Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Dzień w którym Heniś poznał... RPA

dodano: 14.11.2017, 22:43
akcje wątku: drzewko

Autor: Don Quijote de la Mancha

“Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris

http://ecsmedia.pl/c/dzien-w-ktorym-henis-poznal-czesc-1-b-iext50438745.jpg

Najpierw cytacik z naszego rozkosznego przychlasta:

"Dopóty, dopóki wspomniane przez ciebie państwa (chodzi o hitlerowskie Niemcy oraz RPA - przyp. tłum.) były w miarę homogeniczne, to były mocarstwami (przynajmniej regionalnymi) i nie posiadały takich problemów wewnętrznych jak obecnie."

Ocenę tego pierwszego, w wykonaniu ęrysia trzypały litościwie pominę. Natomiast mocarstwowość tego drugiego w czasach apartheidu (zwanego rozkosznie przez naszego głąba homogenicznością). wyglądała tak:

Republika Południowej Afryki od lat 70. XX wieku pozostaje na progu kraju uprzemysłowionego. Po okresie apartheidu rządy demokratyczne odziedziczyły ogromną różnicę w zamożności między społecznościami białych i czarnych. Na 40 milionów mieszkańców, około 23 milionom brakowało energii elektrycznej lub urządzeń sanitarnych, 12 milionom brakowało czystych zasobów wodnych, 2 miliony dzieci nie uczęszczały do szkoły a jedna trzecia populacji była analfabetami. Bezrobocie wynosiło 33% a prawie połowa ludności żyła poniżej granicy ubóstwa. Rezerwy finansowe państwa były na wyczerpaniu, jedną piątą budżetu państwa przeznaczano na spłatę zadłużenia. W rezultacie zmniejszono zakres obiecywanego Programu Rozwoju i Odbudowy (PROW) należało też zrezygnować z propozycji dotyczących tworzenia miejsc pracy i nacjonalizacji. W zamian za to rząd przyjął liberalną politykę gospodarczą mającą na celu promocję inwestycji zagranicznych, w ten sposób zastosował się do „konsensusu waszyngtońskiego”, wspieranego przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

By po latach od porzucenia "słusznego" homogenicznego kierunku dojśc do punktu:

Obecnie jest to najlepiej rozwinięty kraj kontynentu afrykańskiego. Na terenie RPA znajduje się wiele bogactw naturalnych, a także dobre żyzne glebyKlimatrównież sprzyja rozwojowi rolnictwaPrzemysł wydobywczy RPA opiera się na wydobyciu złota (40% światowych zasobów) i diamentów jubilerskich i przemysłowych, gdzie stanowią one połowę światowych zasobów oraz węgla kamiennego (80% zasobów Afryki). Rolnictwo RPA produkuje więcej żywności niż konsumują mieszkańcy tego kraju. Nadwyżki są eksportowane. Użytki rolne i zielone stanowią ponad 75% kraju. Hodowla obejmuje: konieowcetrzodę chlewną. U wybrzeży RPA znajdują się bogate łowiska wykorzystywane przez rozwiniętą flotę rybacką. RPA jest państwem z najwyższym PKB w Afryce według danych Banku Światowego z 2009.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook