Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Dominikanie podróżują z chorałem gregoriańskim"

dodano: 12.03.2018, 23:20
akcje wątku: drzewko

Gdańsk, Szczecin i Toruń - te trzy miasta w ten weekend będą gościć braci dominikanów, którzy będą modlić się chorałem gregoriańskim.

Chcą w ten sposób świętować 800-lecie zakonu i przybliżyć formę modlitwy, która obecna jest codziennie w krakowskiej bazylice braci kaznodziejów.

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,27714,dominikanie-podrozuja-z-choralem-gregorianskim.html

Gdy przeczytałam to info, pomyślałam sobie, że kto wie, czy niedługo większość nabożeństw nie będzie pokazywane jako osobliwe widowisko, słuchowisko, czy inne artystyczne zjawisko. Jeśli kościół będzie zmieniany przez Franciszka i podległych mu hierarchów w takim tempie, jak dotychczas, to wszystko jest możliwe.

Dwóch zakonników podróżuje z chorałem gregoriańskim, bo to już zabytek, przeżytek, czy Bóg wie co. Wszak w kościołach w całej Polsce zamiast chorału gregoriańskiego wyją do mikrofonów chórzystki gospel, gitarzyści szarpią struny, a wierni zgromadzeni na tzw. Eucharystii podrygują z rękoma wyciągniętymi w górę.

Na niedzielnej śpiewanej uroczyście Sumie Mszy Świętej Trydenckiej grają organy, śpiewa męski chór, a jego soliści wplatają w uroczyste momenty Mszy Świętej śpiew gregoriański. Tak jest w Tradycji Katolickiej.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook