Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Prośba o polecenie filmów/filmu

dodano: 12.08.2017, 14:00
akcje wątku: drzewko

Autor: [Wstaw]less

"Bóg mi wybaczy. To jego fach." - Heinrich Heine

Niedawno obejrzałem film "Bóg, którego nie było", generalnie tematyka wyjątkowo ciekawa, jednak najważniejsze wątki (historyczne) potraktowano całkowicie po łebkach. Powiem nawet, że narrator w dużej części urządził sobie autoterapię

Za szczególnie interesujące uznałem "cechy bohatera" w tym przypadku Jezusa, białe plamy w historii chrześcijaństwa jak i podobieństwo Jezusa do innych bóstw, z którymi ma bardzo wiele wspólnego.

Niemniej jednak koniec był wyjątkowo pozytwyny [spoiler] narrator, w kaplicy, w której "przyjął Chrystusa jak swojego zbawiciela" jako dziecko, będąc w pełni świadomym dorosłym odrzucił fałsz i wypowiedział: "Wyrzekam się Ducha Świętego" [spoiler].

Dla zwykłego człowieka taka deklaracja ma niewielkie znaczenie, ale ponieważ narrator należał do jakiejś sekty protestanckiej (czy też zboru) miało to ogromne znaczenie.

Tak więc, czy ktoś potrafiłby polecić podobne filmy, ale jednak skupione na aspekcie historycznym? Wersja jężykowa pol lub ang.

• Re: Prośba o polecenie filmów/filmu| Szymon z Cyreny 12.08.2017, 14:10
    "Spotkanie" (The Encounter)
    O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Bogumił Rzepa 12.08.2017, 14:12
    Białe plamy w historii chrześcijaństwa?
    Czy może być dla nas lepsze pokrzepienie i utwierdzenie niż gdy widzimy jak stare grzechy znikają z naszego życia? [email protected]
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|[Wstaw]less 12.08.2017, 14:17

Białe plamy w historii chrześcijaństwa?

Od tego momentu:
    https://youtu.be/Pym3LUSnDLM?t=686
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Bogumił Rzepa 12.08.2017, 15:14

Od tego momentu:
    https://youtu.be/Pym3LUSnDLM?t=686

Obejrzałem kilka minut i:

Po pierwsze, młodsze Ewangelie, nie są po prostu "pochodną" Ewangelii św. Marka. W szczególności Ewangelia św. Jana podejmuje wiele nowych wątków, w dodatku zawiera mocną refleksję teologiczną.

Po drugie, Ewangelia św. Marka mówi dość ogólnikowo o zniszczeniu świątyni, takie wątki pojawiały się również w pismach żydowskich przed rokiem 70.

Po trzecie, wbrew narracji filmu, św. Paweł cytuje Chrystusa w kontekście ustanowienia Eucharystii [1 Kor 11, 24n] i wspomina o Poncjuszu Piłacie [1 Tym 5, 13] oraz jest świadom, że przed ukrzyżowaniem Chrystus został "wydany" [1 Kor 11, 23].

Szału nie ma :P
    Czy może być dla nas lepsze pokrzepienie i utwierdzenie niż gdy widzimy jak stare grzechy znikają z naszego życia? [email protected]
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Alucard 12.08.2017, 14:35
    Może Jesus Camp? Nic o historyczności, ale fajnie pokazane jak dzieciom robi się wodę z mózgu w zborach ewangelikalnych

Jest jeszcze Religulous. Tu komik bada różne strony i aspekty wiary poprzez wywiady z wyżej lub niżej postawionymi w hierarchii osobami
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|[Wstaw]less 12.08.2017, 14:40

Może Jesus Camp? Nic o historyczności, ale fajnie pokazane jak dzieciom robi się wodę z mózgu w zborach ewangelikalnych

Jest jeszcze Religulous. Tu komik bada różne strony i aspekty wiary poprzez wywiady z wyżej lub niżej postawionymi w hierarchii osobami

Dziękuję za propozycje

O ile pierwszy film wydaje się ciekawy, z psychologicznego punktu widzenia, wszak u nas kit w postaci uzdrowień/halucynacji wciska się nałogowo.

Co do drugiego filmu, to nie szukam filmów ośmieszających religii, bo jestem głęboko przekonany, że tylko wiedza potrafi wyleczyć człowieka z przesądów.

"Nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności" - Grzegorz I
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Sylabariusz 12.08.2017, 15:57

Dziękuję za propozycje

O ile pierwszy film wydaje się ciekawy, z psychologicznego punktu widzenia, wszak u nas kit w postaci uzdrowień/halucynacji wciska się nałogowo.

Co do drugiego filmu, to nie szukam filmów ośmieszających religii, bo jestem głęboko przekonany, że tylko wiedza potrafi wyleczyć człowieka z przesądów.

"Nieuctwo jest matką ...

"wszak u nas kit w postaci uzdrowień/halucynacji wciska się nałogowo"

Co masz na myśli?

"bo jestem głęboko przekonany, że tylko wiedza potrafi wyleczyć człowieka z przesądów"

Błąd. Wiedza zawsze pozostaje ograniczona. Podobnie jak przesąd. Chcesz zwalczyć ogień ogniem? W moim odczuciu to ślepa ucieczka, choć to Twój wybór. :)
    "Bądźcie tedy doskonali, tak jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski". Mt 5 ; 48
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Adalbert1241 12.08.2017, 14:46
    "Pasja " Gibsona
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Cywilizacja Łacińska 12.08.2017, 15:04
    Polecam oglądać TV Trwam. Tam znajdziesz sporo ciekawych filmów... protestanckich.
    Parę tytułów podałem już w tym wątku:

http://www.fronda.pl/forum/czy-o-rydzyk-jest-krypto-protestantem,79639.html
    //Cechą Polaków i innych narodów, które się z nami stowarzyszały, jest umiłowanie wolności (...) Inaczej jest na wschód [kacapy] i zachód [szkopy] od nas – te ludy lubią silną władzę centralną i szczegółowe prawa. Nie dziwi więc ich odwieczne powinowactwo i wymienianie się elitami. Królestwo Jagiellonów i I RP były polem wolności pomiędzy dwiema odmianami zamordyzmu//. ~ pastor Paweł Chojecki
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu| tylko jedno Imię jest święte 12.08.2017, 15:14
    "Niemniej jednak koniec był wyjątkowo pozytwyny [spoiler] narrator, w kaplicy, w której "przyjął Chrystusa jak swojego zbawiciela" jako dziecko, będąc w pełni świadomym dorosłym odrzucił fałsz i wypowiedział: "Wyrzekam się Ducha Świętego" [spoiler].

Dla zwykłego człowieka taka deklaracja ma niewielkie znaczenie, ale ponieważ narrator należał do jakiejś sekty protestanckiej (czy też zboru) miało to ogromne znaczenie."

Do tej pory czytałem zaledwie 1 Twój wątek i bardzo mi się podobał, bo był inteligentną krytyką niekonsekwencji posoborowia.
    Teraz widzę w tym wątku, że jesteś zagubionym prowokatorem, jeszcze bardziej być może niż pan poddający się terapii uporczywej:-)
    Tu dostrzegam co najmniej 3 bzdury.
    Wszystko inne jest fałszem, prawdy tego świata są fałszem... Prawdą jest nadzieja pochodząca do Zbawiciela.
    Jeśli ktoś się jej/Go wyrzeka, tzn., że pobłądził. A to jest negatywne, bo oznacza cierpienie.
    Tylko człowiek poddający się prowadzeniu przez ducha diabelskiego może wyrzec się Ducha Bożego.
    A to oznacza dokładnie odwrotnie - niedojrzałość.
    http://www.fronda.pl/forum/wlasciwy-test-na-to-czy-jestes-modernista,82782.html http://www.fronda.pl/forum/sluszne-argumenty-pani-ann-i-pana-enrque111-w-obronie-przed-agresywnym-modernizmem,83556.html
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Agnes32 12.08.2017, 17:13

"Niemniej jednak koniec był wyjątkowo pozytwyny [spoiler] narrator, w kaplicy, w której "przyjął Chrystusa jak swojego zbawiciela" jako dziecko, będąc w pełni świadomym dorosłym odrzucił fałsz i wypowiedział: "Wyrzekam się Ducha Świętego" [spoiler].

Dla zwykłego człowieka taka deklaracja ma niewielkie znaczenie, ale ponieważ narrator należał do jakiejś sekty protestanckiej (czy ...

No, no. Patrzcie, komu oczęta się otwierają. Nie do wiary.
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|[Wstaw]less 13.08.2017, 1:55

Dla zwykłego człowieka taka deklaracja ma niewielkie znaczenie, ale ponieważ narrator należał do jakiejś sekty protestanckiej (czy ...

"Wszystko inne jest fałszem, prawdy tego świata są fałszem... Prawdą jest nadzieja pochodząca do Zbawiciela."

Nie wiem skąd pomysł, że pewien Żydowski filozof posiada jakąś "Prawdę", toż to jedno z bóstw, które niegdyś przeminą. Zresztą, podobne do paru innych. Nic mniej, nic więcej.

"Tylko człowiek poddający się prowadzeniu przez ducha diabelskiego może wyrzec się Ducha Bożego."

Nie wiem czym jest "Duch Boży", wszak wyzwolenia się z wpływów fundamentalistów chrześcijańskich jest doświadczeniem nad wyraz pozytywnym.

Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu| tylko jedno Imię jest święte 12.08.2017, 15:16
    https://www.cda.pl/video/727227b0

O wyborach w życiu, o miłości.
    http://www.fronda.pl/forum/wlasciwy-test-na-to-czy-jestes-modernista,82782.html http://www.fronda.pl/forum/sluszne-argumenty-pani-ann-i-pana-enrque111-w-obronie-przed-agresywnym-modernizmem,83556.html
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Sylabariusz 12.08.2017, 16:01
    "Risen".
    "Bądźcie tedy doskonali, tak jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski". Mt 5 ; 48
    Odpowiedz
  • Re: Prośba o polecenie filmów/filmu|Arys 12.08.2017, 19:00
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook