patrzy.
  Nagle doznaje olśnienia. Pada na kolana.
  Zaczyna go tulić i płakać:
  - Zenuś... Zenuś żyjesz? Przepraszam! Zapomniałam, że miałeś nocną zmianę!!!
  Fi Fi - tępy ignorant z brysiowym nastawieniem
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|[email protected] 16.05.2018, 12:51
  Nóż sam w kieszeni się otwiera.
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Ligure 16.05.2018, 13:35

  Nóż sam w kieszeni się otwiera.


  A powinien modlitewnik...
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|qaxas 16.05.2018, 13:42

  A powinien modlitewnik...


  +1
  A hyn i gyd oherwydd fy mod wrth fy modd chi.
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|mariaelena 16.05.2018, 16:12

  A powinien modlitewnik...


  I oczekiwać zwrotu składek na nfz?
  „Naj­lep­szym przy­jacielem jest ten, kto nie py­tając o powód smut­ku, pot­ra­fi spra­wić, że znów wra­ca radość.” Św. Jan Bosko
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Niechodliwy 16.05.2018, 15:03
  Moje pytanie: w jaki sposób zamierza to zrobić? Państwo nie może utrudniać leczenia za granicą, jego obowiązkiem jest dbanie o własnych obywateli gdy są poza granicami kraju. Sądzę, że cokolwiek by nie wymyślili, nie będzie to zgodne z konstytucją, ani z prawem unijnym, a obywatel będzie mógł sądzić się choćby w strasburgu.
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Don Quijote de la Mancha 16.05.2018, 15:49

  Moje pytanie: w jaki sposób zamierza to zrobić? Państwo nie może utrudniać leczenia za granicą, jego obowiązkiem jest dbanie o własnych obywateli gdy są poza granicami kraju. Sądzę, że cokolwiek by nie wymyślili, nie będzie to zgodne z konstytucją, ani z prawem unijnym, a obywatel będzie mógł sądzić się choćby ...


  Tak jak by się tym przejmowali wcześniej, np. kiedy wybierali sędziów TK na już obsadzone stanowiska.
  “Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Don Quijote de la Mancha 16.05.2018, 16:00

  Moje pytanie: w jaki sposób zamierza to zrobić? Państwo nie może utrudniać leczenia za granicą, jego obowiązkiem jest dbanie o własnych obywateli gdy są poza granicami kraju. Sądzę, że cokolwiek by nie wymyślili, nie będzie to zgodne z konstytucją, ani z prawem unijnym, a obywatel będzie mógł sądzić się choćby ...


  Se.pl dotarł do informacji, z których wynika, że w NFZ pracują nad rozporządzeniem, za sprawą którego zabieg wszczepienia soczewki będzie musiał zostać poprzedzony wizytą u polskiego okulisty. Refundacja z kolei będzie należała się tylko tym z najgorszą ostrością widzenia. Pacjenci będą też musieli wykazać, jaką mieli ostrość widzenia przed i po zabiegu.

  “Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|Niechodliwy 16.05.2018, 16:02

  Se.pl dotarł do informacji, z których wynika, że w NFZ pracują nad rozporządzeniem, za sprawą którego zabieg wszczepienia soczewki będzie musiał zostać poprzedzony wizytą u polskiego okulisty. Refundacja z kolei będzie należała się tylko tym z najgorszą ostrością widzenia. Pacjenci będą też musieli wykazać, jaką mieli ostrość widzenia przed ...


  Rząd PIS dba o niepełnosprawnych. Powiększa ich liczbę.
  Odpowiedz
 • Re: Ratować budżet przed chorymi|henryk1 16.05.2018, 16:07
  Modlitewnik:))))))))))))
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook