Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Dyskrecja

dodano: 15.05.2019, 16:04
akcje wątku: drzewko

Autor: Piech

Opuściliśmy czasy dyskrecji, czyli rozsądnego kłamstwa… Lekarz nie mówił  choremu prawdy o jego stanie zdrowia  broniąc go przed rozpaczą, dzieciom nie mówiono o seksie, żeby jak najdłużej pozostawały w niewinnej nieświadomości, a skandale ukrywano z obawy o publiczne zgorszenie. Jeszcze mój ojciec umierał, nie wiedząc w jakim jest stanie, a koleżanka nikomu nie powiedziała, że sąsiad grzebał jej w majtkach… Ten rodzaj dyskrecji skończył się raz na zawsze i nie dlatego, że ludzie stali się wrażliwsi, ale dlatego, że rewolucja informacyjna na to już nie pozwoli. A rewolucja informacyjna raczej nie buduje… bo czy naga, bezrefleksyjna i selektywna  jawność jest bardziej budująca? Czy polujący na skandale dziennikarze robią to z wrażliwości dla ofiar, a odbiorcy ich skandalizujących tekstów stają się po ich przeczytaniu bardziej empatyczni i refleksyjni? A może  dziękują jedynie Bogu, że „nie są tacy jako ten…” Dyskrecja nie musiała być czymś złym (o ile nie przechodziła w dulszczyznę), oko Wielkiego Brata jest zawsze obrzydliwe. Dobro rodzi się w cieniu (ciszy).

• Re: Dyskrecja|Adalbert1241 15.05.2019, 16:42
    ^
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 17:18
    Dyskrecja jest czymś dobrym, ale nie jestem pewna, czy oszukiwanie pacjentów, albo krycie przestępców ma z nią wiele wspólnego.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 17:21

Dyskrecja jest czymś dobrym, ale nie jestem pewna, czy oszukiwanie pacjentów, albo krycie przestępców ma z nią wiele wspólnego.

W pierwszym przypadku to brak odpowiedzialności, taki człowiek może nawet zostać pozbawiony szansy na dobre przygotowanie się do śmierci. W drugim najczęściej albo wstyd, albo strach przed zemstą.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Piech 15.05.2019, 18:04

W pierwszym przypadku to brak odpowiedzialności, taki człowiek może nawet zostać pozbawiony szansy na dobre przygotowanie się do śmierci. W drugim najczęściej albo wstyd, albo strach przed zemstą.

Tam jest czerwony nawias (odnosnie przestepców), więc o kryciu nie ma mowy, ale zdrowiej byłoby karać, a nie ekscytować opinii publicznej (to tak jak z egzekucją...)
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 18:09

Tam jest czerwony nawias (odnosnie przestepców), więc o kryciu nie ma mowy, ale zdrowiej byłoby karać, a nie ekscytować opinii publicznej (to tak jak z egzekucją...)

To też prawda. Nie domyśliłam się, że nawias odnośnie przestępców.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Piech 15.05.2019, 18:24

To też prawda. Nie domyśliłam się, że nawias odnośnie przestępców.

Dulszczyzny, ale przestepców tez, bo to przeciez jakas jej (karna juz) odmiana...
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Piech 15.05.2019, 18:07

Za pacjenta w trudnej sytuacji odpowiedzialni sa raczej bliscy, a oni powinni wiedzieć. Chory powinien być rozeznany, czy może wiedzieć, a nie mechanicznie zdruzgotany... Ja chciałbym, ale najblizszym osobom ... nie powiedziałbym.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 18:14

Za pacjenta w trudnej sytuacji odpowiedzialni sa raczej bliscy, a oni powinni wiedzieć. Chory powinien być rozeznany, czy może wiedzieć, a nie mechanicznie zdruzgotany... Ja chciałbym, ale najblizszym osobom ... nie powiedziałbym.

Ja wolałabym, żeby lekarz rozmawiał ze mną, a nie z rodziną i to ja chcę zdecydować, ile rodzina się dowie, nie lubię być traktowana, jak pakunek. Dla mnie powinno być raczej tak, że lekarz rozeznaje, jak rozmawiać z pacjentem. Przecież to widać, kiedy ktoś jest zablokowany na informacje.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 18:19

Ja wolałabym, żeby lekarz rozmawiał ze mną, a nie z rodziną i to ja chcę zdecydować, ile rodzina się dowie, nie lubię być traktowana, jak pakunek. Dla mnie powinno być raczej tak, że lekarz rozeznaje, jak rozmawiać z pacjentem. Przecież to widać, kiedy ktoś jest zablokowany na informacje.

Spokojnie można mówić o bocianach ;-) Dzieci nie obrażają się za Mikołaja, nie obrażą się i za bociany. Ale poważnie, tu nie chodzi o bociany, bo wiedza o tym, skąd się biorą dzieci, często zaczyna się od tego, że rosną w brzuszku u mamy, czy jakoś tak. Ale dla ochrony przed pedofilami, ważne jest uczenie dzieci o złym dotyku, żeby one same już miały jakieś przynajmniej miniumum rozeznania i ostrożności. Nie da się przecież nie spuszczać z oka non stop.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 18:19

Spokojnie można mówić o bocianach ;-) Dzieci nie obrażają się za Mikołaja, nie obrażą się i za bociany. Ale poważnie, tu nie chodzi o bociany, bo wiedza o tym, skąd się biorą dzieci, często zaczyna się od tego, że rosną w brzuszku u mamy, czy jakoś tak. Ale dla ochrony przed ...

Miało być niżej.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Piech 15.05.2019, 18:22

Ja też chciałbym (i pewnie każdy). Znam osoby, które leząc na łozu smierci CHCIAŁY wstawać do pracy... Niestety, tu pojawia sie juz współodpowiedzialnosć (dotyczy rzecz jasna najblizszych sobie osób, a nie przypadkowych)
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 18:30

Ja też chciałbym (i pewnie każdy). Znam osoby, które leząc na łozu smierci CHCIAŁY wstawać do pracy... Niestety, tu pojawia sie juz współodpowiedzialnosć (dotyczy rzecz jasna najblizszych sobie osób, a nie przypadkowych)

W każdym razie, niezależnie jak ktoś radzi sobie z rodziną i swoimi emocjami w realacjach z nią, ważne też, żeby nie oszukiwać go do samej śmierci, bo może umrzeć w ciężkich grzechach. To nie są żarty.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 17:22
    A dzieci utrzymywane w niewiedzy, są łatwiejszym łupem dla pedofila.
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Piech 15.05.2019, 18:00

A dzieci utrzymywane w niewiedzy, są łatwiejszym łupem dla pedofila.

Miedzy niewiedzą, a wszechobecna podejrzliwością (niszcząca więzi społeczne i upowszechniajaca jakaś neurozę) jest zwykła powsciagliwośc i ostroznbosć (obecna zawsze)
    Odpowiedz
  • Re: Dyskrecja|Agnes32 15.05.2019, 18:07

Miedzy niewiedzą, a wszechobecna podejrzliwością (niszcząca więzi społeczne i upowszechniajaca jakaś neurozę) jest zwykła powsciagliwośc i ostroznbosć (obecna zawsze)

To prawda. Nie można, a przynajmniej nie powinno się przesadzać z przedwczesnym edukowaniem dzieci, ale w wątku była przecież mowa o tym, że wcale się z nimi nie rozmawiało.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook