Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kadzidło.

dodano: 6.01.2012, 11:36
akcje wątku: drzewko

Autor: MarNiok

Boże użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić,odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości abym odróżniał jedno od drugiego.

w jaki sposób wykorzystujecie w domu otrzymane dzisiaj w kościele kadzidło i mirre?

co do kredy to wiadomo, znaczy sie wejście do domu (nawiasem mówiąc w poprzedniej parafii w trakcie kolędy ministranci zawsze to robili, teraz sam to zrobiłem-właśnie dzisiaj) symbolami królów K+M+B 2012

jak to jest u Was?

• Re: Kadzidło.|MarNiok 6.01.2012, 11:43

Kadzidło, mirra i kreda

W jaki sposób? - Łączy się to z uczestnictwem w mszy świętej, podczas której zostają poświęcone kadzidło, mirra i kreda. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery CMB, stawiając krzyżyk oraz datę. Z jednej strony nawiązują one do inicjałów królów. Z drugiej, po łacinie, są skrótem od "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi ten dom), co jest manifestacją wiary

w/w  znalazłem w sieci i nie wiedziałem o tym znaczeniu CMB-idę poprawić napis

:)

Boże użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić,odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości abym odróżniał jedno od drugiego.
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jan Bodakowski 6.01.2012, 12:19

Kadzidło, mirra i kreda
    W jaki sposób? - Łączy się to z uczestnictwem w mszy świętej, podczas której zostają poświęcone kadzidło, mirra i kreda. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery CMB, stawiając krzyżyk oraz datę. Z jednej strony nawiązują one do inicjałów królów ...

ja kiedyś cały napis napisałem

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jadźka 7.01.2012, 17:59

Kadzidło, mirra i kreda
    W jaki sposób? - Łączy się to z uczestnictwem w mszy świętej, podczas której zostają poświęcone kadzidło, mirra i kreda. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery CMB, stawiając krzyżyk oraz datę. Z jednej strony nawiązują one do inicjałów królów ...

Matko, ile tu si kiedyś natłukli różne tradsy o te mechiory i kacrpy, Kolega uważa, bo jeszcze jakiś znawca znów z krzaków wyskoczy i zbeszta.

Różaniec to straszny obciach? A dlaczego?
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|GCCG 6.01.2012, 11:44

To w kosciele rozdaje sie kadzidlo i mirre?

Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|MarNiok 6.01.2012, 11:57

To w kosciele rozdaje sie kadzidlo i mirre?

szczerze powiedziawszy to pierwszy raz się z tym spotkałem właśnie dzisiaj i dlatego zapodałem wątek

w poprzedniej parafii nie było tego zwyczaju

wydaje mi się to dobra inicjatywa, zwyczaj, tradycja-całe zycie człowiek się uczy

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jan Bodakowski 6.01.2012, 12:20

szczerze powiedziawszy to pierwszy raz się z tym spotkałem właśnie dzisiaj i dlatego zapodałem wątek

w poprzedniej parafii nie było tego zwyczaju

wydaje mi się to dobra inicjatywa, zwyczaj, tradycja-całe zycie człowiek się uczy

myślałem że wszedzie rozdają kadzidło i kredę

na przedmieściu Warszawy to norma

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jan Bodakowski 6.01.2012, 12:18

bierzemy tależyk

na tależyk kilka cienkich drewienek (mogą być zapałki z odciętą siarką)

zapalamy na palące się sypiemy kadzidło

i z tależykiem dymiącym przemieszczamy się po domu

popiół wsypujemy do doniczki z kwiatkiem

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Moria 6.01.2012, 12:32
    Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog: http://ojcowiewiary.blogspot.com/
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Ulaa 6.01.2012, 13:43

U nas po każdej Mszy wyłożone jest przy wyjściu kadzidło i kreda w małych woreczkach. Kredą piszemy na drzwiach K+M+B i rok, a kadzidło wysypuje się na metalową płytkę na kuchence i podgrzewa. Zapach rozchodzi się na cały dom ;)

Dzisiaj jest jutrem, o które martwiłeś się wczoraj.
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jadźka 7.01.2012, 0:10

U nas po każdej Mszy wyłożone jest przy wyjściu kadzidło i kreda w małych woreczkach. Kredą piszemy na drzwiach K+M+B i rok, a kadzidło wysypuje się na metalową płytkę na kuchence i podgrzewa. Zapach rozchodzi się na cały dom ;)

K+M+B= 2012

:) jak byłam mała nie mogłam pojąć, co to za równanie

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Adam Enden 6.01.2012, 13:47

Dokupic olibanum, dokupic wegiel trybularzowy i palic/kadzic w domu - jako i ja czynie. Ladniejsze od kadzidelek.

Są portale, jak Onet.pl czy gazeta.pl, które omijam szerokim łukiem - Gintrowski
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Marysia 6.01.2012, 16:20

Najprakryczniej jest na kuchence gazowej po rozgrzaniu gotowaniem, wysypać na ten czarny krążek co jest pod garnkiem i niech to na chwilę zapłonie. Potem zdmuchnąć i niech sie żarzy na tym gorącym metalu. Po jakimś czasie mozna to znowu wzniecić zapalając gaz. Będzie się tlić z godzinę.

najlepsze pastwiska są w Cova da Iria
    Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jadźka 6.01.2012, 23:32

Mąż bardzo lubi ceremonię okadzania domu, nikt mu nie może tego przywileju odebrać.

Mirry chyba nie dają  w naszej parafii.

Za to zawsze jest kłopot z kredą. Deszcz zmywa napis z drzwi.

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|MarNiok 7.01.2012, 7:57

Mąż bardzo lubi ceremonię okadzania domu, nikt mu nie może tego przywileju odebrać.
    Mirry chyba nie dają  w naszej parafii.
    Za to zawsze jest kłopot z kredą. Deszcz zmywa napis z drzwi.

ja się pomyliłem

mirry też nie ma

oprócz kredy było kadzidło i krążek węgla drzewnego-full serwis!

tylko jedna zapałka, talerzyk i ceremoniał mozna zacząć

Odpowiedz
  • Re: Kadzidło.|Jadźka 7.01.2012, 17:58

ja się pomyliłem
    mirry też nie ma
    oprócz kredy było kadzidło i krążek węgla drzewnego-full serwis!
    tylko jedna zapałka, talerzyk i ceremoniał mozna zacząć

Ha, dziś pan Kościelny przyniósł kredę, kadzidło w paczuszcze i... naklejkę na drzwi K+M+B 2012. Hmmmm.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

izrael - pielgrzymki, wycieczki, wczasy

Nowy użytkownik:

Wypełnij wszystkie pola: