Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?

dodano: 24.11.2013, 12:11
akcje wątku: drzewko

Autor: Włóczykij

Ostatnio na fforum pojawił się pogląd jakoby św. Augustyn miał napisać: "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga". 

Zdaje się że jest to dosyć popularny paszkwil, ponieważ spotkałem nawet ludzi wierzących, którzy sądzili że św. Augustyn wypowiedział podobne zdanie.

Nie wiem kto pierwszy przypisał ze słowa Augustynowi. Ale przypuszczam, że racjonalista.pl wychowujący swoich czytelników na podobnych kłamstwach może mieć duży udział w rozpowszechnianiu tego poglądu.

Rzekomy cytat miałby się pojawić w Genesis ad Litteram, czyli mówiąc po ludzku w komentarzu św. Augustyna do księgi Rodzaju. Sprawdźmy co też ten chrześcijański szowinista wygadywał.

Księga 3, rozdział 22

Kontekst (chociaż w tym przypadku jest mało ważny, bo określenia użyte przez Augustyna są jasno sformułowane): Augustyn rozważa pogląd mówiący o tym, że Bóg stworzył najpierw ludzka duszę, po czym dopiero stworzył ciało.

…mężczyzna i kobieta odpowiada jedynie ciału które zostało stworzone. (Nec attendunt masculum et feminam nonnisi secundum corpus fieri potuisse) (W znaczeniu płeć jest właściwością ciała fizycznego).

A zatem dwie istoty ludzkie różnią się płcią odpowiednią dla ciała w którym zostali stworzeni, jednak wspólnie jako ludzie posiadają ten sam rozum, a zatem kobieta, wraz ze wszystkimi fizycznymi właściwościami jej ciała, jest duszą stworzoną na obraz Stwórcy. W tym przypadku nie istnieje rozróżnienie na mężczyznę lub kobietę. (…quia est corpore femina, renovatur etiam ipsa in spiritu mentis suae in agnitionem Dei secundum imaginem eius qui creavit, ubi non est masculus et femina.)

Ponieważ kobieta jest istotą ludzką, bezwątpienia posiada rozum i dlatego ona również jest stworzona na obraz i podobieństwo Boga. (sic et in ipsa prima conditione hominis, secundum id quod et femina homo erat, habebat utique mentem suam eamdemque rationalem, secundum quam ipsa quoque facta est ad imaginem Dei)

Pismo mówi: Bóg stworzył człowieka na obraz Boży, po czym pismo dodaje: stworzył go mężczyzną i kobietą. (Sed propter unitatem coniunctionis: Fecit Deus, inquit, hominem ad imaginem Dei. Fecit illum, inquit, masculum et feminam fecit illos)

Tłumaczenie jest dość luźne, ale starałem się zachować sens zdań. Zresztą każdy kto nadal uważa, że katolicki święty podważa słowa zawarte w Piśmie Św. „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.” Rz 1:27

,może przygotować własny wątek w którym to wykaże. Nic ponad to :) I nawet nie trzeba męczyć się z łaciną, bo istnieją np. angielskie przekłady Genesis ad Litteram.

• Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Rumcajs-owa 24.11.2013, 12:47
    Znalazłem coś takiego. Co prawda oprócz św.Augustyna jest tam jeszcze kilku "ojców" kościoła:

"Męski szowinizm
    Niestety, z biegiem lat wspólnota chrześcijańska kreując rolę kobiety wykorzystywała starotestamentowy wzorzec. Zapomniano o równouprawnieniu, które swoim postępowaniem wobec kobiet głosił Chrystus. Święty Augustyn, bardzo zasłużony dla Kościoła filozof, w stosunku do kobiet był niesprawiedliwy i okrutny. Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie. Podobne zdanie miał na temat przedstawicielek płci pięknej kolejny, wybitny duchowny – święty Tomasz z Akwinu. Kobiety miały być, według niego, opóźnione i niepełnoprawne w byciu człowiekiem. Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów. Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna. Można starać się zrozumieć taki osąd, ponieważ obydwaj mężczyźni żyli w patriarchalnym świecie średniowiecza. Na pewno, jednak swoimi traktatami nie poprawili sytuacji kobiet. Nie pozwalano kobietom na realizowanie się w życiu naukowym, czy politycznym. Kobieta – filozof, czy teolog była pojęciem czysto abstrakcyjnym. Wyjątkami były dwie, niezwykłe święte – Hildegarda i Katarzyna ze Sieny.
    Przez następne wieki rola kobiet – matek, żon, córek, gospodyń, wyrobniczek, nianiek, nie zmieniła się zbyt wiele. Dziewczynki nie mogły często nawet decydować o tym, czy chcą swoje życie poświecić Bogu i zamknąć się w klasztorze, czy nie. Mężczyźni byli bardziej doceniani przez Kościół. Nie chodzi o dostęp do funkcji kapłańskiej, ale o sam fakt bycia zauważonym. W czasie kontrreformacji pewną pozycję udało się osiągnąć tylko świętej Teresie z Ávili. Wiele wieków musiała jednak czekać (podobnie jak Hildegarda i Katarzyna Sieneńska) na uhonorowanie jej tytułem Doktora Kościoła (chyba największe wyróżnienie w Kościele Katolickim). Kobiety te zostały „odznaczone” dopiero w XX wieku przez papieża Piusa V i Jana Pawła II. Wśród liczby Doktorów widać ogromną dysproporcję płci – 4 kobiety (wymienione wcześniej oraz Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza) i 29 mężczyzn. To kobiety były oskarżane o czary i konszachty z nieczystymi siłami. W polowaniach na czarownice uczestniczyli często duchowni i to oni wysyłali nieszczęśnice na stos. "

za http://www.franciszkanska3.pl/Kobieta-w-chrzescijanstwie,a,19161

Wynika z tego iż św.Augustyn miał kilka zdań na temat roli kobiety.
    "Wszyscy jesteśmy robakami, tyle że mnie wydaje się, że jestem robaczkiem świętojańskim." Winston Churchill „Wsiego mira nie pieriejebiosz, no nado k etomu striemit’sia...”
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 24.11.2013, 12:52

Znalazłem coś takiego. Co prawda oprócz św.Augustyna jest tam jeszcze kilku "ojców" kościoła:

"Męski szowinizm
    Niestety, z biegiem lat wspólnota chrześcijańska kreując rolę kobiety wykorzystywała starotestamentowy wzorzec. Zapomniano o równouprawnieniu, które swoim postępowaniem wobec kobiet głosił Chrystus. Święty Augustyn, bardzo zasłużony dla Kościoła filozof, w stosunku do kobiet był ...

Jak mówiłem:

>>>Zdaje się że jest to dosyć popularny paszkwil, ponieważ spotkałem nawet ludzi wierzących, którzy sądzili że św. Augustyn wypowiedział podobne zdanie.

Ciekawe tylko skąd ten pogląd się wziął.
    Widzę przy okazji że przydałby się jakiś wątek, nt. św. Tomasza :)
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Rumcajs-owa 24.11.2013, 16:49

Jak mówiłem:

>>>Zdaje się że jest to dosyć popularny paszkwil, ponieważ spotkałem nawet ludzi wierzących, którzy sądzili że św. Augustyn wypowiedział podobne zdanie.

Ciekawe tylko skąd ten pogląd się wziął.
    Widzę przy okazji że przydałby się jakiś wątek, nt. św. Tomasza :)

Ze złego tłumaczenia? Z "co poeta miał na myśli?", czyli interpretacji? Chyba nikt nie jest w stanie połapać sie w różnorodności takich interpretacji, w których treść źródłowa dawno już zaginęła.
    "Wszyscy jesteśmy robakami, tyle że mnie wydaje się, że jestem robaczkiem świętojańskim." Winston Churchill „Wsiego mira nie pieriejebiosz, no nado k etomu striemit’sia...”
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 25.11.2013, 1:03

Ze złego tłumaczenia? Z "co poeta miał na myśli?", czyli interpretacji? Chyba nikt nie jest w stanie połapać sie w różnorodności takich interpretacji, w których treść źródłowa dawno już zaginęła.

Bardzo wątpię. To nie jest kwestia złego tłumaczenia, ale złej woli, która prowadzi do celowej manipulacji i przeinaczania słów, tylko po to, aby można było takie spreparowane wypowiedzi wykorzystać do rozpowszechniania kłamstw.
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Apologetyczny 24.11.2013, 14:13

"Męski szowinizm
    Niestety, z biegiem lat wspólnota chrześcijańska kreując rolę kobiety wykorzystywała starotestamentowy wzorzec. Zapomniano o równouprawnieniu, które swoim postępowaniem wobec kobiet głosił Chrystus. Święty Augustyn, bardzo zasłużony dla Kościoła filozof, w stosunku do kobiet był ...

ten link to typowa poborowa propaganda.
    https://www.youtube.com/user/apologetyczny
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Edit 24.11.2013, 13:02
    Bóg zapłać, to niezwykle cenne, bo tego typu paszkwile bazują na tym, iż nikt właściwie ich nie sprawdza, a ludzi którzy czytali dzieła świętego Tomasza, "ze świecą szukać".
    "Almachiusz: „Szalona, czy nie wiesz, że cesarz zlał na mnie władzę życia i śmierci?” Cecylia: „Kłamiesz! możesz bowiem tylko żywych uśmiercić, ale nie zdołasz wskrzesić umarłych; jesteś przeto sługą śmierci, nie życia”"
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 24.11.2013, 14:30

Bóg zapłać, to niezwykle cenne, bo tego typu paszkwile bazują na tym, iż nikt właściwie ich nie sprawdza, a ludzi którzy czytali dzieła świętego Tomasza, "ze świecą szukać".

Dokładnie paszkwilanci właśnie na tym żerują.
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 24.11.2013, 14:20
    Uzupełniam w odpowiedzi na wpis Rumcajs-owa.

Civitate Dei contra Paganos
    Rozdział 17

Problem postawiony w rozdziale: Czy człowiek zostanie wskrzeszony z zachowanie płci?

"Kobieta podobnie jak mężczyzna jest stworzeniem Bożym (creatio dei)"
    A ponieważ (jej ciało) zostało stworzone z mężczyzny (nawiązanie do biblijnego fragmentu o stworzeniu kobiety z żebra) to razem są jednością"
    "Ten kto stworzył obie płcie, wskrzesi je obie"

De Trinitate
    Rozdział 7

Augustyn nawiązuje do słów mówiących że mężczyzna jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwalą mężczyzny. Zależnie od tłumaczenia, zdanie może też brzmieć człowiek jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą stworzenia.

"Pismo mówi że natura człowieka jest kompletna jedynie w obu płciach, które zostały stworzone na obraz Boga. Nie można oddzielić kobiety od obrazu Boga."
    "Kobieta wspólnie z mężczyzną jest obrazem Boga, ponieważ jedna substancja ludzka jest jednym obrazem Boga"

KLUCZOWE (prawdopodobnie to właśnie zdanie zostało zmanipulowane) :

"Kiedy jednak rozpatrujemy włącznie kobietę, wtedy nie jest ona obrazem Boga, co też odnosi się do mężczyzny, gdyż jest on pełnym obrazem Boga tylko jeśli kobieta jest z nim złączona w jedno" (cum autem ad adiutorium distribuitur, quod ad eam ipsam solam attinet, non est imago Dei; quod autem ad virum solum attinet, imago Dei est 36, tam plena atque integra, quam in unum coniuncta muliere. W przekładzie angielskim: but when she is referred separately which regards the woman herself alone, then she is not the image of God; but as regards the man alone, he is the image of God as fully and completely as when the woman too is joined with him in one.
    "Człowiek został stworzony na obraz Boga, jako natura ludzka, która jest spełniona (wypełniona) w obu płciach"
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Wszechświat23 24.11.2013, 19:49

Uzupełniam w odpowiedzi na wpis Rumcajs-owa.

Civitate Dei contra Paganos
    Rozdział 17

Problem postawiony w rozdziale: Czy człowiek zostanie wskrzeszony z zachowanie płci?

"Kobieta podobnie jak mężczyzna jest stworzeniem Bożym (creatio dei)"
    A ponieważ (jej ciało) zostało stworzone z mężczyzny (nawiązanie do biblijnego fragmentu o stworzeniu kobiety z żebra) to ...

Dobrze rozumiem, św. Augustyn jednak nie był wrogiem kobiet tylko jak się okazuje traktował je na równi z mężczyznami i nauczał , że najpełniejsze odbicie miłości Bożej jest w małżeństwie?
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 25.11.2013, 0:03

Dobrze rozumiem, św. Augustyn jednak nie był wrogiem kobiet tylko jak się okazuje traktował je na równi z mężczyznami i nauczał , że najpełniejsze odbicie miłości Bożej jest w małżeństwie?

Szokujące, prawda? :)
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Wszechświat23 25.11.2013, 0:40

Szokujące, prawda? :)

Prawda :) Tak się składa, że św. Augustyn zalicza się do moich ulubionych Świętych, ale o tym nie wiedziałem. Cieszę się, że to wyjaśniłeś, bo jeśli twierdzenia "racjonalistów" by się sprawdziły to byłby to poważny mankament na nauczanie tego geniusza. Druga sprawa, od jakiegoś czasu przyglądam się stwierdzeniu, że małżeństwo to najdoskonalsza ikona Trójcy Świętej. Nie sądziłem, że św. Augustyn również w tym temacie przedstawił podobny pogląd, chociaż czego innego można by było spodziewać się po człowieku, który w zasadzie jest najwybitniejszym Doktorem Kościoła. Dziękuje, przyda mi się to do mojej małej pracy :)
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 25.11.2013, 1:12

Prawda :) Tak się składa, że św. Augustyn zalicza się do moich ulubionych Świętych, ale o tym nie wiedziałem. Cieszę się, że to wyjaśniłeś, bo jeśli twierdzenia "racjonalistów" by się sprawdziły to byłby to poważny mankament na nauczanie tego geniusza. Druga sprawa, od jakiegoś czasu przyglądam się stwierdzeniu, że małżeństwo to ...

Cała przyjemność po mojej stronie :)
    Z tego co pamiętam św. Augustyn także pisał o tym, że (z pamięci :) ) Trójca Święta jest pełnym obrazem Boga, a materialnym odbiciem tej Trójcy (czyli pełnego obrazu Boga) jest małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz ich potomstwo. Zatem w Trójcy Św. wypełnia się najdoskonalej zarówno natura Boga, jak i natura człowieka stworzonego na Jego obraz :)
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Wszechświat23 25.11.2013, 10:58

Cała przyjemność po mojej stronie :)
    Z tego co pamiętam św. Augustyn także pisał o tym, że (z pamięci :) ) Trójca Święta jest pełnym obrazem Boga, a materialnym odbiciem tej Trójcy (czyli pełnego obrazu Boga) jest małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz ich potomstwo. Zatem w Trójcy Św. wypełnia się najdoskonalej zarówno natura ...

Jesteś wielki! Jeszcze raz dziękuję za tekst i to wyjaśnienie wyżej :)

Z Bogiem!
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Szczypiór 24.11.2013, 14:52
    dzięki za ten tekst ;)
    dum spiro, spero. dopóki oddycham, nie tracę nadziei.
    Odpowiedz
  • Re: Jak to w końcu jest według św. Augustyna z tym człowieczeństwem kobiet?|Włóczykij 25.11.2013, 1:13

dzięki za ten tekst ;)

Żaden problem :)
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

izrael - pielgrzymki, wycieczki, wczasy

Nowy użytkownik:

Wypełnij wszystkie pola: