Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kościół od nas tak mało wymaga

dodano: 13.08.2017, 8:19
akcje wątku: drzewko

Autor: AnnaMS

„Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10

"Kościół od nas tak mało wymaga, iż niektórzy mędrcy, teologowie, i mistycy doszli do przekonania, że wystarczy polecenie: "Miłuj i czyń, co chcesz!" W Kościele ten, kto miłuje, nie ma kłopotu z żadnymi prawami, przepisami i kodeksami karnymi, nawet nic o nich nie wie. Św. Paweł tak tłumaczy: przykazania są potrzebne tym, którzy je naruszają, a nie tym, którzy ich nie naruszają".

Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński: z rozważań o modlitwie "Ojcze Nasz"

• Re: Kościół od nas tak mało wymaga|[email protected] 13.08.2017, 8:59
    "Nie nawracaj, tylko kochaj"

- Zaopiekuj się hipisami, porozmawiaj z nimi, zanieś im coś do jedzenia - powiedział kiedyś Prymas Wyszyński do Marty Wójcik z Instytutu Prymasowskiego.
    - Byłam zaskoczona, chociaż wiedziałam, że pod Jasną Górą zbierała się młodzież hipisowska - opowiada dziś dyrektor Instytutu.
    Kardynał Wyszyński wcisnął wtedy Marcie Wójcik pieniądze na kupno chleba i prosił, by zaproponowała im pomoc. Wiedział, że ostatnio milicja zorganizowała obławę na hipisów i że nie mieli gdzie się schronić.
    - Kiedy zobaczyłam tych młodych ludzi, w większości pod wpływem narkotyków, nie wiedziałam, jak z nimi rozmawiać. Tym bardziej że oni w ogóle nie mieli na to ochoty. Byłam na Księdza Prymasa zła. Poszłam i powiedziałam z wyrzutem, że lepiej zająć się dobrą młodzieżą, a chleb przyda się bardziej tym, którzy idą w pielgrzymce do Częstochowy, niż narkomanom. Prymas wziął wtedy za ramię i spokojnie oznajmił:
    „Wiesz co, nie chciej za chleb ich nawrócenia. Ty ich nie nawracaj. Ty ich kochaj!".

Był człowiekiem miłości. Najpierw - miłości człowieka. Po prostu kochał każdego, „bo Bóg go kocha" - jak sam mówił.
    Cechowała go także wielka miłość do Kościoła. Dlatego tak wytrwale upominał się o jego prawa w życiu społecznym i tak wiele uczynił dla zachowania jego tożsamości i żywotności. Wierzył także, że żadne zagrożenia nie zdołają go zniszczyć. „Dopiero wtedy można by mówić o kryzysie Kościoła, gdyby Chrystus przestał działać w Kościele" - podkreślał.

Wreszcie - Prymas Wyszyński bezgranicznie kochał Polskę. I dla niej pracował. To uważał za szczególne zadanie: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć". Ta miłość również wynikała z jego wiary, jak podkreślał: „Wszystko, co czynię dla Ojczyzny, czynię dla Boga".
    - Gdy się czyta liczne teksty Prymasa, jego książki, przemówienia, zapiski, uderza jedno: wielka miłość i szacunek wobec innych. Jego życiowe credo dobrze streszcza Społeczna Krucjata Miłości, w której przypominał on: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; bądź wrażliwy na drugiego człowieka, Twojego brata". Można go nazwać apostołem przybliżającym światu Bożą Miłość - mówi ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, kapłan archidiecezji warszawskiej.

http://stefwysz.blogspot.com/2011/05/7-prymas-tysiaclecia-dlaczego-swiety.html
    Adulescentia est tempus discendi, sed nulla aetas sera est ad discendum
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AnnaMS 13.08.2017, 10:46

"Nie nawracaj, tylko kochaj"

- Zaopiekuj się hipisami, porozmawiaj z nimi, zanieś im coś do jedzenia - powiedział kiedyś Prymas Wyszyński do Marty Wójcik z Instytutu Prymasowskiego.
    - Byłam zaskoczona, chociaż wiedziałam, że pod Jasną Górą zbierała się młodzież hipisowska - opowiada dziś dyrektor Instytutu.
    Kardynał Wyszyński wcisnął wtedy Marcie Wójcik pieniądze na kupno ...

^^^
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|Pollinis 13.08.2017, 9:15
    "Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. "
    Czy te slowa dotyczą tylko jednego przykazania?

"Przez wzgląd na zatwarzialość serc waszych..."

Zatwardziałość serc...

Przez wzgląd na serca niezdolne do miłości...
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AnnaMS 13.08.2017, 10:48

"Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. "
    Czy te slowa dotyczą tylko jednego przykazania?

"Przez wzgląd na zatwarzialość serc waszych..."

Zatwardziałość serc...

Przez wzgląd na serca niezdolne do miłości...

To prawda...
    Nasza wiara to nie zbiór nakazów i zakazów, ale otwarcie się na Bożą miłość, która najpełniej objawiła nam się w Jezusie Chrystusie.
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|Cywilizacja Łacińska 13.08.2017, 11:04

To prawda...
    Nasza wiara to nie zbiór nakazów i zakazów, ale otwarcie się na Bożą miłość, która najpełniej objawiła nam się w Jezusie Chrystusie.

Koleżanka powie to panu M. Salwowskiemu.
    //Cechą Polaków i innych narodów, które się z nami stowarzyszały, jest umiłowanie wolności (...) Inaczej jest na wschód [kacapy] i zachód [szkopy] od nas – te ludy lubią silną władzę centralną i szczegółowe prawa. Nie dziwi więc ich odwieczne powinowactwo i wymienianie się elitami. Królestwo Jagiellonów i I RP były polem wolności pomiędzy dwiema odmianami zamordyzmu//. ~ pastor Paweł Chojecki
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AnnaMS 13.08.2017, 11:09

A dlaczego mam mu to powiedzieć?
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AirWolf 13.08.2017, 16:17

A dlaczego mam mu to powiedzieć?

Albo naszym faryze....znaczy się lefebrystom :D
    https://www.youtube.com/watch?v=wjbjZwJprSg
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|kotes czyli wysłannik z efe 13.08.2017, 12:50

cze lacinska :) daleka droga pszet tfoim pastorem ;)
    Ja wiedziałem, że tak będzie. Ja wiedziałem.
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|[Wstaw]less 13.08.2017, 11:24
    W pełni się zgadzam, sam staram się żyć tą zasadą, opierając się na moim sumieniu (mam nadzieję dobrze ukształtowanym).
    "Bóg mi wybaczy. To jego fach." - Heinrich Heine
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AnnaMS 13.08.2017, 11:31

W pełni się zgadzam, sam staram się żyć tą zasadą, opierając się na moim sumieniu (mam nadzieję dobrze ukształtowanym).

Prymas jednak tymi słowami nie podważał konieczności przestrzegania przykazań Bożych i kościelnych przez człowieka, bo sam Jezus Chrystus powiedział, że jest to konieczne, jeśli człowiek pragnie zostać zbawiony.
    Tu chodzi o to, że jeśli w życiu kierujemy się Bożą miłością i ona jest dla nas najważniejsza, to wtedy spełniamy to, co jest najważniejsze w życiu - kochamy! Kochamy i dlatego nikogo nie zabijamy, nie cudzołożymy, nie oczerniamy, itd. Nie prawo nas determinuje, ale miłość.
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|Realista... ͡° ͜ʖ ͡° 13.08.2017, 13:50

Prymas jednak tymi słowami nie podważał konieczności przestrzegania przykazań Bożych i kościelnych przez człowieka, bo sam Jezus Chrystus powiedział, że jest to konieczne, jeśli człowiek pragnie zostać zbawiony.
    Tu chodzi o to, że jeśli w życiu kierujemy się Bożą miłością i ona jest dla nas najważniejsza, to wtedy spełniamy to ...

..wg. katolika @taktak.nienie można zabijać...
    "Ciemny lud to kupi" - J.Kurski o wyborcach PiS
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AnnaMS 13.08.2017, 14:06

..wg. katolika @taktak.nienie można zabijać...

Nie wiem, nie czytałam.
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|AirWolf 14.08.2017, 9:46

Nie wiem, nie czytałam.

Nie tylko wg niego ;)
    https://www.youtube.com/watch?v=wjbjZwJprSg
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|Piech 13.08.2017, 11:44

Musisz tylko zrobić parę szlifów (najlepiej drobnym papierem ściernym). To i tak nieźle, bo ja jestem na etapie ciosania toporem...
    Odpowiedz
  • Re: Kościół od nas tak mało wymaga|waldens 13.08.2017, 12:53
    Młodzież buchająca hormonami może mieć w tym temacie inne zdanie...
    Albowiem Bóg poddał WSZYSTKICH nieposłuszeństwu, aby WSZYSTKIM okazać swe miłosierdzie. (Rz 11:32, BT)
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook