Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...

dodano: 18.06.2017, 17:58
akcje wątku: drzewko

Autor: Realista... ͡° ͜ʖ ͡°

"Ciemny lud to kupi" - J.Kurski o wyborcach PiS

...że część wiernych wychodzi już po Baranku Bożym...?

...kiedy byłem w czwartek na mszy św. Bożego Ciała około 25-30 osób zakończyło uczestnictwo we mszy św wychodząc jednym z wyjść.Są cztery więc można uznać że wyszło 100 osób.

...ksiądz nie protestował...chyba jest przyzwyczajony do takiego zachowania...

...myślę że jest to regionalny zwyczaj...praktykowany od X lat...

...z dzieciństwa pamiętam że część wiernych w tym kościele zawsze wychodziła po Baranku Bożym...

Spotykacie sie z takim zwyczajem?

• Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|2013 Zuzelski 18.06.2017, 18:02
    W moim kościele ludzie wychodzą dopiero gdy organista skończy śpiewać ostatnią pieśń a wielu zostaje jeszcze na modlitwie
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Realista... ͡° ͜ʖ ͡° 18.06.2017, 18:11

W moim kościele ludzie wychodzą dopiero gdy organista skończy śpiewać ostatnią pieśń a wielu zostaje jeszcze na modlitwie

...tak powinno być...
    ...w moim obecnym kościele do którego czasami chodzę,nie ma takiego zwyczaju,aby wychodzić po Baranku Bożym...
    ...natomiast powszechnym jest spóźnianie się,niektórzy wierni przychodzą dopiero na czytanie ewangelii...
    "Ciemny lud to kupi" - J.Kurski o wyborcach PiS
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Teofila (w podróży) 18.06.2017, 19:52

U mnie tak samo.
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Zawistowski2 18.06.2017, 18:33
    To pewnie regionalizm. W Brzezinach organista odegrał "Szła dzieweczka do laseczka" na wyjście, ale to już raczej kwestia osobistej niedyspozycji.
    Natomiast bardzie martwią przemyślane "zwyczaje" i jak pamięta w Łodzi przy zbieraniu tacy odgrywano zwykle "Przyjmij dobry Boże nasze hojne dary". Takie coś za coś - Ty nam dasz domek, zdrowie i lepsze auto a my Ci tutaj na ofiarę ciśniemy
    To mówi Pan Bóg: "Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie (...)" Proszę mnie przywołać do porządku, gdybym w ferworze dyskusji o powyższym zapomniał.
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...| Szymon z Cyreny 18.06.2017, 19:05
    jakiś ty pobożny i trwasz do końca!
    O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Adalbert1241 18.06.2017, 19:34
    W naszej parafii bardzo mało spóźnień.Raczej Kościół pełen przed Mszą Świętą. Wyjścia przed skończeniem gry organisty - absolutna rzadkość.
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Ola 18.06.2017, 20:08
    Siadam z przodu więc nie widzę kiedy ludzie wychodzą ale gdy ja wychodzę po ostatniej pieśni i mojej modlitwie to prawie nikogo nie ma.
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...| Szymon z Cyreny 18.06.2017, 20:15

Siadam z przodu więc nie widzę kiedy ludzie wychodzą ale gdy ja wychodzę po ostatniej pieśni i mojej modlitwie to prawie nikogo nie ma.

jesteś równie pobożna jak Realista z tym, że on wychodzi ostatni z ostatniej ławki
    O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Ann@ 18.06.2017, 21:21

jesteś równie pobożna jak Realista z tym, że on wychodzi ostatni z ostatniej ławki

Myślę, że to nie kwestia specjalnej pobożności.
    Wierni nie wiedzą, co to jest Msza Święta, z jakich po kolei części się składa, etc.
    Poza tym są chamscy. Tak. Najzwyczajniej w świecie.
    Wychodzą wcześniej ze spektakli teatralnych, z koncertów. Jeszcze nieraz długo trwa owacja na stojąco, a połowa widowni stoi już w kolejce po okrycia w szatni, albo w antraktach pędzą na złamanie karku w kolejkę do toalety, do baru, itp. O czym to świadczy? Brak kultury?
    Odpowiedz
  • Re: Czy w waszym kościele też jest taki zwyczaj...|Zawistowski2 18.06.2017, 22:24

Myślę, że to nie kwestia specjalnej pobożności.
    Wierni nie wiedzą, co to jest Msza Święta, z jakich po kolei części się składa, etc.
    Poza tym są chamscy. Tak. Najzwyczajniej w świecie.
    Wychodzą wcześniej ze spektakli teatralnych, z koncertów. Jeszcze nieraz długo trwa owacja na stojąco, a połowa widowni stoi już ...

O braku kultury, a konkretnie obycia z kulturą, świadczą owe owacje na stojąco. Stały się one ignorancką manierą, ten rodzaj owacji nie był nigdy zwyczajowym zakończeniem spektaklu, ani wyrazem hojności widzów wobec przeciętnej obsady, owacja taka zarezerwowana była dla garstki wirtuozów i efektu który przeskoczył oczekiwania.
    Jeśli tłum klaszcze na stojąco w miejskim teatrzyku, to niewykluczone, że panowie, którzy w takiej chwili wychodzą do szatni, to właśnie ci którzy spektakle lepszej próby oglądali domtej pory.

A co do części mszy , to zbytnio bym swą duma nie szastal, bo niektórzy proboszczowie rzutem na taśmę wcinają w nią jakieś nabożeństwo, czy modlitwę, celowo odwlekając błogosławieństwo końcowe, by Ludziska przytrzymać
    To mówi Pan Bóg: "Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie (...)" Proszę mnie przywołać do porządku, gdybym w ferworze dyskusji o powyższym zapomniał.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook