Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?

dodano: 12.07.2018, 9:31
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

KKK 1422 "Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 11).

Co dla mnie z tego wynika?

Że przystępując do sakramentu pojednania chcę przede wszystkim otrzymać od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu, a nie - wytłumaczyć Panu Bogu (i utwierdzić siebie), że zniewaga nie była zniewagą.

Spowiadam się z grzechów (swoich, dla ułatwienia dodam).

Czy chcę dzięki sakramentowi pokuty "zmienić siebie"?

Tak, ale nie w ten sposób, w jakim proponują nam zmienianie siebie różni spece od wizerunku i psychologowie, tylko na sposób Chrystusowy.

Dlatego wierzący prosi Chrystusa: "Ty, Panie, przemieniaj mnie tak jak chcesz i prowadź mnie Twoimi ścieżkami w prawdzie, według Twych pouczeń" (Ps 25).

Jezu, ufam Tobie.

+++

• Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Ola 12.07.2018, 10:15
    Nie wyobrażam sobie zadawać sobie samej takiego pytania "po co się w ogóle spowiadać?" To jest tak oczywiste dlaczego się spowiadam, że gdybym miała zadawać sobie takie pytanie to znaczyłoby, że cofnęłabym się w swoim rozwoju duchowym.
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Teofila (w podróży) 12.07.2018, 14:38

Nie wyobrażam sobie zadawać sobie samej takiego pytania "po co się w ogóle spowiadać?" To jest tak oczywiste dlaczego się spowiadam, że gdybym miała zadawać sobie takie pytanie to znaczyłoby, że cofnęłabym się w swoim rozwoju duchowym.

I co teraz - mamy podziwiać?...
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Gurb 12.07.2018, 10:51
    Lepiej za duzo w tym temacie nie medrkowac, bo mozna dojsc do slusznego wniosku, ze spowiedz nie ma sensu.
    Teczowy gnojek.
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|DelfInn 12.07.2018, 11:25

Lepiej za duzo w tym temacie nie medrkowac, bo mozna dojsc do slusznego wniosku, ze spowiedz nie ma sensu.

to twoj wniosek z twej praktyki czy plotek od znajomych? serio pytam.

zdrowia!
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Teofila (w podróży) 12.07.2018, 14:36

Do różnych wniosków można dojść.

I każdy postępuje tak jak uważa za słuszne.

Przy czym - uwaga: "wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" (1 Kor 6, 12).

I może być tak, że to, co wydaje się nam słuszne, tej korzyści jednak ostatecznie nie przyniesie.
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|AnnaMS 12.07.2018, 11:10
    +++
    „Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Beta 12.07.2018, 11:30
    "Że przystępując do sakramentu pojednania chcę przede wszystkim otrzymać od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu, a nie - wytłumaczyć Panu Bogu (i utwierdzić siebie), że zniewaga nie była zniewagą."
    W punkt.Spowiedź to nie samousprawiedliwienie lub poprawa samopoczucia.

Gdyby tylko człowiek mógł zobaczyć, jak wielki ból zadaje grzechem, jak bardzo rani Chrystusa.
    Każdy grzech, każdy upadek dotyka Jego Najświętszego Ciała...
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|DelfInn 12.07.2018, 11:33

"Że przystępując do sakramentu pojednania chcę przede wszystkim otrzymać od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu, a nie - wytłumaczyć Panu Bogu (i utwierdzić siebie), że zniewaga nie była zniewagą."

Gdyby tylko człowiek mógł zobaczyć, jak wielki ból zadaje grzechem, jak bardzo ...

wygodna droga do zobaczenia tego to pozbyc sie majetnosci swej i probowac przezyc jak czlowiek. no ale ba, nie kazdemu dane.... ludzie topia sie w zbytkach. nawet my tutaj w zbytku komentarza o tym czy owym...

serdecznosci :)
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Beta 12.07.2018, 13:21

wygodna droga do zobaczenia tego to pozbyc sie majetnosci swej i probowac przezyc jak czlowiek. no ale ba, nie kazdemu dane.... ludzie topia sie w zbytkach. nawet my tutaj w zbytku komentarza o tym czy owym...

serdecznosci :)

Czasem sam Bóg odbiera nam coś, co posiadamy i...może nie do końca doceniamy, by ukazać naszą nędzę. Trzeba paść na kolana, by zobaczyć, że się leżało..
    Pozdrawiam :)
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|DelfInn 12.07.2018, 13:42

Czasem sam Bóg odbiera nam coś, co posiadamy i...może nie do końca doceniamy, by ukazać naszą nędzę. Trzeba paść na kolana, by zobaczyć, że się leżało..
    Pozdrawiam :)

+
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Teofila (w podróży) 12.07.2018, 14:32

Gdyby tylko człowiek mógł zobaczyć, jak wielki ból zadaje grzechem, jak bardzo ...

+
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Don Quijote de la Mancha 12.07.2018, 13:59
    No właśnie. Po jaką cholerę?
    “Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|qaxas 12.07.2018, 14:09

No właśnie. Po jaką cholerę?

By z czystym sumieniem móc grzeszyć od nowa.
    Wyłapuję mgły w moje tajne nic. I rozdaję tym, o których wiem, że tego chcą.
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Teofila (w podróży) 12.07.2018, 14:32

By z czystym sumieniem móc grzeszyć od nowa.

A skąd.

Po to, żeby Pan Jezus ciebie/mnie uzdrawiał.

BTW
    Niby dlaczego lepsze miałoby być grzeszenie z "brudnym sumieniem"??
    Odpowiedz
  • Re: Przygotowując się do spowiedzi warto sobie zadać pytanie: po co się w ogóle spowiadać?|Don Quijote de la Mancha 12.07.2018, 16:57

A skąd.

Po to, żeby Pan Jezus ciebie/mnie uzdrawiał.

BTW
    Niby dlaczego lepsze miałoby być grzeszenie z "brudnym sumieniem"??

I jak ci księżulo powie, że wszystko OK i Jezus cię kocha, to ci lżej na sumieniu?
    “Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook