Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.

dodano: 21.11.2018, 12:16
akcje wątku: drzewko

Autor: Gurb

Teczowy gnojek.

Uzyszkodniczka mariaelena wkleila wczoraj w watku o niekorzystym wizerunku Polakow pokazna liste rodakow, ktorzy odniesli tzw. sukces w Stanach. Zatrzymam sie nad tym troche, bo to bodajze najbardziej wyswiechtany argument, ktory w zalozeniu koic ma dusze chore na dume narodowa, a skazane nieuchronnie na wieczny dysonans poznawczy w obliczu dowodow na niesympatyczne cechy wspolplemiencow. Otoz, inaczej niz autorka tej pracowitej wyliczanki, uwazam, ze nalezy przede wszystkim zwrocic uwage na kontekst, w ktorym tworza sie opinie o narodowosciach. A  krystalizuja sie one glownie na podstawie wlasnych/przyjaciol relacji i doswiadczen z obcymi, ktore z czasem zostaja uchwycone w kulturze masowej i przez to ich efekt ulega wielokrotnej amplifikacji. Mowiac inaczej, genialny  Polak pojawi sie co najwyzej jako wzmianka w serwisie informacyjnym lub w najlepszym razie - jako bohater telewizyjnego dokumentu, ciekawostka i okaz. Znacznie wiekszy impact factor ma Jan Kowalski, ktorego kilkukrotnie w tygodniu mijasz rano z kawa przebijajac sie przez chmure jego parujacego moczu, gdy ten bestrosko odlewa sie na rogu. Analogicznie, Norwegowi czy Niemcowi nie zapadnie raczej dluzej w pamieci fakt, ze widzial na Discovery znakomity dokument o Banachu,  czy Beksinskim, ale do konca zycia zapamieta on, ze  ekipa gibkich polskich freelancerow opierdolila jego letni domek z  wszelkich dobr wynaszalnych, a slady probowala zatrzec ogniem.  I to sa klisze, ktore maja nieporownywalnie wieksze szanse na glebsze zakorzenienie sie w zbiorowej swiadomosci i pozniejsze wyeksponowanie w kulturze masowej.

Oprzytomnijcie wiec, rodacy bogaci w dume narodowa, bo kilka rodzynkow w gownie nie zmieni tego gowna w smaczny rodzynkowy placek, niezaleznie od tego, jak dlugo bedziemy mieszali. 

P.S.

Zanim zostane tu wynarodowiony, uzydzony czy uteczowiony,  chcialem tylko jeszcze dodac, ze pisze jako Polak, ktory przez kilkanascie lat pracy na obczyznie nauczyl sie instynktownie milczec i spuszczac wzrok, gdy slyszy jezyk polski w kolejce miejskiej czy na ulicy, natomiast, podobnie jak spora czesc niepatologicznej emigracji,  nie wzbraniam sie przed jezykiem polskim w miejscach zwiazanych z kultura, by zmudnie pracowac nad stereotypami u podstaw.

• Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|Krafft57 21.11.2018, 12:53
    no niestety tak dokładnie jest - pamiętam jak wiele lat temu odwiedzałem Holandię śladami mojego dziadka, żołnierza 1 DP Maczka, pamiętam ogromną sympatię Holendrów, Belgów czy Francuzów dla Polaków, którzy wyzwalali ich kraje...Niestety, po otwarciu granic w latach 90tych wlała się do Zachodniej Europy fala polskich robotników sezonowych, nachlana, nieszanująca lokalnych zwyczajów, agresywna i kradnąca - od tej pory całą ta niezła dotychczas opinia legła w gruzach...
    "Bogurodzica" śpiewana była często na rozpoczęcie bitwy pod Grunwaldem (anonimowy uczeń)
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|observer1920 22.11.2018, 6:51
    Potem tęczowe gnojki, dumni udawacze Polaka. lewactwo itp dziwią się że w Polsce nie są za bardzo lubiani
    pomimo natrętnej promocji ...
    Fakty vs ohydne wizje ("...przebijajac sie przez chmure jego parujacego moczu...") ...
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|Gurb 22.11.2018, 10:16

Potem tęczowe gnojki, dumni udawacze Polaka. lewactwo itp dziwią się że w Polsce nie są za bardzo lubiani
    pomimo natrętnej promocji ...
    Fakty vs ohydne wizje ("...przebijajac sie przez chmure jego parujacego moczu...") ...

Ten parujacy mocz, to niestety moje osobiste przezycia tzw. Polonia. Przez caly moj okres emigracji zarobkowej 80% sytuacji, w ktorych slyszalem jezyk polsk,i wiazalo sie ze wstydem za zachowanie rodakow.
    Teczowy gnojek.
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|observer1920 22.11.2018, 11:50

Ten parujacy mocz, to niestety moje osobiste przezycia tzw. Polonia. Przez caly moj okres emigracji zarobkowej 80% sytuacji, w ktorych slyszalem jezyk polsk,i wiazalo sie ze wstydem za zachowanie rodakow.

Każdy widzi to co chce. Ja bywając na szkoleniach czy tez wielokrotnie turystycznie spotkania
    z rodakami w w oceniam pozytywnie albo bardzo sympatycznie wręcz.
    A może problem tkwi nie we wszystkich rodakach tylko w tobie ...
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|mariaelena 22.11.2018, 15:31
    "Edukacja zakończona na szkółkach niedzielnych" vs "Nauka i biznes".

Oszczedziłam ci inne dziedziny, ale też skąpo nie było.

Wiesz czego powinieneś się wstydzić, jako, podobno Polak i jako "Polak na zachodzie'?
    Tego, że jako przedstawiciele jedynej nacji/narodu własnego pobratymca utopilibyście w łyżce wody.
    Nie jest to spotykane u innych: ani Anglików, ani Francuzów, ani Włochów, ani Niemców, a tym bardziej Turków(jeśli znasz cokolwiek Niemcy, to powinieneś wiedzieć, o czym piszę)
    I tego, tej piekielnej zawiści wobec pobratymca, pojąć nie potrafię.
    Tej nienawiści do swoich, tego opluwania swoich.
    Ale to chyba wina moich genów zachodnich...
    "Dzięki ci Boże, że nie jestem jak ten katol"- interpretacja wg antykatoli
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|ProjectPi v2 22.11.2018, 15:52

"Edukacja zakończona na szkółkach niedzielnych" vs "Nauka i biznes".

Oszczedziłam ci inne dziedziny, ale też skąpo nie było.

Wiesz czego powinieneś się wstydzić, jako, podobno Polak i jako "Polak na zachodzie'?
    Tego, że jako przedstawiciele jedynej nacji/narodu własnego pobratymca utopilibyście w łyżce wody.
    Nie jest to spotykane u innych ...

Anglik Anglikowi wilkiem być potrafi, takoż samo Francuz Francuzowi, Włoch Włochowi czy Niemiec Niemcowi. Zagraniczni znajomi skutecznie pozbawili mnie złudzeń w tym względzie.

Noale jak wolisz swoją pozę przeciwstawiać względem okropnych Polaków, feel free.
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|MH 22.11.2018, 15:56

Anglik Anglikowi wilkiem być potrafi, takoż samo Francuz Francuzowi, Włoch Włochowi czy Niemiec Niemcowi. Zagraniczni znajomi skutecznie pozbawili mnie złudzeń w tym względzie.

Noale jak wolisz swoją pozę przeciwstawiać względem okropnych Polaków, feel free.

Kiedyś w Rotterdamie spotkałem w hostelu dwóch Włochów, których w Holandii okradli… ich rodacy.
    … So maybe I'm blind. But I'm only human after all.
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|mariaelena 22.11.2018, 16:00

Kiedyś w Rotterdamie spotkałem w hostelu dwóch Włochów, których w Holandii okradli… ich rodacy.

I?
    Dowodzi to tylko tego, że czarne owce znaleźć można wszędzie. I żadnej tajemnej prawdy tu nie odkrywasz.
    Charakter nie od narodowości zależy.
    Tylko od wychowania i wyniesionych z domu wartości.
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|MH 22.11.2018, 16:09

I?
    Dowodzi to tylko tego, że czarne owce znaleźć można wszędzie. I żadnej tajemnej prawdy tu nie odkrywasz.
    Charakter nie od narodowości zależy.
    Tylko od wychowania i wyniesionych z domu wartości.

Zaiste. Oglądała pani serial “The Sopranos”?
    … So maybe I'm blind. But I'm only human after all.
    Odpowiedz
  • Re: "Polak synonimem glupka" czyli okiem ojkofoba.|mariaelena 22.11.2018, 16:02

Ależ oczywiście Pi, daleko szukać nie trzeba.
    Wzajemne wyżynanie się Francuzów, Hiszpanów. Problem w tym, aby na przyszłość wyciągnąć wnioski, a nie powielać błędy.
    Skłóconych łatwiej rozegrać i wyeliminować.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook