reklama

Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Ile trwa katolicka żałoba?

dodano: 8.10.2010, 9:00
akcje wątku: drzewko

Autor: Rumcajs-owa

\"Wszyscy jesteśmy robakami, tyle że mnie wydaje się, że jestem robaczkiem świętojańskim.\" Winston Churchill

Pytam poważnie.

• Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Jarekwt 8.10.2010, 9:03
    Hmm. Zależy chyba po kim. Moja znajoma o dość zasadniczych katolickich poglądach (na frondzie zrobiłaby karierę :))) obchodzila żałobę po swoim ojcu równy rok.
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Riben 8.10.2010, 9:18

Hmm. Zależy chyba po kim. Moja znajoma o dość zasadniczych katolickich poglądach (na frondzie zrobiłaby karierę :))) obchodzila żałobę po swoim ojcu równy rok.

u wdowy trwa rok, według obyczaju
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|angela 8.10.2010, 9:31

a myślałam , że u wdowy trwa do końca życia
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Pociec aka Czerwona Cegła 8.10.2010, 9:34

a myślałam , że u wdowy trwa do końca życia

To zależy czy straciła czy zyskała.
    Na pohybel POPISowi.
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Zibo 8.10.2010, 9:32

E...no. Pół roku. Serio.
    "Populus est docendus non sequendus." sw. Leon Wielki
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Vinca 8.10.2010, 10:46

a u wdowca?
    .
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Riben 8.10.2010, 10:57

a u wdowca?

sądzę, że tyle samo
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|GCCG 8.10.2010, 9:15
    Nie ma chyba czegos takiego jak scisle okreslona dlugosc zaloby po smierci bliskiej osoby... jak rowniez pojecie "katolickiej zaloby" nie jest mi znane. Sa (byly) to raczej normy kulturowe charakterystyczne dla danego regionu. Dawniej byl to w Polsce jeden rok ... podczas ktorego noszono np. czarne odzienie, jako symbol owej zaloby. Aczkolwiek angielska krolowa Wiktoria nigdy nie zalozyla sukni innego koloru po smierci meza, jak tylko czarna.
    Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Rumcajs-owa 8.10.2010, 9:31
    Mnie też się zawsze wydawało że był to rok i nie spotkałem się z nazwą, "katolicka". Poza tym każdy nosi żałobę, tyle czasu, ile ją czuje po najblizszych i nie ma ona żadnej nazwy.

Ale nie którzy uważają inaczej.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,119674,title,Kaczynski-zdjecia-zmarlych-poslow-PiS-znikna-z-sejmu,wid,12741480,wiadomosc.html

Żałoba na pokaz?
    \"Wszyscy jesteśmy robakami, tyle że mnie wydaje się, że jestem robaczkiem świętojańskim.\" Winston Churchill
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Pociec aka Czerwona Cegła 8.10.2010, 9:35

Mnie też się zawsze wydawało że był to rok i nie spotkałem się z nazwą, "katolicka". Poza tym każdy nosi żałobę, tyle czasu, ile ją czuje po najblizszych i nie ma ona żadnej nazwy.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,119674,title,Kaczynski-zdjecia-zmarlych-poslow-PiS-znikna-z-sejmu,wid,12741480,wiadomosc ...

To są komentarze do nie_wiadomo_czego
    Na pohybel POPISowi.
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|13267 8.10.2010, 9:41

http://wiadomosci.wp.pl/kat,119674,title,Kaczynski-zdjecia-zmarlych-poslow-PiS-znikna-z-sejmu,wid,12741480,wiadomosc ...

nawet w polskiej wikipedii jest definicja i jest rozróżnienie na żałobę jako tradycyjne zachowanie i żałobę jako stan psychiczny człowieka który poniósł stratę...

a cóż cię tak razi w wypowiedzi Kaczyńskiego, to że podkreślił, że jest katolikiem? nie chce mi się szukać, ale PO już dawno chciała wyrzucić te znaki żałoby z sejmu i wtedy nie pytałeś ile trwa żałoba :)

Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Jarekwt 8.10.2010, 10:27

nawet w polskiej wikipedii jest definicja i jest rozróżnienie na żałobę jako tradycyjne zachowanie i żałobę jako stan psychiczny człowieka który poniósł stratę...

a cóż cię tak razi w wypowiedzi Kaczyńskiego, to że podkreślił, że jest katolikiem? nie chce mi się szukać, ale PO już dawno chciała wyrzucić te znaki ...

Umówmy się że "żałoba" w Sejmie już od dawna z żałobą ma tylko wspólną nazwę ...
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Zibo 8.10.2010, 9:38
    Żałoba rozumiana jako nietańczenie na weselach i imprezach i informowanie zainteresowanych o stanie rzeczy::: po dzieciach: trzy miesiące, po rodzeństwie: trzy miesiące, po małżonkach rodzeństwa trzy miesiące, po dzieciach rodzeństwa tylko znak. Po małżonkach pół roku w rozumieniu, że po ponad tym czasie jest dobrze zawrzeć nowy sakramentalny związek, zwłaszcza jeśli do wychowania są małe dzieci. W przypadku starszych małżonków, jak napisano wcześniej, zwyczajowa granica wynosi rok.
    "Populus est docendus non sequendus." sw. Leon Wielki
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Vinca 8.10.2010, 10:48

Żałoba rozumiana jako nietańczenie na weselach i imprezach i informowanie zainteresowanych o stanie rzeczy::: po dzieciach: trzy miesiące, po rodzeństwie: trzy miesiące, po małżonkach rodzeństwa trzy miesiące, po dzieciach rodzeństwa tylko znak. Po małżonkach pół roku w rozumieniu, że po ponad tym czasie jest dobrze zawrzeć nowy sakramentalny związek, zwłaszcza ...

Po pół roku żałoby dobrze związać się z kimś innym? chyba żartujesz..

* * * *
    trzy miesiące żałoby po własnym dziecku? troche to bezduszne..
    .
    Odpowiedz
  • Re: Ile trwa katolicka żałoba?|Riben 8.10.2010, 11:24

Po pół roku żałoby dobrze związać się z kimś innym? chyba żartujesz..* * * *trzy miesiące żałoby po własnym dziecku? troche to bezduszne..

po własnym dziecku trwa najdłużej
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

reklama

Nowy użytkownik:

Wypełnij wszystkie pola: