Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Naukowcy "wyciszyli" chromosom powodujący zespół Downa

dodano: 19.07.2013, 20:44
akcje wątku: drzewko

Naukowcom pod kierownictwem Jeanne Lawrence z University of Massachusetts Medical School w Worcester udało się wyciszyć dodatkową kopię chromosomu 21., który powoduje nieuleczalną chorobę.

Jak pisze mgazyn "Nature", eksperyment przeprowadzono na komórkach macierzystych pobranych od osób z zespołem Downa.

Pomogły komórki macierzyste

Naukowcy wszczepili do dodatkowego chromosomu 21., który powoduje chorobę, gen o nazwie XIST. To spowodowało rozrost cząsteczek RNA, które "zamknęły" chromosom. Dzięki temu komórki z tym chromosomem zaczęły rozwijać się prawidłowo.

- To strategia, którą można stosować na wiele sposobów. Myślę, że może być użyteczna zwłaszcza teraz - powiedziała kierownik zespołu badawczego Jeanne Lawrence z University of Massachusetts Medical School w Worcester.

Do leku jeszcze daleko

Odkrycie na razie nie doprowadzi do leczenia zespołu Downa, ale może otworzyć drogę do terapii genowej. A ta może znacznie ograniczyć problemy ze zdrowiem osób cierpiących na tę wadę genetyczną.

- Pomysł na "odcinanie" całego chromosomu jest niezwykle interesujący - przyznał badacz komórek macierzystych Nissim Benvenisty z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Dodał, że konieczne są dalsze badania w tej dziedzinie.

• Re: Naukowcy "wyciszyli" chromosom powodujący zespół Downa|BRMTvUngern-Sternberg(Agora do w 19.07.2013, 22:13
    Super tylko mam nadzieje ze nie mordowali plodow przy okazji ?
    Nie mogąc Giertychowi sprostać,musieli wnet kompleksów dostać.Bo jak uczy Freud profesor :w człowieku rodzi się agresor,gdy mu o sobie złe mniemanie nasuwa z innym porównanie.Nikt nie godzi się z ochotą z tym że zwykłym jest idiotą.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook