Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".

dodano: 9.06.2015, 22:49
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

We współczesnym społeczeństwie słabnie wiara w możliwość udanego związku małżeńskiego. Tymczasem mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują. Wskazuje na to Pismo Święte w drugim opisie stworzenia, gdzie mężczyzna czuje się osamotniony i niepełny, dopóki Pan Bóg nie postawi przy nim kobiety, stworzenia na jego miarę.

Tak pokrótce można by streścić dzisiejszą katechezę na audiencji ogólnej. Nawiązuje ona do poprzedniej, o komplementarności płci, wychodzącej od pierwszego opisu stworzenia z Księgi Rodzaju. W drugim opisie Bóg najpierw stwarza samego tylko mężczyznę i stawia go w rajskim ogrodzie. Jest on wolny, jest władcą, ale jest sam. Bóg widzi, że nie jest to dobre, bo mężczyźnie brakuje wspólnoty i pełni. Pod tym względem nie może go zadowolić żadne inne stworzenie.

Dopiero kiedy Bóg pokazuje mu kobietę, mężczyzna uznaje z zachwytem, że właśnie to stworzenie, i tylko to, jest jego częścią: «kością z moich kości i ciałem z mego ciała!» (2,23). Wreszcie znajduje odzwierciedlenie, wzajemność – mówił Papież. – Kobieta nie jest repliką mężczyzny. Pochodzi bezpośrednio ze stwórczego gestu Boga. Obraz «żebra» nie oznacza niższości czy podporządkowania, ale przeciwnie, pokazuje, że mężczyzna i kobieta mają tę samą istotę i są komplementarni, również w tej wzajemności. Fakt, że w przypowieści tej Bóg kształtuje kobietę, kiedy mężczyzna śpi, podkreśla właśnie to, że ona w żaden sposób nie jest dziełem mężczyzny, lecz Boga. Sugeruje to jeszcze jedną rzecz: aby znaleźć kobietę i znaleźć miłość w kobiecie, mężczyzna musi najpierw o niej marzyć”.

Franciszek przypominał, że Bóg w pełni ufa mężczyźnie i kobiecie. Powierza im ziemię. Zły zasiewa jednak nieufność, podejrzliwość i niedowiarstwo. W konsekwencji dochodzi do grzechu, który wprowadza nieufność również w relację między mężczyzną i kobietą.

„Ich relacji będą zagrażać liczne niebezpieczeństwa, takie jak zdrada i zniewolenie, nieuczciwe uwodzenie i upokarzający despotyzm, niekiedy w dramatycznej i naznaczonej przemocą postaci – mówił dalej Ojciec Święty. – Ślady tego odnajdujemy w historii. Pomyślmy na przykład o negatywnych przejawach kultury patriarchalnej. Pomyślmy o wielorakich formach maskulinizmu, w których kobieta jest postrzegana jako człowiek drugiej kategorii. Pomyślmy o uprzedmiotowieniu i komercjalizacji kobiecego ciała we współczesnej kulturze medialnej”.

Franciszek zauważył jednak, że to pierwotne naruszenie relacji mężczyzny i kobiety przejawia się również we współczesnej epidemii nieufności, sceptycyzmu czy wręcz wrogości względem przymierza mężczyzny i kobiety. Wątpi się w możliwość nawiązania relacji, która prowadziłaby do głębokiego zjednoczenia, a zarazem zachowała zróżnicowanie płci i ich godność. W sposób szczególny są tym zagrożone nowe pokolenia. Papież podkreślił, że na dyskredytacji stabilnego i płodnego związku kobiety i mężczyzny tracą wszyscy.

http://pl.radiovaticana.va/news/2015/04/22/audiencja_og%C3%B3lna_ponownie_o_komplementarno%C5%9Bci_p%C5%82ci/1138807

• Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Paul 9.06.2015, 22:52
    Popieram.

Nie tylko Pismo Święte o tym mówi, życie też.

Mężczyzna patrzy, kobieta czyta - ,,on mnie potrzebuje''. Piękna jest ,,magia'' męsko-damska. :)
    FF - nigdzie od wielu lat nie spotkałem w sieci tak dużo chamstwa, nieuprzejmości, poplecznictwa, nieuczciwości. Manipulacji, gierek, łamania netykiety, przezywania, co tutaj - przynajmniej nie w miejscach poważniejszych - dlatego od tej pory podkreślam wyraźnie i wykładam łopatologicznie: ludzi eleganckich i kulturalnych będę tutaj traktował kulturalnie. Normalnych normalnie, neutralnych neutralnie. Chrześcijan na ogół po chrześcijańsku, a większość na pewno z wzajemnością. Na chamstwo niektórych klaunów będę od tej pory odpowiadał chamstwem. Prostaków traktował jak prostaków, kmiotów jak kmiotów, bo na to zasługują. _--- Lubię dyskutować, ale na temat, bez osobistych wycieczek -- Maciej Markisz
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Sylabariusz 9.06.2015, 23:01
    Jeśli już w temacie relacji damsko-męskich to może by tak nieco żartobliwie, ale, co jasne, naturalnie bez intencji urażenia kogokolwiek: :))

Z cyklu 'Przysłowia mądrością narodu':

"Kawaler jest podobny do pawia, narzeczony do lwa, a żonaty do osła".

przysłowie hiszpańskie

"Kobieta jest czyśćcem dla sakiewki, rajem dla ciała i piekłem dla duszy".

przysłowie sycylijskie

:))
    "Well you burst on the scene already a legend, the unwashed phenomenon, the orignal vagabond..."
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Realista... ͡° ͜ʖ ͡° 10.06.2015, 8:35
    Dziękuję Pani Teofilo.
    Nigdzie nie napisałem że kobieta jest drugiej kategori.
    To raczej domena Kościoła gdzie kobieta pełni właśnie taką rolę.
    "Ciemny lud to kupi" - J.Kurski o wyborcach PiS
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Teofila (w podróży) 10.06.2015, 8:51

Dziękuję Pani Teofilo.
    Nigdzie nie napisałem że kobieta jest drugiej kategori.
    To raczej domena Kościoła gdzie kobieta pełni właśnie taką rolę.

"Nigdzie nie napisałem że kobieta jest drugiej kategori".

"Kobieta jest potrzebna do seksu".
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Realista... ͡° ͜ʖ ͡° 10.06.2015, 9:32
    Czy to oznacza że jest drugiej kategori???Proszę się zastanowić.
    A może woli Pani aby to była dmuchana lala czy mężczyzna?
    Nie wiem czy ma Pani męża,ale jeżeli tak ,to czyż nie pragnie On kobiety jaką niewątpliwie Pani jest.
    Chyba że wystarczy Wam wspólne spojrzenia w oczy i trzymanie za rękę.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Teofila (w podróży) 10.06.2015, 10:02

Czy to oznacza że jest drugiej kategori???Proszę się zastanowić.
    A może woli Pani aby to była dmuchana lala czy mężczyzna?
    Nie wiem czy ma Pani męża,ale jeżeli tak ,to czyż nie pragnie On kobiety jaką niewątpliwie Pani jest.
    Chyba że wystarczy Wam wspólne spojrzenia w oczy i trzymanie ...

Gdyby mój mąż potrzebował mnie tylko do seksu - zaczęłabym poważnie martwić się o nasze małżeństwo.
    Pan, oczywiście, nie napisał: "Kobieta jest potrzebna tylko do seksu", jednak w kontekście całej wypowiedzi:

"Zgoda w 100%.
    Kobieta jest potrzebna do seksu.
    Codzienny orgazm to coś wspaniałego"

trudno nie odnieść wrażenia, że kobiet chce pan używać, bo "codzienny orgazm to coś wspaniałego".

Dla mężczyzny to kobieta jest wspaniała, a dla kobiety - mężczyzna, a nie - orgazmy.

"A może woli Pani aby to była dmuchana lala czy mężczyzna?"

Właśnie o to chodzi, że z pańskim podejściem to właściwie wszystko jedno...
    A nawet najlepiej, żeby to była "dmuchana lala", bo w takim przypadku krzywdzi pan tylko siebie, a nie jeszcze, dodatkowo, drugiego człowieka.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Realista... ͡° ͜ʖ ͡° 10.06.2015, 10:23

Gdyby mój mąż potrzebował mnie tylko do seksu - zaczęłabym poważnie martwić się o nasze małżeństwo.
    Pan, oczywiście, nie napisał: "Kobieta jest potrzebna tylko do seksu", jednak w kontekście całej wypowiedzi:

"Zgoda w 100%.
    Kobieta jest potrzebna do seksu.
    Codzienny orgazm to coś wspaniałego"

trudno nie odnieść wrażenia, że kobiet chce ...

Co złego jest w codziennym seksie z żoną?
    Jedne małżeństwa robią "to" raz na miesiąc a inne kilka razy dziennie.
    A podczas seksu dochodzi do orgazmu.
    Co tu jest niezrozumiałego?
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Teofila (w podróży) 10.06.2015, 11:21

Co złego jest w codziennym seksie z żoną?
    Jedne małżeństwa robią "to" raz na miesiąc a inne kilka razy dziennie.
    A podczas seksu dochodzi do orgazmu.
    Co tu jest niezrozumiałego?

"Co złego jest w codziennym seksie z żoną?"

To, że jest on całkowitą fikcją.
    A życie fikcją prowadzi do frustracji i innych schorzeń.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Realista... ͡° ͜ʖ ͡° 10.06.2015, 17:16

To, że jest on całkowitą fikcją.
    A życie fikcją prowadzi do frustracji i innych schorzeń.

Fikcją?
    A co stoi na przeszkodzie?
    Wszystkich jak widzę mierzy Pani swoją miarką,a człowiek się różni od drugiego człowieka.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: "mężczyzna i kobieta nawzajem siebie potrzebują".|Teofila (w podróży) 10.06.2015, 19:40

Fikcją?
    A co stoi na przeszkodzie?
    Wszystkich jak widzę mierzy Pani swoją miarką,a człowiek się różni od drugiego człowieka.

Napisał pan:

To, pan wybaczy, ale jeżeli pisze już pan o mierzeniu przeze mnie wszystkich "swoją miarką" - to w takim razie zapytam:

od kiedy jest ten "codzienny seks z żoną"?
    Od dwóch tygodni?
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook