Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"

dodano: 11.08.2017, 12:57
akcje wątku: drzewko

W Wiadomościach fronda .pl pojawił si ę wywiad z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem: "Papieski KUL czy lewacki UL?".Dotyczy wiadomości o zmianie logo przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.Władze KUL informują, iż nie zmieniają godła, a więc nie znoszą ani krzyża, ani dewizy, ale proponują dwie formy nowego logo Uczelni.

Oto, jak reaguje duchowny na te doniesienia:

- "Przyznam się, że jest to dla mnie wiadomość szokująca".

- "Nie chciałem wierzyć".

- "To, co się dzieje w chwili obecnej, to coś niezrozumiałego".

- "Nie rozumiem, jak można wyzbyć się tej własnej tożsamości?".

- "Nie bardzo rozumiem tę „filozofię" odróżniania oficjalnej tożsamości od codziennej identyfikacji wizualnej".

- "Nie rozumiem tego rozdziału i nie jestem ani przekonany co do niego, ani też usatysfakcjonowany tym tłumaczeniem".

- "Oczywiście, jest to uleganie presji wszechobecnej laicyzacji".

- "Tylko, jakie to ma konsekwencje? Takie uleganie jest formą uległości".

- "Zdumiewające jest to, że KUL, który miał misję służenia prawdzie, zaczyna służyć poprawności politycznej, która jest kodem samobójstwa Europy".

- "Pytam, dlaczego Władze Uczelni poddają się dziś w tej walce? Dlaczego?".

http://www.fronda.pl/a/ks-prof-bortkiewicz-papieski-kul-czy-lewacki-ul,97846.html

To są owoce "nowej ewangelizacji"w posoborowym Kościele. Po "owocach" - poznajemy. Sam diabeł lepiej by nie wymyślił:

"Władze KUL informują, iż nie zmieniają godła, a więc nie znoszą ani krzyża, ani dewizy, ale proponują dwie formy nowego logo Uczelni. Jednocześnie w oświadczeniu władz KUL czytamy: „„Wykorzystanie godła zarezerwowane jest dla rektora, w oficjalnych dokumentach uniwersyteckich (np. dyplomy, indeksy) oraz do wydarzeń najwyższych rangą, np. doktoratów honoris causa. G[...] Natomiast logo, już bez krzyża i wspomnianej dewizy, ma być znakiem graficznym przeznaczonym do „codziennej identyfikacji wizualnej uniwersytetu".

• Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Piech 11.08.2017, 13:15
    Katolicki Uniwersytet Lubelski od samego początku potrafił być katolickim we właściwym tego słowa znaczeniu, szanując autonomię myśli. Tuż po jego powstaniu (w 1918 r., przed soborem, a jakże) profesorem językoznawstwa został na KUL Jan Niecisław Baudouin de Courtenay – sztandar polskich wolnomyślicieli i ateistów. Po II wojnie światowej (przed soborem i sowietyzacją) w drodze ze Lwowa zatrzymywali się tu i wykładali najwybitniejsi polscy humaniści i prawnicy. Później zaś funkcjonowali tu i ortodoksyjni narodowcy i wolnomularze. W pewnym okresie „katolickość” była tu zagrożona przez wyznawców ideologicznych szlabanów, ale KUL – owi udało się to chyba zażegnać. Ci, którzy z takiego rozumienia katolicyzmu czynią zarzut, pomylili Kościół z sektą…
    Uniwersytet Navarry nie ma nawet w nazwie przymiotnika "katolicki", natomiast ludzie tam tworzący realizują swoją religijną misję w sposób bardzo ortodoksyjny. I o to chodzi - nie o sztandary, logo i pieczęć, a formacje...
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|[email protected] 11.08.2017, 13:23

Katolicki Uniwersytet Lubelski od samego początku potrafił być katolickim we właściwym tego słowa znaczeniu, szanując autonomię myśli. Tuż po jego powstaniu (w 1918 r., przed soborem, a jakże) profesorem językoznawstwa został na KUL Jan Niecisław Baudouin de Courtenay – sztandar polskich wolnomyślicieli i ateistów. Po II wojnie światowej (przed soborem i ...

Dziękuję za komentarz. Wyręczyłeś mnie w przypominaniu nazwisk "sztandarów polskich wolnomyślicieli i ateistów", wolnomularzy, nie mówiąc już o współczesnych Hartmanach, Palikotach i innych pospolitych szujach.
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Piech 11.08.2017, 13:26

Dziękuję za komentarz. Wyręczyłeś mnie w przypominaniu nazwisk "sztandarów polskich wolnomyślicieli i ateistów", wolnomularzy, nie mówiąc już o współczesnych Hartmanach, Palikotach i innych pospolitych szujach.

Ja nie pisałem o źle wyedukowanych studentach, i do tego w epoce wzmożonej katolickości tej uczelni;D
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|[email protected] 11.08.2017, 22:46

Ja nie pisałem o źle wyedukowanych studentach, i do tego w epoce wzmożonej katolickości tej uczelni;D

A ja o tym piszę?
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|[email protected] 11.08.2017, 13:46

Katolicki Uniwersytet Lubelski od samego początku potrafił być katolickim we właściwym tego słowa znaczeniu, szanując autonomię myśli. Tuż po jego powstaniu (w 1918 r., przed soborem, a jakże) profesorem językoznawstwa został na KUL Jan Niecisław Baudouin de Courtenay – sztandar polskich wolnomyślicieli i ateistów. Po II wojnie światowej (przed soborem i ...

"Uniwersytet Nawarry – prywatny uniwersytet założony w Pampelunie w 1952 przez św. Josemaríę Escrivę de Balaguera. Uniwersytet jest dziełem korporacyjnym Opus Dei, Prałatury Personalnej Kościoła Katolickiego". Wikipedia

Aż musiałam sprawdzić, co to za "sławny" Uniwersytet?
    Do Opus Dei mam ambiwalentny stosunek.
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Adalbert1241 11.08.2017, 14:28

"Uniwersytet Nawarry – prywatny uniwersytet założony w Pampelunie w 1952 przez św. Josemaríę Escrivę de Balaguera. Uniwersytet jest dziełem korporacyjnym Opus Dei, Prałatury Personalnej Kościoła Katolickiego". Wikipedia

A do czego pozytywny????
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|[email protected] 11.08.2017, 22:50

A do czego pozytywny????

O! Kochany! Musiałabym życiorys napisać.
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Cywilizacja Łacińska 11.08.2017, 14:30

Opus Dei to taka katolicka masoneria. A więc jak gromić masonów, to na całego.
    //Cechą Polaków i innych narodów, które się z nami stowarzyszały, jest umiłowanie wolności (...) Inaczej jest na wschód [kacapy] i zachód [szkopy] od nas – te ludy lubią silną władzę centralną i szczegółowe prawa. Nie dziwi więc ich odwieczne powinowactwo i wymienianie się elitami. Królestwo Jagiellonów i I RP były polem wolności pomiędzy dwiema odmianami zamordyzmu//. ~ pastor Paweł Chojecki
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Contral 11.08.2017, 18:22

Opus Dei to taka katolicka masoneria. A więc jak gromić masonów, to na całego.

Piszesz o czymś o czym nie masz bladego pojęcia. Jakbyś poczytał sobie co wygłaszają masoni a co Opus Dei to byś zobaczył różnicę.
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Contral 11.08.2017, 18:18

A co ty masz do Opus Dei? To jest jedna z organizacji katolickich.
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|[email protected] 11.08.2017, 22:53

A co ty masz do Opus Dei? To jest jedna z organizacji katolickich.

Dyskusja na oddzielny wątek. I co z tego, że to "organizacja katolicka"?
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"| tylko jedno Imię jest święte 11.08.2017, 14:46

To jakiej "formacji" spodziewać się trzeba po wolnomularzach?
    Aktualnej?
    http://www.fronda.pl/forum/wlasciwy-test-na-to-czy-jestes-modernista,82782.html http://www.fronda.pl/forum/sluszne-argumenty-pani-ann-i-pana-enrque111-w-obronie-przed-agresywnym-modernizmem,83556.html
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Piech 11.08.2017, 15:59

To jakiej "formacji" spodziewać się trzeba po wolnomularzach?
    Aktualnej?

Neutralnej. Taką nieformalną umowę zawierano, sprowadzając współpracę do poziomu wiedzy. Czyżbyś śladem marksistów uważał, że takie rozróżnienie jest niemożliwe?
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"| tylko jedno Imię jest święte 11.08.2017, 20:22

Neutralnej. Taką nieformalną umowę zawierano, sprowadzając współpracę do poziomu wiedzy. Czyżbyś śladem marksistów uważał, że takie rozróżnienie jest niemożliwe?

A co to takiego "formacja neutralna"?

Pan Jezus kazał albo we wte albo we wte...
    To jak neutralnie jednocześnie w obie strony?

Chyba, że w dni w parzyste w prawo..., a w...
    http://www.fronda.pl/forum/wlasciwy-test-na-to-czy-jestes-modernista,82782.html http://www.fronda.pl/forum/sluszne-argumenty-pani-ann-i-pana-enrque111-w-obronie-przed-agresywnym-modernizmem,83556.html
    Odpowiedz
  • Re: Papieski KUL przestaje nawet w logo być "katolicki"|Piech 11.08.2017, 23:50

A co to takiego "formacja neutralna"?

Pan Jezus kazał albo we wte albo we wte...
    To jak neutralnie jednocześnie w obie strony?

Chyba, że w dni w parzyste w prawo..., a w...

Chodzi tylko i wyłącznie o to, że na poziomie światopoglądowym ateiści na KUL zachowywali śię neutralnie, ograniczając się do przekazywania swojej wiedzy (językoznawstwa, prawa, historii, itd.). Na IX zjezdzie PZPR jeden z sekretarzy i dyrektor szkoły mówił, że w jego szkole nawet sprzątaczka musi być ideowa. Podobnego zdania jest ojciec założyciel innej szkoły... Tradycyjny uniwersytet ceni natomiast wiedzę do tego stopnia, że współpracuje w tej dziedzinie nawet z wolnomularzem, ufając, że wiedza doprowadzi go w końcu do Chrystusa. Czy to źle, że ceni wiedzę i "grzeszy" zaufaniem do człowieka?
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook