Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Dlaczego Tajemnice Światła?

dodano: 7.10.2017, 17:09
akcje wątku: drzewko

Autor: AnnaMS

„Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10

Jan Paweł II w Liście Apostolskim Rosarium Virginis Mariae wyjaśnia, dlaczego wprowadza (w formie dowolnej, a nie obowiązkowej) tajemnice światła. 

Różaniec w formie, jaka przyjęła się w najbardziej rozpowszechnionej praktyce, zatwierdzonej przez władze kościelne, wskazuje tylko niektóre spośród tak licznych tajemnic życia Chrystusa. Taki wybór podyktował pierwotny schemat tej modlitwy, nawiązujący do liczby 150 Psalmów.

Uważam jednak, że aby rozwinąć chrystologiczny wymiar różańca, stosowne byłoby uzupełnienie, które — pozostawione swobodnemu wyborowi jednostek i wspólnot — pozwoliłoby objąć także tajemnice życia publicznego Chrystusa między chrztem w Jordanie a męką. W tych właśnie tajemnicach kontemplujemy ważne aspekty Osoby Chrystusa jako Tego, kto definitywnie objawił Boga. 

(...)

To uzupełnienie o nowe tajemnice, w niczym nie szkodząc żadnemu z istotnych aspektów tradycyjnego układu tej modlitwy, ma sprawić, że będzie ona przeżywana w duchowości chrześcijańskiej z nowym zainteresowaniem jako rzeczywiste wprowadzenie w głębię Serca Jezusa Chrystusa, oceanu radości i światła, boleści i chwały.

• Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|[email protected] 7.10.2017, 17:17
    Lucyfer (z łac. – niosący światło; lucis dopełniacz od lux: światło; ferre: nieść; także Lucyper, gdzie fer zamieniono na per – stracić, łac. perdere) – we współczesnej oraz późnośredniowiecznej myśli chrześcijańskiej jeden z upadłych aniołów.

Tajemnice Światła - Tajemnice Lucyfera.
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 17:19

Lucyfer (z łac. – niosący światło; lucis dopełniacz od lux: światło; ferre: nieść; także Lucyper, gdzie fer zamieniono na per – stracić, łac. perdere) – we współczesnej oraz późnośredniowiecznej myśli chrześcijańskiej jeden z upadłych aniołów.

Bluźnisz.
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|miś Korbiniana 7.10.2017, 17:45

Ewangelia Św. Jana VIII, 12:
    "A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: «JA JESTEM ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia»."

Gwiazdo Zaranna, módl się za nami! +++
    + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|enrque111 7.10.2017, 17:58

Ewangelia Św. Jana VIII, 12:
    "A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: «JA JESTEM ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia»."

Gwiazdo Zaranna, módl się za nami! +++

Gdyby nazwa do tego się odnosiła, to powinny być "Tajemnice Światłości".
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 18:05

Gdyby nazwa do tego się odnosiła, to powinny być "Tajemnice Światłości".

Wigilia Paschalna

- "Światło Chrystusa"
    - "Bogu niech będą dzięki"

- "Światło Chrystusa"

- "Światło Chrystusa"
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|enrque111 7.10.2017, 18:53

Wigilia Paschalna

- "Światło Chrystusa"

- "Światło Chrystusa"

- "Światło Chrystusa"

"Światło Chrystusa", a "Tajemnice światła" to kolosalna różnica. Chrystus nie jest "światłem" jest "Światłością". Mam nadzieję, że pojmujesz jaka jest różnica pomiędzy światłem a światłością. To pierwsze jest przedmiotem, a to drugie podmiotem.
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 18:58

"Światło Chrystusa", a "Tajemnice światła" to kolosalna różnica. Chrystus nie jest "światłem" jest "Światłością". Mam nadzieję, że pojmujesz jaka jest różnica pomiędzy światłem a światłością. To pierwsze jest przedmiotem, a to drugie podmiotem.

Jezus jest Dawcą Światła. A zresztą dobrze to wyjaśnił miś poniżej.
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|enrque111 7.10.2017, 19:06

Jezus jest Dawcą Światła. A zresztą dobrze to wyjaśnił miś poniżej.

Tak, jest Dawcą Światła a nie światłem i prawidłowo przetłumaczył to ks. Wujek.
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 19:08

Tak, jest Dawcą Światła a nie światłem i prawidłowo przetłumaczył to ks. Wujek.

Jak może być Dawcą Światła i nie być jednocześnie Światłem?
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|enrque111 7.10.2017, 19:45

Jak może być Dawcą Światła i nie być jednocześnie Światłem?

Gdy zrozumiesz, czym różni się podmiot od przedmiotu, to przestaniesz zadawać takie pytania :)
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 19:48

Gdy zrozumiesz, czym różni się podmiot od przedmiotu, to przestaniesz zadawać takie pytania :)

To Światło nie należy do istoty Boga?
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|enrque111 7.10.2017, 20:22

To Światło nie należy do istoty Boga?

Nie, nie należy do istoty Boga, gdyż byłoby Bogiem, Światło jest przymiotem Boga, podobnie jak wiedza, mądrość, dobroć itd.
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 20:31

Nie, nie należy do istoty Boga, gdyż byłoby Bogiem, Światło jest przymiotem Boga, podobnie jak wiedza, mądrość, dobroć itd.

13 maja 19127 rok. Matka Boża do dzieci:
    - „ Będziecie więc musieli wiele cierpieć, ale łaska Boża będzie waszą siłą!"

Wymawiając te ostatnie słowa (łaska Boża itd.) rozłożyła po raz pierwszy ręce przekazując nam światło tak silne, jak gdyby odblask wychodzący z Jej rąk. To światło dotarło do naszego wnętrza, do najgłębszej głębi duszy i spowodowało, żeśmy się widzieli w Bogu, który jest tym światłem, wyraźniej niż w najlepszym zwierciadle.
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|enrque111 7.10.2017, 20:38

13 maja 19127 rok. Matka Boża do dzieci:
    - „ Będziecie więc musieli wiele cierpieć, ale łaska Boża będzie waszą siłą!"

Wymawiając te ostatnie słowa (łaska Boża itd.) rozłożyła po raz pierwszy ręce przekazując nam światło tak silne, jak gdyby odblask wychodzący z Jej rąk. To światło dotarło do naszego wnętrza, do ...

Odczucie dzieci, ich słowa bierzesz za dogmat ??? Matka Boża jest tu szafarką Pana Boga, przekazuje Go w postaci światła (jak jakiś przedmiot) dzieciom ???
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Dlaczego Tajemnice Światła?|AnnaMS 7.10.2017, 20:41

Odczucie dzieci, ich słowa bierzesz za dogmat ??? Matka Boża jest tu szafarką Pana Boga, przekazuje Go w postaci światła (jak jakiś przedmiot) dzieciom ???

Ejże, mało znasz literatury mistyków na ten temat....

Ale najpierw radzę ci rozważyć Ewangelię św. Jana.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook