Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń

dodano: 13.06.2018, 14:32
akcje wątku: drzewko

Autor: AnnaMS

„Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10

Z Encykliki Pawła VI „Humanae vitae” (została ogłoszona 50 lat temu)

Uczciwi ludzie mogą nabrać jeszcze mocniejszego przekonania o tym, jak bardzo uzasadniona jest nauka, którą Kościół w tej dziedzinie głosi, jeśli zwrócą uwagę na następstwa, do jakich prowadzi przyjęcie środków i metod sztucznego ograniczania urodzeń.

Niech uprzytomnią sobie przede wszystkim, jak bardzo tego rodzaju postępowanie otwiera szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów. Nie trzeba też długiego doświadczenia, by zdać sobie sprawę ze słabości ludzkiej i zrozumieć, że ludzi - zwłaszcza młodych, tak bardzo podatnych na wpływy namiętności - potrzeba raczej pobudzać do zachowania prawa moralnego, a przeto wprost niegodziwością jest ułatwiać im samo naruszanie tego prawa. Należy również obawiać się i tego, że mężczyźni, przyzwyczaiwszy się do stosowania praktyk antykoncepcyjnych, zatracą szacunek dla kobiet i lekceważąc ich psychofizyczną równowagę, sprowadzą je do roli narzędzia, służącego zaspokajaniu swojej egoistycznej żądzy, a w konsekwencji przestaną je uważać za godne szacunku i miłości towarzyszki życia.

• Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|wirek 13.06.2018, 14:46
    "mężczyźni, przyzwyczaiwszy się do stosowania praktyk antykoncepcyjnych, zatracą szacunek dla kobiet"

a skąd takie przypuszczenie?
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|AnnaMS 13.06.2018, 14:57

"mężczyźni, przyzwyczaiwszy się do stosowania praktyk antykoncepcyjnych, zatracą szacunek dla kobiet"

a skąd takie przypuszczenie?

Skąd? Papież Paweł VI był prorokiem.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|wirek 13.06.2018, 14:58

mało przekonywujący dowód
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|AnnaMS 13.06.2018, 15:00

Trudno :) Mnie przekonuje.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń| Szymon z Cyreny 13.06.2018, 15:43

"Me Too"
    O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Don Quijote de la Mancha 13.06.2018, 16:21

Czuję się ZMIAŻDŻONY tym argumentem. Nie wiem co powiedzieć.
    “Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|AnnaMS 13.06.2018, 16:35

Czuję się ZMIAŻDŻONY tym argumentem. Nie wiem co powiedzieć.

Biedactwo.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Teofila (w podróży) 13.06.2018, 15:04
    +++

I historia to wszystko potwierdza.
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Bogumił Rzepa 13.06.2018, 15:26
    "tego rodzaju postępowanie otwiera szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów"

Nie da się ukryć. Pod tym względem papież był wizjonerem.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Niechodliwy 13.06.2018, 15:35
    "Sztuczna kontrola urodzeń" brzmi źle, ale pragnę przypomnieć, że kalendarzyk jest w takim samym stopniu "sztuczny" jak kondom.

jak bardzo tego rodzaju postępowanie otwiera szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów.

Proszę o badania, które potwierdzają, że antykoncepcja prowadzi do niewierności.

mężczyźni, przyzwyczaiwszy się do stosowania praktyk antykoncepcyjnych, zatracą szacunek dla kobiet

To samo - badania. Wydaje mi się, że przez 50 lat zmieniło się właśnie w drugą stronę. Nie obchodzi mnie autorytet Pawła VI, 50 lat temu to on wiedział o tych sprawach mniej niż każdy człowiek współcześnie.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|AnnaMS 13.06.2018, 15:40

"Sztuczna kontrola urodzeń" brzmi źle, ale pragnę przypomnieć, że kalendarzyk jest w takim samym stopniu "sztuczny" jak kondom.

jak bardzo tego rodzaju postępowanie otwiera szeroką i łatwą drogę zarówno niewierności małżeńskiej, jak i ogólnemu upadkowi obyczajów.

Proszę o badania, które potwierdzają, że antykoncepcja prowadzi do niewierności.

mężczyźni, przyzwyczaiwszy się do ...

"Nie obchodzi mnie autorytet Pawła VI"
    Więc ten wątek nie dla ciebie.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Niechodliwy 13.06.2018, 15:43

"Nie obchodzi mnie autorytet Pawła VI"
    Więc ten wątek nie dla ciebie.

Czyli można sobie każdą bzdurę wypisywać? Takie pustosłowie.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|AnnaMS 13.06.2018, 15:55

Czyli można sobie każdą bzdurę wypisywać? Takie pustosłowie.

A po co zawracasz sobie głowę katolickimi bzdurami? Nie szkoda ci czasu?
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Niechodliwy 13.06.2018, 16:01

Święte słowa! Już stąd zmykam.
    Odpowiedz
  • Re: Poważne następstwa sztucznej kontroli urodzeń|Chumbawamba 13.06.2018, 16:43

Ja Ci powiem dlaczego. Bo potem taki katolik z napakowaną pustosłowiem głową idzie do urny wyborczej i zakreśla swoje mądrości na takiego idiotę jak Pieta na przykład.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook