Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej

dodano: 12.10.2015, 7:59
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

"Proszę o komentarz i opinię.

Często uczestniczę w Eucharystiach sprawowanych we wspólnocie neokatechumenalnej.

W tej liturgii jest wiele kwestii powodujących u mnie liturgiczny niesmak. Po lekturze przepisów kościelnych np. instrukcji Redemptionis Sacramentum nr 51- 56 pojawiły mi się dodatkowo poniższe wątpliwości.

Otóż chciałbym wiedzieć czy następujące praktyki nie wpływają na godność, a co gorsze na ważność sprawowanej Eucharystii:

1. Wszystkie części Modlitwy Eucharystycznej (nawet Anamneza) wykonywane śpiewem przy akompaniamencie instrumentów.

2. Powtarzanie przez zgromadzenie części Modlitwy Eucharystycznej poza przewidzianymi aklamacjami.

3. Dodawanie przez celebransa po słowach „dzięki Tobie składając” wezwania „Ojcze! Ojcze!”.

Dziękuje i przepraszam za zabieranie czasu ale to dla mnie szalenie istotne.

Pozdrawiam serdecznie

Z Panem Bogiem

Adrian Bartłomiej Siewieja OPs

Odpowiedzi:

Odpowiedzi na przysłane pytania:

1. Wszystkie części Modlitwy Eucharystycznej (nawet Anamneza) wykonywane śpiewem przy akompaniamencie instrumentów.

ad 1) Tego nie przewiduje Mszał Rzymski – ergo nie można tak postępować. Tym bardziej, że, o ile mi wiadomo, głównym instrumentem jest gitara.

2. Powtarzanie przez zgromadzenie części Modlitwy Eucharystycznej poza przewidzianymi aklamacjami.

ad 2) Modlitwa Eucharystyczna należy jedynie do kapłana celebrującego. W koncelebrze także do koncelebransów, co jest wyraźnie zaznaczone w Mszale.

3. Dodawanie przez celebransa po słowach „dzięki Tobie składając” wezwania „Ojcze! Ojcze!”.

ad 3) Nie wolno niczego dodawać do tekstów modlitw zatwierdzonych i wydrukowanych w Mszale. N.b. Cała liturgia Mszy św. powinna być sprawowana z zatwierdzonych ksiąg liturgicznych, a nie ze „skryptów” lub xerowanych kartek.

Ks. Prof. Czesław Krakowiak".

"Anamnesis" nr 75

• Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Lavendowa Pani 12.10.2015, 8:43
    A co na to Bóg i Pan Jezus?
    Ryty kanony itp wymyślili ludzie.
    To idzie do wszystkich ziomków, co noszą już długie spodnie, piją tę goudę co piątek i chcą wyglądać groźnie. Blizny na głowach, złamane nosy, braki w uzębieniu, Błysk w oczach, spliffy w dłoniach, wyroki w zawieszeniu. To idzie do wszystkich dziewczyn, co noszą wysokie szpilki lub kicksy i w jeansy wsuwają swoje okrągłe tyłki. Minispódniczki, szminki, tusze do rzęs i cienie, zniżki, butiki, aerobiki, bijatyki przy przecenie. To idzie do wszystkich zarobionych jap - yuppies, co wsiadają w porsche kiedy po robocie śmigają na klawisz. Zegarki za parę koła, garniaki bardziej pokaźnie. Każda karta złota, loga nawet na ...taśmie. To idzie do wszystkich dumnych business women (łoman? łomen? łymyn?). Do góry broda, bo wokoło woda i aligatory swimmin'. Nowa garsonka, nowy garson, w nowej garsonierze. Na szyi to kolia czy garota? Nawet powietrze się nie nabierze. Nieważne jaki bój toczymy ze światem. Nieważne ile zbrój wkładamy przy tym i masek. Jakimi tu czyni nas każda z ról i przypiętych łatek. Będziemy zawsze dziećmi naszych ojców i matek
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 8:45

A co na to Bóg i Pan Jezus?
    Ryty kanony itp wymyślili ludzie.

A Ty wiesz, co na to Pan Bóg?

Wiesz to lepiej niż Kościół, Nasza Święta Matka?
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Lavendowa Pani 12.10.2015, 8:50

Ja nie wiem , natomiast zastanawiam się czy On też tak na to patrzy.
    Chcesz mnie uczcić i oddać mi hołd zrób dwa kroki w prawo trzykrotnie w lewo .
    Później niech kapłan, ale tylko on zrobi 3 przysiady- ty nie możesz.
    Później ci z prawej kochają lewą ręką ale bez kapłana, bo lewą ręką jest lewą a kapłan jest prawy.

Dla mnie te wszystkie przepisy to przesada.
    Powinien być jakiś porzadek jasne ,ujednolicenie e czy jest-sens siać panikę je i chodzi o takie rzeczy?
    To idzie do wszystkich ziomków, co noszą już długie spodnie, piją tę goudę co piątek i chcą wyglądać groźnie. Blizny na głowach, złamane nosy, braki w uzębieniu, Błysk w oczach, spliffy w dłoniach, wyroki w zawieszeniu. To idzie do wszystkich dziewczyn, co noszą wysokie szpilki lub kicksy i w jeansy wsuwają swoje okrągłe tyłki. Minispódniczki, szminki, tusze do rzęs i cienie, zniżki, butiki, aerobiki, bijatyki przy przecenie. To idzie do wszystkich zarobionych jap - yuppies, co wsiadają w porsche kiedy po robocie śmigają na klawisz. Zegarki za parę koła, garniaki bardziej pokaźnie. Każda karta złota, loga nawet na ...taśmie. To idzie do wszystkich dumnych business women (łoman? łomen? łymyn?). Do góry broda, bo wokoło woda i aligatory swimmin'. Nowa garsonka, nowy garson, w nowej garsonierze. Na szyi to kolia czy garota? Nawet powietrze się nie nabierze. Nieważne jaki bój toczymy ze światem. Nieważne ile zbrój wkładamy przy tym i masek. Jakimi tu czyni nas każda z ról i przypiętych łatek. Będziemy zawsze dziećmi naszych ojców i matek
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 10:19

Później ci z prawej kochają lewą ręką ale bez kapłana ...

"Ja nie wiem , natomiast zastanawiam się czy On też tak na to patrzy"

A ja się zastanawiam jak katolik może podawać w wątpliwość coś, czego uczy Nasza Święta Matka - Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa (jak wierzymy, ale - czy wszyscy?...).

I to podawać w wątpliwość coś, co dotyczy Jej największego skarbu i niekwestionowanej własności jaką jest Liturgia Eucharystyczna?

Liturgia, której Kościół nie "wymyślił", nie "ułożył", tylko DOSTAŁ jako ZADANIE od samego Pana Jezusa Chrystusa.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Elrond 13.10.2015, 18:29

Później ci z prawej kochają lewą ręką ale bez kapłana ...

Jak On na to patrzy? Ciężko powiedzieć, ale są przesłanki, bowem w ST Bóg dość dokładnie opisuje i świątynię i obrzędy i to co ma robić kapłan a co wierni (czyli liturgię).
    W sytuacjach wątpliwych należałoby stwierdzić, że Kościół wie lepiej - bazując na Tradycji i prowadzeniu Ducha Św.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|atlantis 12.10.2015, 9:43

"A jeżeli kto chce złożyć w darze ptaka jako całopalenie dla Pana, niech złoży w darze synogarlicę lub młodego gołębia. 15 Kapłan przyniesie go do ołtarza, złamie mu główkę i zamieni go w dym na ołtarzu. Krew jego wyciśnie na ścianę ołtarza. 16 Potem oddzieli wole jego wraz z piórami i wyrzuci je na popielisko, na wschód od ołtarza. 17 Następnie kapłan naderwie jego skrzydła, jednak nie oddzielając ich całkowicie, i zamieni w dym na ołtarzu, na drwach leżących na ogniu. To jest całopalenie, ofiara spalana, miła woń dla Pana."

To tylko jeden z fragmentów Księgi Kapłańskiej. Czemu dziś nikt nie troszczy się o to, aby w czasie Mszy unosiła się "miła woń dla Pana"?

A jeśli rozpatrujemy to również w kontekście Nowego Testamentu, to w którym miejscu Jezus zabronił gitary?
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 10:22

"A jeżeli kto chce złożyć w darze ptaka jako całopalenie dla Pana, niech złoży w darze synogarlicę lub młodego gołębia. 15 Kapłan przyniesie go do ołtarza, złamie mu główkę i zamieni go w dym na ołtarzu. Krew jego wyciśnie na ścianę ołtarza. 16 Potem oddzieli wole jego wraz z piórami ...

A co ma Stary Zakon do Nowego?

Stare Przymierze do Nowego?

Dlaczego Kościół nie przestrzega wszystkich przepisów prawa żydowskiego?

"A jeśli rozpatrujemy to również w kontekście Nowego Testamentu, to w którym miejscu Jezus zabronił gitary?"

Nie, nie rozpatrujemy tego w kontekście Nowego Testamentu.
    Tylko w kontekście WŁASNOŚCI Kościoła Katolickiego.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|atlantis 12.10.2015, 10:48

A co ma Stary Zakon do Nowego?

Stare Przymierze do Nowego?

Dlaczego Kościół nie przestrzega wszystkich przepisów prawa żydowskiego?

"A jeśli rozpatrujemy to również w kontekście Nowego Testamentu, to w którym miejscu Jezus zabronił gitary?"

Nie, nie rozpatrujemy tego w kontekście Nowego Testamentu.
    Tylko w kontekście WŁASNOŚCI Kościoła Katolickiego.

No jak to co ma? W Starym Testamencie jest księga, w której Bóg wyrazie sam mówi jak należy Go czcić. Gdzie pryskać krwią, które mięso jeść, które palić, które wyrzucać itd. Rozumiem, że odrzucasz Boskie objawienie na rzecz tego co wymyślili sobie ludzie, a konkretnie Kościół nasza matka? Tak chętnie cytowane jest tu Pismo Święte, w kontekście "Bóg wyraźnie mówi że...", a tu raptem pojawia się pytanie o znaczenie tego co sam Bóg objawił.
    Chrystus też mówił jedynie o tym, aby modlić się w ukryciu, względnie zbierać się w dwóch lub trzech. A tu wynika dyskusja o tym, że jedni ludzie wymyślili, że modlić się można tylko przy organach i klękać wtedy i wtedy, a inni klękają kiedy indziej, w związku z czym są groźnymi heretykami, no bo przecież nie ważne co mówił sam Bóg, ważne jest jedynie co mówi Kościół najmojsza racja.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 10:55

No jak to co ma? W Starym Testamencie jest księga, w której Bóg wyrazie sam mówi jak należy Go czcić. Gdzie pryskać krwią, które mięso jeść, które palić, które wyrzucać itd. Rozumiem, że odrzucasz Boskie objawienie na rzecz tego co wymyślili sobie ludzie, a konkretnie Kościół nasza matka? Tak chętnie ...

A kim pan jest, bo że nie katolikiem, to raczej pewne.

Jeżeli się pan przedstawi - łatwiej będzie może rozmawiać.

"No jak to co ma? W Starym Testamencie jest księga, w której Bóg wyrazie sam mówi jak należy Go czcić. Gdzie pryskać krwią, które mięso jeść, które palić, które wyrzucać itd. "

Toteż Żydzi Go tak czcili, a - kto wie - może są i tacy, co czczą Go tak do dziś.

Problem w tym, że potem przyszedł Pan Jezus i nauczył swój lud jak należy Go czcić.

No i - sprawa niebagatelna - ustanowił Kościół - swoje Mistyczne Ciało.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|atlantis 12.10.2015, 11:07

A kim pan jest, bo że nie katolikiem, to raczej pewne.

Jeżeli się pan przedstawi - łatwiej będzie może rozmawiać.

"No jak to co ma? W Starym Testamencie jest księga, w której Bóg wyrazie sam mówi jak należy Go czcić. Gdzie pryskać krwią, które mięso jeść, które palić, które wyrzucać itd ...

Ależ jestem katolikiem. Osobą wierzącą w Boga Stwórce, w to, że chce dla nas dobra, sam jest dobry itd. Po prostu śmieszy mnie taka buta i arogancja, że tylko my mamy racje, tylko my nie jesteśmy heretykami, Chrystus ustanowił tylko nas katolików.
    I tak jak napisałem, Chrystus mówił tylko o modlitwie w ukryciu, żadnych wskazówek kiedy mówi kapłan a kiedy my nie zostawił. To ludzki wymysł i przeraża mnie to, jak można tak ślepo wierzyć w organizacje, która dziś już coraz mniej ma wspólnego z tym co Jezus głosił, a były okresy, że nie miała właściwie nic? Jeśli to nie jest indoktrynacja, to nie wiem co to jest. Dla mnie jest jasnym, że każdy zdrowo myślący człowiek stawia pytania, ma pewne wątpliwości, chce poznać. I co, moją zasługą jest to, że urodziłem się w takiej wierze? I dzięki temu mam na starcie łatwiej? A gdyby Bóg dopuścił do tego, bym urodził się w Tybecie i był buddystą? Albo w rynsztoku w Indiach? To miałbym o wiele trudniej, bo najpierw musiałbym poznać, potem zmienić wiarę, narazić się pewnie na ostracyzm rodziny i lokalnej społeczności? A może nie przychodziło mi to do głowy, tak jak nie przychodzi mi teraz?
    Innymi słowy, pragnienie Boga jest wpisane w dużą część ludzkości i było wpisane od zarania dziejów. Niemniej ograniczenia i zasady wymyślone przez ludzi często prowadzą do wypaczeń i temu się tu przeciwstawiam. Ojcowie Kościoła twierdzili, że kobieta powinna odczuwać wstyd już na samą myśl o tym, że jest kobietą. I co? Warto iść do przodu, czy lepiej ciągle siedzieć na drzewach?
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 11:09

Ależ jestem katolikiem. Osobą wierzącą w Boga Stwórce, w to, że chce dla nas dobra, sam jest dobry itd. Po prostu śmieszy mnie taka buta i arogancja, że tylko my mamy racje, tylko my nie jesteśmy heretykami, Chrystus ustanowił tylko nas katolików.
    I tak jak napisałem, Chrystus mówił tylko o ...

"jak można tak ślepo wierzyć w organizacje, która dziś już coraz mniej ma wspólnego z tym co Jezus głosił, a były okresy, że nie miała właściwie nic?"

Aha, i jest pan katolikiem?
    A czym jest Kościół, w który pan wierzy?
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|atlantis 12.10.2015, 11:25

"jak można tak ślepo wierzyć w organizacje, która dziś już coraz mniej ma wspólnego z tym co Jezus głosił, a były okresy, że nie miała właściwie nic?"

Aha, i jest pan katolikiem?
    A czym jest Kościół, w który pan wierzy?

Napisałem. Organizacją, która z powodu tego, że kiedyś ktoś taki jak Chrystus istniał czerpie dochody i władzę od dwóch tysięcy lat. Która uzurpuje sobie prawo do jedynej prawdy. Która wymordowała wiele istnień ludzkich tak jak dziś robi to ISIS.
    Oczywiście, przez te tysiąclecia działali w niej ludzi praworządni i z gruntu dobrzy. I za to im chwała. Co nie zmienia faktu, że to tylko grupa ludzi. Z ich ludzkimi wymysłami. Jak organy, celibat, "teraz klękamy a teraz śpiewamy" i wiele wiele innych. Dlatego napisałem, że jest we mnie, jak myślę w większości ludzi pragnienie dobrego Boga Stwórcy. Który chce byśmy byli dobrymi ludźmi. Chrystus mówił, że Królestwo Boże jest w nas i pośród nas. Co moim zdaniem świadczy tylko o tym, że gdybyśmy kierowali się miłością, którą przyszedł tu głosić, świat wyglądałby zupełnie inaczej. W każdym razie, na pewno nie przyszedł po to, aby dać rozpiskę kiedy klękać, a kiedy nie. I powołać do istnienia organizacje z zaleceniem, żeby wymordowała miliony Indian. I dlatego przeraża mnie taka hierarchia wartości, że jak najbardziej wierzę w Boga, on coś tam mówił że jest tak, ale Kościół nasza matka mówi co innego, a że jest nieomylna, najcudowniejsza, najdoskonalsza to dla reszty hołoty piekło.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 11:33

Napisałem. Organizacją, która z powodu tego, że kiedyś ktoś taki jak Chrystus istniał czerpie dochody i władzę od dwóch tysięcy lat. Która uzurpuje sobie prawo do jedynej prawdy. Która wymordowała wiele istnień ludzkich tak jak dziś robi to ISIS.
    Oczywiście, przez te tysiąclecia działali w niej ludzi praworządni i z ...

" Organizacją, która z powodu tego, że kiedyś ktoś taki jak Chrystus istniał czerpie dochody i władzę od dwóch tysięcy lat. Która uzurpuje sobie prawo do jedynej prawdy. Która wymordowała wiele istnień ludzkich tak jak dziś robi to ISIS"

W takim razie nie jest pan katolikiem.

A jeżeli jednak nalega pan na to, to radzę zajrzeć do KKK, przeczytać paragrafy dotyczące Kościoła (748 - 945) i spróbować je zrozumieć.
    http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm

Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|atlantis 12.10.2015, 11:44

" Organizacją, która z powodu tego, że kiedyś ktoś taki jak Chrystus istniał czerpie dochody i władzę od dwóch tysięcy lat. Która uzurpuje sobie prawo do jedynej prawdy. Która wymordowała wiele istnień ludzkich tak jak dziś robi to ISIS"

W takim razie nie jest pan katolikiem.

A jeżeli jednak nalega pan ...

Ja wiem, że KRK tak jak każda organizacja ma jakiś regulamin, w tym przypadku KKK. Różnica między nami polega mniej więcej na tym, że ja Boga stawiam wyżej od organizacji. I nie ma we mnie takiej buty, by ogłaszać, że mam monopol na jedyną prawdę.
    Wyżej jest wątek o tym, czy papież jest nieomylny. I Pani będzie reprezentować stanowisko że oczywiście, że jest, przecież tak powiedział. A ja, że jest omylny jak każdy człowiek. A swoją drogą, jakże to ciekawe, że papież jest nieomylny, a obecnego każdy poprawia.
    Odpowiedz
  • Re: Pytania o Eucharystię sprawowaną we wspólnocie neokatechumenalnej|Teofila (w podróży) 12.10.2015, 11:47

Ja wiem, że KRK tak jak każda organizacja ma jakiś regulamin, w tym przypadku KKK. Różnica między nami polega mniej więcej na tym, że ja Boga stawiam wyżej od organizacji. I nie ma we mnie takiej buty, by ogłaszać, że mam monopol na jedyną prawdę.
    Wyżej jest wątek o tym ...

KKK to NIE regulamin.

"jakże to ciekawe, że papież jest nieomylny, a obecnego każdy poprawia"

Jakże to ciekawe, że katolika udaje nie katolik.
    Chyba ma pan dużo wolnego czasu.
    Ale na drugi raz musi się pan lepiej postarać, tj. najpierw douczyć tego i owego, żeby skuteczniej udawać.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook