Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)

dodano: 19.12.2010, 5:14
akcje wątku: drzewko

Autor: Marco29

http://konservat.pl/

W książce "Uciekinierzy z PRL" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, została przedstawiona między innymi bardzo ciekawa historia próby ucieczki Jana Kępy-młodego żołnierza kontrwywiadu wojskowego,który w 1951 r wraz z kilkoma kolegami próbował przedostać się do Niemiec Zachodnich.
W kwietniu br.na łamach "Dziennika Zachodniego" ukazał się artykuł Grażyny Kużnik opisujący postać st.sierżanta Kępy:

"To była wielka kompromitacja nowej, ludowej władzy. Granic PRL strzegły zasieki pod prądem, wyrzutnie świetlne, wieże, pasy kontrolne, a przede wszystkim najlepsze służby. Ale w marcu 1951 roku to właśnie grupa pograniczników pod dowództwem Jana Kępy uciekła z posterunku w Pokrzywnej w Opolskiem. Sprawa ich dezercji nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego.Dzisiaj już wiemy, jak było naprawdę. Do nieznanych dotąd faktów dotarli autorzy książki "Uciekinierzy z PRL", wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie i Katowicach. Na promocję albumu zaproszono krewnych i przyjaciół uciekinierów, żeby po raz pierwszy wspólnie mogli podzielić się opowieściami o swoich bliskich. O ludziach, którzy płacili życiem za to, że chcieli wyjechać z kraju.Przekroczenie granicy to zbrodnia W 1951 roku Jan Kępa ma 22 lata, skończył właśnie kurs oficerów zwiadu organizowany przez resort bezpieczeństwa w Legionowie. Jest zastępcą komendanta strażnicy w Pokrzywnej. Musi rozmawiać z ludnością, ale w większości są to repatrianci z ZSRR, którzy bez ogródek opowiadają, co przeżyli. Starszy sierżant Kępa zaczyna razem z nimi słuchać radia z Londynu. A w dodatku w lesie zgubił broń.
11 marca 1951 r. Kępa pisze list:
";Kochani Rodzice, już dziś wieczorem wraz z 6-ma kolegami opuszczamy swoją jednostkę i udajemy się do Niemiec Zachodnich. Wiecie, że byłem w kontrwywiadzie. Musiałem bezustannie typować i werbować agenturę oraz przyjmować od niej meldunki, mimo że wykonywałem to z wielkim wstrętem. Nie chcę być tajnym psem w interesie Moskwy. Mam po same uszy tej brudnej pracy. Kochani rodzice, proszę nie martwić się o mnie. Może Bóg da, że wybrniemy szczęśliwie"

W nocy grupa żołnierzy z dziewczyną jednego z nich przekroczyła czeską granicę. Po całodniowym marszu zatrzymali się u leśniczego w Buczawce. Wiedział, że wopiści uciekli z kraju, ale dał im schronienie i milczał. Rano Polacy poszli dalej; byli dobrej myśli, do Austrii coraz bliżej. Nie mieli jednak map, a za nimi ruszyła już wielka, polsko-czeska pogoń. Błądzili w lesie i znowu trafili do leśniczówki. Dostali zapasy i dalsze wskazówki, ale czeskie patrole deptały im po piętach. Wpadli w kocioł; 19 marca wyłapano ostatnich uciekinierów.
- Moja babcia całowała po rękach siostrę Bieruta, żeby Jankowi darowano życie. Był taki młody, nie marzył o wojsku, chciał być krawcem w Wiedniu, szyć piękne stroje. Obiecywał, że będzie matkę elegancko ubierał. Ale stało się inaczej. Nic nie pomogło - mówiła Wiesława Dróżdż, bratanica Jana Kępy.
Dwa miesiące później w sali Klubu Oficerskiego w Gliwicach odbyła się tajna rozprawa sądowa. Wyrok zapadł następnego dnia. Katowicki Sąd Wojskowy skazał Jana Kępę i trzech innych żołnierzy na śmierć, pozostałych uciekinierów na wieloletnie więzienie. Prokurator dopadł też leśniczego z Buczawki; przesiedział najdłużej, bo 15 lat, zmarł po wyjściu
z więzienia.Sąsiedzi Kępów pisali w czerwcu do Bolesława Bieruta: "Rozumiemy, że przekroczenie granicy to ciężka zbrodnia i wielka niewdzięczność skazanego wobec naszej Polski Ludowej, której my wszyscy, a także i on tyle zawdzięczamy, lecz z drugiej strony stawiamy to, że krok jaki uczynił, nie był spowodowany wrogim stosunkiem do państwa." Prośbę o łaskę podpisało 141 mieszkańców. Bierut im nie uwierzył i nie zmienił decyzji. W sierpniu 1951 roku Jana Kępę rozstrzelano w bytomskim areszcie, zmarł o godz. 5.55. Tylko jemu nie darowano tej kary; pozostali uciekinierzy z karą śmierci dostali dożywocie, odsiedzieli kilka lat. Dlaczego dla niego nie było łaski? Znaleziono przy nim list do rodziców, a w nim słowa:
";Musicie wytrzymać. A zresztą i tak długo nie potrwa dzisiejsza rzeczywistość, a wówczas my damy się we znaki komunistom i ich pachołkom". Ten list Bierut na pewno czytał, dołączono go do akt sprawy.
O chłopaku ze strażnicy w Pokrzywnej nie wolno było publicznie wspominać, ale dzisiaj powstają o nim piosenki. Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar napisał "Ucieczkę 5.55" z melodyjnym refrenem: Taki mój grzech, uciekłem do Czech. Z tych pięknych gór, pod sąd i mur... Internauci zastanawiają się, o kim mowa. I przekazują sobie informacje o wopiście Janku, którego złapano w Petrovicach....

http://d.polskatimes.pl/k/r/8/6c/cc/4bb4abdb51fa7_k2.jpghttp://www.youtube.com/watch?v=Gry7mLnyrxw

 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|janfranko 19.12.2010, 5:21
  +
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Edwardo 19.12.2010, 8:03
  Taki to ten komunizm był wspaniały, że ludzie woleli nawet do hitlerowców przed nim uciekać.
  A jednak Santo Subito
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Marco29 20.12.2010, 4:47
  http://w275.wrzuta.pl/audio/0aH3RvndY0G/elektryczne_gitary_elektryczne_gitary_ucieczka_555
  http://konservat.pl/
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|iarema 20.12.2010, 7:07

  http://w275.wrzuta.pl/audio/0aH3RvndY0G/elektryczne_gitary_elektryczne_gitary_ucieczka_555


  on jakas plyte wydau z tymi piosękami?
  rak'n'roll <br> <br> <br> https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/charity/534
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Marco29 20.12.2010, 9:52

  on jakas plyte wydau z tymi piosękami?


  Piosenka pochodzi z albumu "Historia"  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/historia-nowa-plyta-zespolu-elektryczne-gitary
  http://konservat.pl/
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|iarema 21.12.2010, 8:08

  Piosenka pochodzi z albumu "Historia"

  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/historia-nowa-plyta-zespolu-elektryczne-gitary


  to juz i ja znalazlem. swietny prezęt swiateczny
  rak'n'roll <br> <br> <br> https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/charity/534
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Hurin 20.12.2010, 4:50
  +
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Phantom 20.12.2010, 7:46
  Ma ktoś sznurk do tej "Ucieczki 5,55"? Bo nie znam i nie mogem znajść... :/
  Raz powiedziałem - ale mi sie durniowi porąbało.
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Marco29 20.12.2010, 4:47

  Ma ktoś sznurk do tej "Ucieczki 5,55"? Bo nie znam i nie mogem znajść... :/


  Trudno jest ten utwór znalezć.Sam szukałem kilkanaście minut zanim natrafiłem w sieci na te pioseneczkę.Dodałem teraz na wrzuta.pl i może kolega całość odsłuchać.  http://w275.wrzuta.pl/audio/0aH3RvndY0G/elektryczne_gitary_elektryczne_gitary_ucieczka_555][img]http://www.wrzuta.pl/images_2/audio_new.gif[/img]
  http://konservat.pl/
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|iarema 20.12.2010, 7:06

  Trudno jest ten utwór znalezć.Sam szukałem kilkanaście minut zanim natrafiłem w sieci na te pioseneczkę.Dodałem teraz na wrzuta.pl i może kolega całość odsłuchać.

  http://w275.wrzuta.pl/audio/0aH3RvndY0G/elektryczne_gitary_elektryczne_gitary_ucieczka_555][img]http://www.wrzuta.pl/images_2/audio_new.gif[/img]


  chyba nie moze, bo linki kulega zapomniala
  rak'n'roll <br> <br> <br> https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/charity/534
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|Elrond 20.12.2010, 10:53
  +

  Ciekawe ilu jeszcze jest takich żołnierzy?
  Odpowiedz
 • Re: Jan Kępa -zgrzeszył przeciwko władzy ludowej.(historie nieznane)|BRMTvUngern-Sternberg(Agora do w 21.12.2010, 11:53
  +
  Nie mogąc Giertychowi sprostać,musieli wnet kompleksów dostać.Bo jak uczy Freud profesor :w człowieku rodzi się agresor,gdy mu o sobie złe mniemanie nasuwa z innym porównanie.Nikt nie godzi się z ochotą z tym że zwykłym jest idiotą.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook