Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Hongkong: katolicy zaniepokojeni doniesieniami o porozumieniu Watykanu z Chinami"

dodano: 13.02.2018, 16:50
akcje wątku: drzewko

"Katolicy z Hongkongu z niepokojem śledzą medialne doniesienia o ewentualnym porozumieniu między Stolicą Apostolską a komunistycznymi Chinami w sprawie mianowania biskupów i uznania biskupów już wyświęconych z nadania władzy, lecz bez mandatu papieskiego. Grupa katolickich intelektualistów,  prawników i obrońców praw człowieka wystosowała w tej sprawie otwarty list do wszystkich biskupów na świecie.

Przypominają oni, że Sobór Watykański II jednoznacznie zakazuje ingerencji władz świeckich w nominację biskupów. Podkreślają, że biskupi wyświęceni nielegalnie nie cieszą się zaufaniem wiernych, a ich kondycja moralna jest wątpliwa. Przypominają, że nigdy nie wyrazili oni publicznej skruchy.

Sygnatariusze listu rozumieją, że Stolica Apostolska pragnie skuteczniejszej ewangelizacji Chin. Wierzą też, że Papież jest zasmucony prześladowaniem chrześcijan w tym kraju. Podkreślają jednak, że aktualny reżim doprowadził do zniszczenia wielu kościołów i krzyży. Prześladowania religii nigdy nie ustały. Co więcej, prezydent Chin zapowiedział, że partia wzmocni kontrolę nad religiami. Potwierdzają to także nowe rozporządzenia. Katolicy z Hongkongu przypominają ponadto, że komunistyczna Partia Chin znana jest z tego, że nie dotrzymuje danych obietnic. „Obawiamy się, że porozumienie nie tylko nie zapewni Kościołowi ograniczonej wolności, ale zaszkodzi jego świętości, katolickości, apostolskości i moralnemu autorytetowi” – piszą chińscy katolicy".

http://pl.radiovaticana.va/news/2018/02/13/hongkong_katolicy_zaniepokojeni_doniesieniami_o_porozumieni/1363016

„Obawiamy się, że porozumienie zaszkodzi jego świętości, katolickości, apostolskości i moralnemu autorytetowi [Kościoła]". Mają rację, że zaszkodzi. Franciszkowi o to chodzi, by "zaszkodzić". Przecież on nic innego w Kościele nie robi.

 • Re: "Hongkong: katolicy zaniepokojeni doniesieniami o porozumieniu Watykanu z Chinami"|[email protected] 13.02.2018, 18:30
  "Ponad stu chrześcijan zostało zatrzymanych w prowincji Xinjiang w północno zachodnich Chinach. Zamknięci w tzw. „obozach reedukacyjnych” mają na nowo nauczyć się lojalności wobec komunistycznej ideologii.
  Rodziny aresztowanych wyrażają swoje obawy, ponieważ z zamkniętymi w tajemniczych obozach nie ma żadnego kontaktu. Nie wiadomo też dokładnie, gdzie znajdują się miejsca ich przetrzymywania.

  Region Xinjiang boryka się także z narastającym pogwałcaniem wolności słowa, szykanowaniem dziennikarzy, zarówno miesjcowych jak i zagranicznych. Policja z łapanki kontroluje obywateli, sprawdzając także telefony komórkowe. W Kościołach uznanych przez rząd należy zeskanować dowód osobisty przed wejściem na Mszę. System automatycznie uruchamia alarm, jeżeli ktoś jest pracownikiem instytucji publicznej lub rządowej. Wielu wiernych spotyka się w małych grupach. Kościół katakumbowy jest jednak traktowany przez władze jako organizacja terrorystyczna".
  http://pl.radiovaticana.va/news/2018/02/13/chiny_ponad_stu_chrześcijan_skierowano_na_reedukację/1363034
  Odpowiedz
 • Re: "Hongkong: katolicy zaniepokojeni doniesieniami o porozumieniu Watykanu z Chinami"|[email protected] 13.02.2018, 20:35
  Jeden z dwóch biskupów katolickich, których Watykan poprosił o ustąpienie w celu zrobienia miejsca biskupom reżimowym, przystał na tę propozycję.

  Według New York Times z 11 lutego bp Vincent Guo Xijin z Mindongu (59), zamierza zgodzić się na kontrowersyjną ugodę między Watykanem a chińskim reżimem.

  Guo był zatrzymywany przez władze kilkakrotnie. Zostanie zastąpiony przez biskupa reżimowego, wskazanego przez komunistów bez jakiejkolwiek akceptacji Watykanu.

  https://gloria.tv/article/Sh411UcY3KhQ4PxMb7KuKeYfk
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook