Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Kapituła generalna Bractwa"

dodano: 12.01.2018, 10:45
akcje wątku: drzewko

"Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X to stowarzyszenie życia apostolskiego, założone przez abp. Marcelego Lefebvre’a w celu kształtowania kapłanów w tradycyjnym duchu katolickim, który przyświecał Kościołowi aż do czasu II Soboru Watykańskiego. Statuty Bractwa 1 listopada 1970 r. zatwierdził ordynariusz diecezji Fryburg, bp Franciszek Charrière; 18 lutego 1971 r. otrzymały one oficjalną pochwałę ze strony prefekta Świętej Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Jana Józefa Wrighta. We wstępie do nowego wydania statutów Bractwa z 20 marca 1990 r. abp Lefebvre wychwalał działanie Opatrzności Bożej, która „w swej nieskończonej mądrości powołała dzieło odnowy katolickiego kapłaństwa, aby zachować skarby, które Jezus Chrystus przekazał swemu Kościołowi: wiarę w jej całości, łaskę Bożą przez Jego ofiarę i sakramenty oraz duszpasterzy, mających udzielać te skarby życia Bożego”.

Obecnie Bractwo Św. Piusa X liczy 637 kapłanów oraz 123 braci i 79 sióstr oblatek, pracujących u boku księży. W seminariach i nowicjatach Bractwa na całym świecie około 250 młodych mężczyzn przygotowuje się do służby ołtarza.

W bieżącym roku w życiu Bractwa nastąpi ważne wydarzenie: w dniach od 11 do 21 lipca 2018 r. w seminarium św. Piusa X w Ecône w Szwajcarii odbędzie się kapituła generalna FSSPX. Zbiera się ona co 12 lat w celu dokonania wyboru przełożonego generalnego i jego dwóch asystentów, ale przede wszystkim w celu sprawdzenia, czy statuty Bractwa są nadal stosowane w duchu, który przyświecał jego założycielowi. Arcybiskup Marceli Lefebvre, mąż Kościoła o bogatym doświadczeniu misyjnym, przestrzegał przed wszelkimi innowacjami – poza tymi, które odnoszą się do zarządzania FSSPX i są niezbędne z powodu rozwoju apostolatu i wzrostu dzieł, pozostających pod opieką Bractwa. Członkowie rady głównej, przełożeni seminariów i dystryktów, a także najstarsi członkowie-kapłani zbiorą się, żeby wskazać władze FSSPX oraz dokonać przeglądu różnych aspektów jego działalności: życia wspólnotowego i liturgicznego, apostolatu i administracji, uświęcenia członków oraz walki o wiarę katolicką.

Przełożony generalny, bp Bernard Fellay, zarządził z tej okazji, żeby począwszy od 11 stycznia, czyli sześć miesięcy przed rozpoczęciem kapituły, we wszystkich domach Bractwa Św. Piusa X odmawiano antyfonę Veni Sancte Spiritus (Przybądź, Duchu Święty) wraz z towarzyszącą jej modlitwą, żeby prosić o światło Ducha Świętego, a także aby wzywano opieki i wstawiennictwa Niepokalanego Serca Maryi i św. Piusa X. Władze Bractwa serdecznie zachęcają wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączenia się do tych modlitw:

Veni, Sancte Spiritus, reple tuorum corda fidelium, et tui amoris in eis ignem accende.
V. Emitte Spiritum tuum et creabuntur.
R. Et renovabis faciem terrae.
Oremus: Deus, qui corda fidelium Sancti Spiritus illustratione docuisti: da nobis in eodem Spiritu recta sapere, et de eius semper consolatione gaudere. Per Christum Dominum nostrum. Amen.
Cor Mariae Immaculatum, ora pro nobis.
Sancte Pie Decime, ora pro nobis".

https://news.fsspx.pl/2018/01/kapitula-generalna-bractwa/

 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|ProjectPi v2 12.01.2018, 10:49
  Jejku jej.
  Odpowiedz
 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|Fredny 12.01.2018, 10:55
  „Jestem stąd, czuję to podwórko i klimaty znam na pamięć. Latem w moim mieście trochę śmierdzi. Mam tu wszystko pod nogami”.
  Odpowiedz
 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|Polipid3 12.01.2018, 11:22

  http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/images/stories/kaplani/lefebrysci_fellay.jpg


  strój biskupa Kościoła Katolickiego (niereformowanego na IISV)
  Odpowiedz
 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|. 12.01.2018, 11:40
  Cor Mariae Immaculatum, ora pro nobis!
  http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html
  Odpowiedz
 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|Fredny 12.01.2018, 11:43
  „Jestem stąd, czuję to podwórko i klimaty znam na pamięć. Latem w moim mieście trochę śmierdzi. Mam tu wszystko pod nogami”.
  Odpowiedz
 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|enrque111 12.01.2018, 18:46
  Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X (FSSPX) jest szermierzem katolicyzmu na świecie. Dzięki niemu Kościół nie stał się sektą heretycką, lecz powoli przezwycięża modernistyczną zarazę, która dręczy go od pół wieku.
  Cor Mariae Immaculatum, ora pro nobis.
  Sancte Pie Decime, ora pro nobis

  We Francji FSSPX jest dziś najpotężniejszą siłą i ostoją Kościoła katolickiego, potrafiącą zmobilizować setki tysięcy ludzi do odważnego występowania w obronie katolickich wartości, kiedy w tym czasie modernistyczna hierarchia bez żadnej walki ustępuje wobec ateistycznych, masońskich i islamskich działań, zmierzających do całkowitej dechrystianizacji kraju

  http://www.francetvinfo.fr/image/74vs40uwd-cb33/570/320/1832547.jpg
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Kapituła generalna Bractwa"|[email protected] 12.01.2018, 19:30

  Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X (FSSPX) jest szermierzem katolicyzmu na świecie. Dzięki niemu Kościół nie stał się sektą heretycką, lecz powoli przezwycięża modernistyczną zarazę, która dręczy go od pół wieku.
  Cor Mariae Immaculatum, ora pro nobis.
  Sancte Pie Decime, ora pro nobis

  We Francji FSSPX jest dziś najpotężniejszą siłą i ...


  Jestem bardzo ciekawa decyzji obrad Kapituły. Może Ks. Karol Stehlin (FSSPX) zostanie powołany co najmniej asystentem przełożonego generalnego? Obecnie pełni bardzo ciężką posługę przełożonego na dystrykt azjatycki, przełożony Bractwa Świętego Piusa X w Azji. Wspaniały duszpasterz, święty ksiądz, prawy człowiek.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook