Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?

dodano: 23.10.2017, 10:16
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

Św. Jan Paweł II po wielekroć wspominał o dobru wspólnym i do niego się odwoływał jako do wartości, do której powinny dążyć narody, której powinny szukać i od której powinny wychodzić realizując swoje polityczne cele.

Dziś o dobru wspólnym (m. in.) mówi kard. Sarah

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/190613,ratujmy-europe.html

A ja od długiego czasu zastanawiam się czym jest dziś dobro wspólne i czy w ogóle jeszcze istnieje w zsekularyzowanym społeczeństwie. Bo jeżeli część społeczeństwa odrzuca Boga, odrzuca zbawienie i odrzuca nawet Ojczyznę jako wspólnotę, w której się wzrasta, która wychowuje i która jednoczy ludzi, to dobro wspólne naprawdę trudno dziś dostrzec.

Ale mam nadzieję, że to tylko kwestia mojej wady (wewnętrznego) wzroku.

• Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Witt 23.10.2017, 10:51
    Teofilo, myślę że dobro wspólne istnieje i zawsze będzie istniało, a problem zdefiniowałbym inaczej - dobro wspólne zarówno na płaszczyźnie moralnej, wychowawczej, jak i prawnej coraz częściej ustępuje dobru indywidualnemu, nawet gdy dobro indywidualne nie jest dobre.
    "Ileż to tragedii możnaby uniknąć, gdyby k**wa zalegalizować morderstwo, czerwone świry." - Gaius Marius.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 11:00

Teofilo, myślę że dobro wspólne istnieje i zawsze będzie istniało, a problem zdefiniowałbym inaczej - dobro wspólne zarówno na płaszczyźnie moralnej, wychowawczej, jak i prawnej coraz częściej ustępuje dobru indywidualnemu, nawet gdy dobro indywidualne nie jest dobre.

Kiedy Witt - ja naprawdę nie widzę, co mogłoby być takim dobrem wspólnym dla mnie i dla ateisty-kosmopolity.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Witt 23.10.2017, 11:24

Kiedy Witt - ja naprawdę nie widzę, co mogłoby być takim dobrem wspólnym dla mnie i dla ateisty-kosmopolity.

Teofilo, wiele rzeczy i mechanizmów pozostaje w człowieku, nawet gdy jest tego nieświadomy. Ślepej kiszki się nie pozbyliśmy, to i umiejętności definiowania wspólnoty, dobra wspólnego również. Czasem jest potrzebny czynnik wyzwalający - pozytywny lub negatywny.

Podam banalny przykład: najcięższe wypracowanie dobra wspólnego jest na zebraniach działkowców z ROD. Debatę między prof. Senyszyn, a Kają Godek to działkowicze nakrywają kapeluszem ;). Ale wystarczy, że wokół terenu zakręci się deweloper lub pęknie rura głównego ciągu... .

Wiele jeszcze zależy od tego, co nazwiemy wspólnym dobrem - czy wspólni interes i cel jakiejś grupy, czy wspólne wartości. Czy mówimy o wartościach wyznawanych przez każdego z osobna, co się implikuje na całą wspólnotę, czy też wypracowany kompromis pośród różnych indywidualnych zdań?
    "Ileż to tragedii możnaby uniknąć, gdyby k**wa zalegalizować morderstwo, czerwone świry." - Gaius Marius.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 11:42

Teofilo, wiele rzeczy i mechanizmów pozostaje w człowieku, nawet gdy jest tego nieświadomy. Ślepej kiszki się nie pozbyliśmy, to i umiejętności definiowania wspólnoty, dobra wspólnego również. Czasem jest potrzebny czynnik wyzwalający - pozytywny lub negatywny.

Podam banalny przykład: najcięższe wypracowanie dobra wspólnego jest na zebraniach działkowców z ROD. Debatę między prof ...

JPII tutaj
    https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/warszawa_1_11061999.html

mówi, że dobro wspólne zabezpiecza dobro każdego człowieka.

Hm, to mamy problem, bo czym innym jest "dobro każdego człowieka" w pojęciu katolika, czy choćby chrześcijanina, a czym innym - w pojęciu ateusza.

Dalej cytuje nauczanie SVII:
    "Dobro zaś wspólne obejmuje sumę tych warunków życia społecznego, dzięki którym jednostki, rodziny i zrzeszenia mogą pełniej i łatwiej osiągnąć swoją własną doskonałość. (...) Porządek zatem społeczny i jego rozwój winien być nastawiony nieustannie na dobro osób, ponieważ od ich porządku winien być uzależniony porządek rzeczy, a nie na odwrót. (...) Porządek ów stale trzeba rozwijać, opierać na prawdzie, budować w sprawiedliwości, ożywiać miłością; w wolności zaś powinno się odnajdywać coraz pełniej ludzką równowagę» (Gaudium et spes, 74. 26)".

I dalej mamy problem, bo to nam nie wyjaśnia czym jest "dobro osób" czy też "dobro każdego człowieka".

Ty to wiesz, i ja to wiem, ale ateista z całą pewnością się z tym nie zgodzi.

To jak ja mam szukać wspólnego z nim "dobra wspólnego"?...
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|AnnaMS 23.10.2017, 10:57
    Dopóki wiara w Chrystusa na nowo nie zjednoczy Europejczyków, podziały będą coraz głębsze.
    „Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Adalbert1241 23.10.2017, 13:10

Dopóki wiara w Chrystusa na nowo nie zjednoczy Europejczyków, podziały będą coraz głębsze.

^^^
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Ateistyczny lewak 23.10.2017, 13:49
    Dobro wspolne moze istniec tylko I wylacznie bez podzialow religijnycg.
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 14:18

Dobro wspolne moze istniec tylko I wylacznie bez podzialow religijnycg.

Bardzo chętnie wzniosę się ponad wszelkie podziały.

Proszę więc uchylić rąbka tajemnicy, co dla pana jest dobrem wspólnym, o które moglibyśmy wspólnie zawalczyć?
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|[Wstaw]less 23.10.2017, 14:52
    http://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Dobro_wsp%C3%B3lne#cite_note-1

"Jan XXIII definiował je jako całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość [1]."

To wydaje mi się rozsądna definicja, dbałość o dobro wspólne polega na poszanowanie wolności każdego w rozwoju własnej doskonałości.

Gdy ktoś pragnie mieć dziecko z in vitro, bo jest to jego droga do pełni człowieczeństwa - ok
    Gdy katolik pragnie obchodzić i czcić swojego boga publicznie - ok
    Gdy żyd pragnie rytualnie ubijać zwierzęta - ok
    Gdy człowiek chory świadomie wybiera eutanazję - ok
    Gdy kobieta pragnie wziąć pigułkę po - ok
    Gdy para homo pragnie wziąć ślub i tworzyć rodzinę - ok

Walczyć o dobro wspólne możemy w ten sposób, że każdy będzie miał zagwarantowane środowisko, w którym będzie się spełniał. Z poszanowaniem dla innych, odrębności ich decyzji, sumienia i stylu życia.
    There was once a dream I had that no one seemed to share, So I threw away trivial things and left them there
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 19:25

http://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Dobro_wsp%C3%B3lne#cite_note-1

"Jan XXIII definiował je jako całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość [1]."

To wydaje mi się rozsądna definicja, dbałość o dobro wspólne polega na poszanowanie wolności każdego w ...

Czyli "róbta co chceta" jako dobro wspólne.

Problem w tym, że do tego nie trzeba ani państwa, ani narodu, ani nawet plemienia.

Każda małpa robi to, co chce.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|[Wstaw]less 23.10.2017, 19:40

Czyli "róbta co chceta" jako dobro wspólne.

Problem w tym, że do tego nie trzeba ani państwa, ani narodu, ani nawet plemienia.

Każda małpa robi to, co chce.

Wolność w sferze prywatnej, możliwość samostanowienia jest podstawą cywilizacji.

Swoją drogą, strasznie dziwi mnie niewolnicza mentalność, którą Pani prezentuje. Nie sposób określić, która ideologia/religia/droga życiowa jest prawdziwa, dlatego podstawą jest zapewnienie takich warunków by każdy mógł swobodnie wyznawać swoją (oczywiście z poszanowaniem innych ideologii/...). Ten "całokształt warunków życia społecznego" jest właśnie tym dobrem wspólnym, o które wszyscy powinni się troszczyć. By nie przyszedł ktoś, kto narzuci jedną drogę...
    There was once a dream I had that no one seemed to share, So I threw away trivial things and left them there
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Ateistyczny lewak 23.10.2017, 15:05
    @Teofilia - ..."Bardzo chętnie wzniosę się ponad wszelkie podziały."... nie, Ty nie jestes w stanie wzniesc sie ponad wszelkie podzialy, wierzysz w Boga w Chrystusie obecnym w kosciele, przeciez to wlasnie kosciol dzieli a tacy jak Ty wprowadzaja ten podzial w zycie, to kosciol waszymi rekoma (ustami) wprowadza pogarde I nienawisc.
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook