Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -

dodano: 27.04.2010, 12:49
akcje wątku: drzewko

Autor: Alium

Od jakiegoś czasu na FForum trwają bardzo emocjonalne dyskusje pomiędzy zwolennikami PiS /Jaroława Kaczyńskiego a Marka Jurka. Mimo wysokiej temperatury sporu postanowiłem spróbować ospowiedzieć sobie na dwa pytania:
1. Czy Marek Jurek lub Jarosław Kaczyński mają szansę na wygranie wyborów?
2. Jakiej prezydentury spodziewać się można po obu kandydatach?
Najpierw pytanie o wybieralność. Podnoszony dość często argument o „rozbijaniu prawicy” przez wielu kandydatów w wypadku tych wyborów prezydenckich jest moim zdaniem mało trafiony. „rozbite głosy” w pierwszej turze nie są bowiem aż tak wielkim dramatem. Jeżeli bowiem Bronisław Komorowski zdobędzie ponad 50% głosów, to już po tej turze zostaje prezydentem i nie ważne czy pozostali kandydaci mieli po 24 czy po 4 % głosów. Jeżeli zaś dojdzie do II tury to wchodzą do niej dwaj kandydaci o najlepszych wynikach – nieważne czy w układzie 49 /48 % czy 49/3%. Obecne sondaże http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7817104,Wybory_2010__Pierwsze_sondaze_po_decyzji_PiS.html
Wskazują raczej, że finałowa rozgrywka dotyczyć będzie szefów największych partii . Załóżmy jednak, że obok Komorowskiego wchodzi do niej Marek Jurek. Niejako automatycznie dostaje wszystkie głosy zwolenników PiS, a także tych niezdecydowanych, którzy obawiają się całkowitego zmonopolizowania władzy przez PO. Podobnie ma się sytuacja w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu: Kaczyńskiego popierają wyborcy PIS oraz osoby, które zawiodły się na PO, zaś Komorowskeigo, oprócz „stałych” wyborców także wszyscy, którzy obawiają się „powrotu kaczyzmu”. W aktualnych realiach w drugiej turze od liczby sympatyków znacznie ważniejsze jest to ilu kandydat ma wrogów.
Ale do drugiej tury trzeba najpierw wejść. Kaczyński jako, niekwestionowany przywódcza PiS-u i brat s.p. Prezydenta jest wśród opozycji kandydatem najmocniejszym. Dlatego będzie on najintensywniej atakowany przez innych startujących – zwłaszcza tych o podobnych poglądach. I tu rzeczywiście pojawia się ryzyko, że na intensywnej „walce o II turę” toczonej między sztabami JK i MJ wygra ja inne ugrupowania – w rodzaju SLD czy tp. Z drugiej jednak strony szantażowanie „większym złem” powoduje, że bardzo trudno oszacować jakie jest rzeczywiste poparcie dla „drobnicy”. A może być znacznie większe niż się powszechnie sądzi. Wybory prezydenckie, mogą być dobrą okazją do jego sprawdzenia. Bo przy niewielkich uprawnieniach Prezydenta RP stanowisko to nie jest bynajmniej kluczowe.
I tu dochodzimy do pytania 2. Jedyne co można z graniczącym z pewnością prawdopodobieństwem powiedzieć o ewentualnej prezydenturze MJ to to, że w czasie swojej kadencji nie podpisze on żadnej ustawy pro-aborcyjnej. Pozostałe kwestie są nieprzewidywalne. Zwłaszcza, ze talent organizacyjny Marka Jurka jest, delikatnie mówiąc, „taki sobie”. Do tworzenia rządu i kierowania nim nie ma on żadnych predyspozycji, ale jako prezydent mogłby się sprawdzić…

* * * *
Osobną kwestią są długoterminowe skutki ewentualnych prezydentur obu omawianych kanydatów..

* * * *
Osobną kwestią są długoterminowe skutki ewentualnych prezydentur obu omawianych kanydatów..

• Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|stragonarius 27.04.2010, 1:03
    "...Marek Jurek. Niejako automatycznie dostaje wszystkie głosy zwolenników PiS, a także tych niezdecydowanych, którzy obawiają się całkowitego zmonopolizowania władzy przez PO."

Mojego z pewnością NIE; niech Milcarek na niego głosuje.
    Prawda gorszy!
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Kazio Cui bono? 27.04.2010, 2:47

"...Marek Jurek. Niejako automatycznie dostaje wszystkie głosy zwolenników PiS, a także tych niezdecydowanych, którzy obawiają się całkowitego zmonopolizowania władzy przez PO."

Mojego z pewnością NIE; niech Milcarek na niego głosuje.

trochę się nas zbierze Stragonariusie

* * * *
    zawsze można zagłosować na Napieralskiego przeciw Markowi Jurkowi. Ten z całą pewnością podpisze różne ustawy aborcyjne.
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|stragonarius 27.04.2010, 3:58

trochę się nas zbierze Stragonariusie* * * *zawsze można zagłosować na Napieralskiego przeciw Markowi Jurkowi. Ten z całą pewnością podpisze różne ustawy aborcyjne.

A MJ, coś dla sprawy nienarodzonych zrobił? Tak - obraził się na wszystkich.
    Prawda gorszy!
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Kazio Cui bono? 27.04.2010, 4:50

A MJ, coś dla sprawy nienarodzonych zrobił? Tak - obraził się na wszystkich.

coś zrobił
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Krusejder 27.04.2010, 7:08

coś zrobił

a co ?
    http://przedsoborowy.blogspot.com/
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|kanapa 5.05.2010, 4:38

a co ?

chociażby to, że w imieniu go popierających publicznie prezentuje właściwą postawę (w mediach i podczas głosowań); taki moralny drogowskaz dla maluczkich; niewątpliwe ***okratyczna polityka cierpi na ich deficyt; poza tym jedni są od strategii, drudzy od taktyki a trzeci od zadań operacyjnych

jest posłem więc wypełnia obowiązki posła

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/marek;jurek;podal;sie;do;dymisji,74,0,235850.html
    stop stopkom
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|von Scheffczyk 5.05.2010, 6:27

a co ?

93 r.
    \"Owszem, jestem pijany. A Pani jest brzydka - tyle tylko, że ja jutro będę trzeźwy\" - Winston Churchill do pewnej posłanki Partii Pracy podczas debaty w Izbie Gmin.
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Brzost 27.04.2010, 1:04
    A może by tak zorganizować debatę w siedzibie portalu?

Stopki brak
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Nurni (anonimowo) 27.04.2010, 1:12

A może by tak zorganizować debatę w siedzibie portalu?

"Jeszcze mnie dwa granaty zostali w swiatecznym ubraniu"
    http://wola44.wordpress.com/
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Ty2-911 też z Polski B 27.04.2010, 1:04
    ta samaż wątpliwość mię dusi. Czego dla Polski właściwie chce MJ? Co mi chce zaproponować?
    "Bronku, do gnoju!"
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|Exodus movement of Jah people 28.04.2010, 10:50
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|grzeg 27.04.2010, 1:06
    Jarosław Kaczyński ma poważne szanse na zwycięstwo.

Skoro się już przyznałem do skoku sprzed 5 lat z Borowskiego na Kaczynskiego, to też nie zrobiłbym skoku z Borowskiego na Jurka.

Zresztą, dla Jurka 2% to absolutny sufit, więc histeria w obie strony bez sensu.
    fiat voluntas Tua
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|miniony los 5.05.2010, 6:35

Jarosław Kaczyński ma poważne szanse na zwycięstwo.

Skoro się już przyznałem do skoku sprzed 5 lat z Borowskiego na Kaczynskiego, to też nie zrobiłbym skoku z Borowskiego na Jurka.

Zresztą, dla Jurka 2% to absolutny sufit, więc histeria w obie strony bez sensu.

Dokładnie. Niech startuje. Trochę osłabi impet ale to drobna szkoda. A może byc pożytek z jego startu ale nie powiem, w jakich okolicznościach, bo aż myśl się wzdraga.
    W trosce o pokój rzucili się na napadniętego
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|zgrzyt 5.05.2010, 11:15

Dokładnie. Niech startuje. Trochę osłabi impet ale to drobna szkoda. A może byc pożytek z jego startu ale nie powiem, w jakich okolicznościach, bo aż myśl się wzdraga.

Szkoda nie będzie drobna. Jakiś sondaż daje mu teraz 2%, ale ktoś na tym forum napisał, że każdy 1% głosujących na niego to zarazem 10% zniechęconych do głosowania na JK, również w drugiej turze. Jeśli nawet przesada, to coś jest na rzeczy.

Bo może nam być przyswojona tradycja Kennedych? Cóż, mały byłby pożytek z prezydenta Jurka. Bo albo to niedołęga, tak jak o nim mówią, albo bardzo skuteczny...

Ale na tym nie koniec. Nasza sytuacja wewnętrzna jest zła, ale zewnętrzna jeszcze gorsza. Może pójść już nie tylko o państwowe, ale i o biologiczne przetrwanie Polski. W takiej sytuacji nawet zdrajcy mogą spełnić rolę ochronnej skórki na rzodkiewce. Co ma sens jeśli naród się odrodzi, a z tym może być trudniej pod okupacją.
    Odpowiedz
  • Re: Marek Jurek /Jarosław Kaczyński -|volapuk 27.04.2010, 1:14
    Co Kaczyński ma wspólnego z prawicą? Czy jego antykomunizm = prawicowość?
    Zapraszam na bloga http://fronda.pl/volapuk/blog/
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook