Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"

dodano: 7.06.2019, 10:25
akcje wątku: drzewko

Autor: Annbis

"Papież Franciszek zdecydował o zmianie w tekście modlitwy „Ojcze nasz”. Chodzi o wezwanie „i nie wódź nas na pokuszenie”.

Dyskusja nad zmianami w Modlitwie Pańskiej trwała od roku 2017, kiedy to papież Franciszek ogłosił, że chciałby zmienić jej tekst, a konkretnie fragment „i nie wódź nas na pokuszenie”. Zdaniem papieża, wezwanie to, opiera się na „błędnym tłumaczeniu”. – To nie Bóg popycha mnie ku pokusie, by patrzeć, jak upadam – tłumaczył papież. – Ojciec tak nie postępuje, ojciec natychmiast pomaga wstać. To Szatan prowadzi nas na pokuszenie – dodał.

Nowe wezwanie w modlitwie ma brzmieć „i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”.

Póki co Franciszek zaaprobował zmianę tekstu modlitwy w języku włoskim. Nie oznacza to jednak, że tekst nie zmieni się także w innych językach. O tym mają zadecydować Kościoły lokalne, nie Watykan".

Źródło: rp.pl

TK

DATA: 2019-06-07 09:05

• Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Adalbert1241 7.06.2019, 10:48
    Postulowane od dawna. Jak ktoś ma problem to jest Wulgata i tekst łaciński.:))))
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Annbis 7.06.2019, 11:10

Postulowane od dawna. Jak ktoś ma problem to jest Wulgata i tekst łaciński.:))))

Co masz na myśli, mówiąc: "Jak ktoś ma problem to jest..."?
    To znaczy, że nie trzeba o tym dyskutować, czy - jak?
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Adalbert1241 7.06.2019, 14:33

Co masz na myśli, mówiąc: "Jak ktoś ma problem to jest..."?
    To znaczy, że nie trzeba o tym dyskutować, czy - jak?

Z trescią Ojcze Nasz po polsku ma problem. To może mówić po łacinie i będzie prawidłowo
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Annbis 7.06.2019, 15:31

Z trescią Ojcze Nasz po polsku ma problem. To może mówić po łacinie i będzie prawidłowo

Aha!
    Salomonowe wyjście.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Adalbert1241 7.06.2019, 16:14

Aha!
    Salomonowe wyjście.

Skuteczne.Pamiętam czas gdy cały Kościół mówił To samo Ojcze Nasz po łacinie.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Agnes32 7.06.2019, 16:19

Skuteczne.Pamiętam czas gdy cały Kościół mówił To samo Ojcze Nasz po łacinie.

A z drugiej strony polskie dzieci były tłuczone za to, że modliły się po polsku.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Adalbert1241 7.06.2019, 16:30

A z drugiej strony polskie dzieci były tłuczone za to, że modliły się po polsku.

Dzieci z którymi miałem do czynienia uczyły się po łacinie Ojcze Nasz bez kłopotów :)) Ministranci tyż.:)
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Agnes32 7.06.2019, 16:34

Dzieci z którymi miałem do czynienia uczyły się po łacinie Ojcze Nasz bez kłopotów :)) Ministranci tyż.:)

A te, o których ja piszę, nie chciały się uczyć po niemiecku. Tylko ciekawe, czemu wybierały polski, a nie łacinę? Może dlatego, że to drugie to teź był przymus, którego nie respektowali ich polscy rodzice i uczyli w domu po swojemu? No właśnie. Czy to nie dziwne, że pomimo takiej wspaniałości łaciny, ludzie uczyli dzieci po polsku?
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Agnes32 7.06.2019, 16:37

A te, o których ja piszę, nie chciały się uczyć po niemiecku. Tylko ciekawe, czemu wybierały polski, a nie łacinę? Może dlatego, że to drugie to teź był przymus, którego nie respektowali ich polscy rodzice i uczyli w domu po swojemu? No właśnie. Czy to nie dziwne, że pomimo takiej ...

Zresztą ja sama, o ile hobbystycznie przepadam za łaciną, a nawet wybrałam swego czasu profil, w którym mogłam się jej uczyć, to jednak w liturgii jest dla mnie już tylko zwykłym snobizmem.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|DelfInn 7.06.2019, 17:01

A te, o których ja piszę, nie chciały się uczyć po niemiecku. Tylko ciekawe, czemu wybierały polski, a nie łacinę? Może dlatego, że to drugie to teź był przymus, którego nie respektowali ich polscy rodzice i uczyli w domu po swojemu? No właśnie. Czy to nie dziwne, że pomimo takiej ...

nie. to calkiem proste. oni po poslku uczyli laciny, bo to ona narzucala logike wypiedzi i dyscypline myslenia a wiec i postepowania. uczyc sie nie chcieli? roznie bywalo. te tysiace uniwersytetow w europie, jednolita i jednoznaczna korespondencja w przekazie mysli, uczuc, faktow, to chyba nie w kij dmuchal. jezyk musi byc zdyscyplinowany. wsp. ang. nie jest, a jednak rosci sobie miano do wsp. laciny. megapomyłyka, ze tak to wsp. ujme. trzydziesci lat temu powiedzialbym superbłąd. i dltaego lacina powinna wrocic do podstawowek i na uniwersytety. nie dziwne ze jest tyle konfliktow pojeciowych m. ludzmi skoro czerwone pajaki-majaki orzekly ze kazdy moze mowic co chce, gdzie i jak chce.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Annbis 7.06.2019, 19:30

nie. to calkiem proste. oni po poslku uczyli laciny, bo to ona narzucala logike wypiedzi i dyscypline myslenia a wiec i postepowania. uczyc sie nie chcieli? roznie bywalo. te tysiace uniwersytetow w europie, jednolita i jednoznaczna korespondencja w przekazie mysli, uczuc, faktow, to chyba nie w kij dmuchal. jezyk musi ...

Przede wszystkim, łacina powinna wrócić do Kościoła, do liturgii, do odprawiania Mszy Św. po łacinie.
    Dlaczego?
    Choćby dlatego, że jest to język liturgiczny właśnie. Nieużywany, a więc nie zawiera odpowiedników współczesnych wulgaryzmów. Jest to zatem język szlachetny.
    Każda inna religia ma swój język liturgiczny, tylko posoborowy Kościół zrezygnował ze swojego.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Elpis 7.06.2019, 21:01

Przede wszystkim, łacina powinna wrócić do Kościoła, do liturgii, do odprawiania Mszy Św. po łacinie.
    Dlaczego?
    Choćby dlatego, że jest to język liturgiczny właśnie. Nieużywany, a więc nie zawiera odpowiedników współczesnych wulgaryzmów. Jest to zatem język szlachetny.
    Każda inna religia ma swój język liturgiczny, tylko posoborowy Kościół zrezygnował ze swojego.

Może maleńkimi kroczkami, ale łacina wraca – nawet na końcu świata i nawet (znamienne) przy wyraźnym zakazie ze strony biskupa miejsca. Na Mszy w której uczestniczyłam stałe części odśpiewano (niestety nie na melodie gregoriańskie) po łacinie.
    Natomiast tydzień wcześniej w tym samym kościele, na Mszy z bierzmowaniem, a więc z udziałem biskupa wszystko w języku narodowym, chociaż bierzmowani różnych nacji (4 Polaków na sześciu bierzmowanych).

Także Siostry karmelitanki w swoim klasztorze po łacinie stałe części odśpiewują lub recytują,
    a biskup się wścieka.
    Póki będzie ów biskup, Trydencka Msza nie ma najmniejszych szans.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Annbis 7.06.2019, 22:48

Może maleńkimi kroczkami, ale łacina wraca – nawet na końcu świata i nawet (znamienne) przy wyraźnym zakazie ze strony biskupa miejsca. Na Mszy w której uczestniczyłam stałe części odśpiewano (niestety nie na melodie gregoriańskie) po łacinie.
    Natomiast tydzień wcześniej w tym samym kościele, na Mszy z bierzmowaniem, a więc z udziałem ...

Każdy następny biskup będzie taki sam, albo i gorszy.
    Wewnątrzkościelni masoni, moderniści przeprowadzili totalną czystkę w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Annbis 7.06.2019, 22:51

Natomiast tydzień wcześniej w tym samym kościele, na Mszy z bierzmowaniem, a więc z udziałem ...

"Póki będzie ów biskup, Trydencka Msza nie ma najmniejszych szans"

- A od czego są wierni?
    Czekają z złożonymi rękami? Na co?
    Odpowiedz
  • Re: "Papież Franciszek zmienia tekst modlitwy „Ojcze nasz”! Co zrobią lokalne episkopaty?"|Agnes32 8.06.2019, 1:15

"Póki będzie ów biskup, Trydencka Msza nie ma najmniejszych szans"

- A od czego są wierni?
    Czekają z złożonymi rękami? Na co?

No właśnie o to chodzi, że większość nie jest zainteresowana, stąd brak zainteresowania u biskupów.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook