Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"

dodano: 6.02.2019, 20:19
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

Kiedyś już to zamieszczałam na FF, ale wątek wyparował, jak wiele innych, więc dla przypomnienia:

"Bóg ani nie chce, by się złe działo, ani nie chce, by się złe nie działo, lecz chce dopuścić, aby się złe działo, i to jest dobrem".

Św. Tomasz

A dlaczego jest to dobrem, wyjaśnia Leon XIII w encyklice "Libertas":

"Sam najopatrzniejszy Bóg, choć jest nieskończoną dobrocią i choć wszystko może, dozwala jednak złemu istnieć na świecie, juz to aby nie przeszkodzić wzrostowi dobrego, już to, aby większe zła nie wynikły".

("Libertas", 33)

• Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Apostata Franciszek 6.02.2019, 20:21
    Apostata Franciszek nie mówił o dopuście, a o woli istnienia różnorodności religii. Fałszywe religie są złe. Wnioski proszę wyciągnąć sama.
    "Pluralizm i różnorodność religii, koloru, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej Woli Boga poprzez którą stworzył On ludzkie istoty". Franciszek
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Teofila (w podróży) 6.02.2019, 20:28

Apostata Franciszek nie mówił o dopuście, a o woli istnienia różnorodności religii. Fałszywe religie są złe. Wnioski proszę wyciągnąć sama.

Jeśli "Bóg chce dopuścić" to jest to Jego wolą

czy

dopustem

??
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Apostata Franciszek 6.02.2019, 21:08

Jeśli "Bóg chce dopuścić" to jest to Jego wolą

czy

dopustem

??

Jeśli Bóg chce jakieś DOBRO, a do tego potrzebne jest jakieś ZŁO, to dopuszcza ZŁO, ale nie ma woli ZŁA. Nie chce ZŁA.
    Jeśli Bóg ma wolę ZŁA, to chce ZŁA.
    Fałszywe religie są złe, a więc nie może mieć Bóg woli ich zaistnienia.
    "Pluralizm i różnorodność religii, koloru, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej Woli Boga poprzez którą stworzył On ludzkie istoty". Franciszek
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Teofila (w podróży) 6.02.2019, 21:14

Jeśli Bóg chce jakieś DOBRO, a do tego potrzebne jest jakieś ZŁO, to dopuszcza ZŁO, ale nie ma woli ZŁA. Nie chce ZŁA.
    Jeśli Bóg ma wolę ZŁA, to chce ZŁA.
    Fałszywe religie są złe, a więc nie może mieć Bóg woli ich zaistnienia.

>Nie chce ZŁA.

A chce dopuścić,

czy nie chce

??
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Apostata Franciszek 6.02.2019, 21:25

>Nie chce ZŁA.

A chce dopuścić,

czy nie chce

??

Tak, chce dopuścić.
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Teofila (w podróży) 7.02.2019, 9:24

Tak, chce dopuścić.

A jeśli chce dopuścić, to dopust jest przejawem woli Bożej,

czy też raczej jest wbrew tej woli

??
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Apostata Franciszek 7.02.2019, 9:38

A jeśli chce dopuścić, to dopust jest przejawem woli Bożej,

czy też raczej jest wbrew tej woli

??

Jest przejawem woli.
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Ano 6.02.2019, 20:34
    Piszą „Bóg, Szatan, Mesjasz i…?”. No i cóż?

„I dokonam na nich srogiej pomsty w strasznych karach i poznają, że Ja jestem יהוה, gdy wywrę na nich swoją zemstę”.

Ezekiel 25:17
    Selma, Selma, zdravo, Selma. Putuj, Selma. I molim te ne naginji se kroz prozor.
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Teofila (w podróży) 6.02.2019, 20:36

Piszą „Bóg, Szatan, Mesjasz i…?”. No i cóż?

„I dokonam na nich srogiej pomsty w strasznych karach i poznają, że Ja jestem יהוה, gdy wywrę na nich swoją zemstę”.

Ezekiel 25:17

Najmocniej przepraszam, ale już wyjaśniałam tu na FForum wielokrotnie, że nie jest żydem, żebym miała opierać się wyłącznie na zapisach Starego Testamentu.

I nie zamierzam tego robić.
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Duinne 6.02.2019, 20:37
    Izajasz sobie znowu cos ubzdural:

"Ja tworzę światło i stwarzam ciemności,
    sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę.
    Ja, Pan, czynię to wszystko. "

Iz 45,7
    I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Cyrenejczyk 6.02.2019, 20:42

Iz 45,7

to jest dość oczywiste
    wybór pomyślności czy niedoli to nasz wybór
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Teofila (w podróży) 6.02.2019, 20:44

Iz 45,7

Ale w jaki sposób kłóci się to z cytatem ze św. Tomasza?
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Tobi3 6.02.2019, 23:32

Iz 45,7

No nie, jemu nic się nie ubzdurało, to jest z proroctwa do Cyrusa II Wielkiego, taki list do wielkiego króla, napisany 200 lat przed jego panowaniem. Wiele ciekawych spraw się z tym wiąże, ale to długo by trzeba o tym pisać To wszystko się już spełniło. Ale w 11 rozdziale tegoż proroka jest proroctwo o pięknym , idealnym świecie, tylko że ono się jeszcze nie spełniło. Ja wierzę , że się spełni po drugim przyjściu Jezusa na ziemię, więc się modlę : maran atha.
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Cyrenejczyk 6.02.2019, 20:38
    gdybym nie widział tragicznych skutków wypadków na drogach to zapewne jeździłbym 120 na godzinę w mieście
    Odpowiedz
  • Re: Dura lex: "Bóg nie chce, by się złe nie działo"|Teofila (w podróży) 6.02.2019, 20:53

gdybym nie widział tragicznych skutków wypadków na drogach to zapewne jeździłbym 120 na godzinę w mieście

^
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook