Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?

dodano: 7.10.2017, 12:00
akcje wątku: drzewko

Autor: Scientia

http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/?mod=archiwumtekst&id=16411#.WdiXio6UfIU

Mamy pierwszego biskupa, który deklaruje, że nie wie, co to znaczyć nawrócić kogoś poza sobą samym (nie dowiadujemy się zresztą, czy ta ostatnia operacja zakończyła się sukcesem, albo w jakim jest stopniu zawansowana?).

Kilka osobliwości z tego wywiadu:

1. Tomasz Grabowski OP: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta?

Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?

Przywrócenia go do jedności z Kościołem katolickim.

Już dawno przestaliśmy w Kościele mówić o jedności w kategoriach „nawracania” innych. Trzeba nawracać siebie.

-----------------------------------------------------------------

2. Niedawno, na pięćsetlecie reformacji, kardynał Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, napisał, że tak samo jak bardzo pragniemy jedności, tak samo nie wiemy, co miałoby być jej zasadą.

No właśnie, jestem za, ale właściwie za czym?

-----------------------------------------------------------------

3. Chowając na chwilę do kieszeni dominikańską chęć nawracania protestantów, zapytam o to, czego jeszcze możemy się od nich nauczyć?

I tu odpowiedź Ekscelencji jest arcyciekawa: jako wzór bp podaje:

Ksiądz Franciszek Blachnicki – daj Boże, niedługo błogosławiony – przeszczepił na polski grunt cztery prawa nowego życia, którymi w ewangelizacji posługują się wszystkie Kościoły. A nie zapominajmy, że kiedy Blachnicki to robił, oskarżano go o protestantyzację Kościoła katolickiego. Bogu dzięki miał protektora w osobie kardynała Wojtyły, więc przetrwał.

---------------------------------------------------------------------------

4. Gdyby jednak nasza rozmowa miała komuś pomóc w uświadomieniu sobie, czy jest tak naprawdę katolikiem i czy opiera się na katolickiej tożsamości, to na co miałby zwrócić uwagę?

Na życie sakramentalne, czytanie Biblii w nurcie tradycji i posłuszeństwo Magisterium Kościoła, czyli na bycie w jedności z nauczaniem kolegium biskupów wraz z papieżem, następcą Piotra. 

He, he, he... Wcześniej Ekscelencja zapytany o "tożsamość katolicką", wymienia "działającą w całym Kościele, ale również i w Polsce wspólnotę Chemin Neuf albo Głos na Pustyni w Krakowie". Problem tyko taki, że uczestnicy tej ostatniej wspólnoty opowiadają sobie kawały o Magisterium:

https://www.youtube.com/watch?v=-sNIOsegq9g&feature=youtu.be&t=1066

To jak to jest Escelencjo z tym Magisterium – trzeba go słuchać, czy można sobie z niego robić jaja?

-------------------------------------------------------------------

5. Podkreśla ksiądz biskup wspólne głoszenie. Niemniej i to nastręcza kłopotów. Bo dajmy na to, że podczas wspólnej akcji ewangelizacyjnej protestantów i katolików ktoś mówi: Chcę wyznać swoje grzechy. I co wtedy?

[…] I jeżeli idziemy razem do ewangelizacji – katolicy i luteranie czy katolicy i kalwini – i rozmawiamy z kimś, a ten ktoś chce zrobić jakiś ważny krok w wierze, to pierwsze pytanie zawsze brzmi: Czy jesteś ochrzczony, a jeśli tak, to w jakim Kościele? Jeśli powie, że był ochrzczony w Kościele katolickim, to proponujesz mu spowiedź. A gdy powie, że był ochrzczony w Kościele luterańskim, to proponujesz mu takie wyznanie grzechów, jakie jest praktykowane w Kościele luterańskim, choć nie ma ono charakteru sakramentalnego. Chodzi o to, by ten człowiek wzrastał w swojej tożsamości.

Tak, bp Ryś jest szczery, aż do bólu: czyli luteranin ma być lepszym luteraninem, jehowita – lepszym jehowitą?

--------------------------------------------------------------

6. W takim razie dlaczego godzimy się przyjmować protestantów do Kościoła rzymskiego i odwrotnie?

Bo jeśli ktoś dochodzi w swojej wierze do przekonania, że odnajduje Jezusa Chrystusa w Kościele katolickim, to trzeba mu w tym pomóc. […]. Do takich decyzji trzeba podchodzić z szacunkiem. Bez względu na to, w którą stronę następuje konwersja.

----------------------------------------------------------------

7. Czyli pozostawanie zielonoświątkowców zielonoświątkowcami i katolików katolikami to nie jest idealna sytuacja?

Nie jest, ale do końca nie wiemy, jak ma wyglądać następny krok. Nikt już dzisiaj nie mówi, że miałby on polegać na tym, że wszyscy staną się katolikami.

Nikt? No to mamy już posprzątane w Pościele Posoborowym.

-------------------------------------------------------

Czytając ten wywiad, zastanawiałem się nad takim problem: jak abp Ryś odpowiedziałby na pytanie: Czy ksiądz biskup jest katolikiem?

Gdy śledziłem wygibasy ekumeniczne Abpa Rysia, przypomniał mi się stary dobry film Sami swoi – ten z Kargulem i Pawlakiem. Drugi z tych bohaterów chcąc się wykręcić z jakiegoś problemu, mówi: Jakby to powiedzieć? Żeby i nie skłamać, i prawdy nie powiedzieć… Zastanawiam się, czy ta sentencja nie powinna być w herbie biskupim Jego Ekscelencji?

• Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|[email protected] 7.10.2017, 12:12
    Doskonały wywiad. Nic dodać, nic ująć. Zaprzaństwo samo wyłazi. Sługusy szatana.
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Misza 7.10.2017, 12:15
    A Panu udało się nawrócić kogokolwiek?
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Scientia 7.10.2017, 12:16

A Panu udało się nawrócić kogokolwiek?

Tak. Protestanta.
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|sedevacante 7.10.2017, 13:02
    "Nikt? No to mamy już posprzątane w Pościele Posoborowym."

Rozumiem, że miałeś na myśli "Kościele* Posoborowym".
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?| taktak.nienie 7.10.2017, 15:09
    "...oskarżano go o protestantyzację Kościoła katolickiego. Bogu dzięki miał protektora w osobie kardynała Wojtyły, więc przetrwał."
    :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    http://www.fronda.pl/forum/wlasciwy-test-na-to-czy-jestes-modernista,82782.html http://www.fronda.pl/forum/sluszne-argumenty-pani-ann-i-pana-enrque111-w-obronie-przed-agresywnym-modernizmem,83556.html
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|prostychlop 7.10.2017, 15:37

"...oskarżano go o protestantyzację Kościoła katolickiego. Bogu dzięki miał protektora w osobie kardynała Wojtyły, więc przetrwał."
    :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Rzeczywiście, można śmiać się albo płakać...takich pasterzy mamy
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Adalbert1241 7.10.2017, 17:30

Rzeczywiście, można śmiać się albo płakać...takich pasterzy mamy

A może zamiast to robić trzeba by się zanich pomodlić?
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|prostychlop 7.10.2017, 17:43

A może zamiast to robić trzeba by się zanich pomodlić?

A napisałem gdzieś, że tego nie robię?
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?| taktak.nienie 7.10.2017, 19:04

A napisałem gdzieś, że tego nie robię?

Towarzysze z aparatu zawsze wiedza jak dalej pokierować rozmową:-)
    Byleby chronić swoich ludzi...
    http://www.fronda.pl/forum/wlasciwy-test-na-to-czy-jestes-modernista,82782.html http://www.fronda.pl/forum/sluszne-argumenty-pani-ann-i-pana-enrque111-w-obronie-przed-agresywnym-modernizmem,83556.html
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Agnes32 8.10.2017, 11:22
    Zdziwiłabym się, gdyby ktokolwiek wiedział, co znaczy "nawróci kogoś poza sobą".
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Scientia 8.10.2017, 11:58

Zdziwiłabym się, gdyby ktokolwiek wiedział, co znaczy "nawróci kogoś poza sobą".

Dziękuję, poprawiłem.
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Agnes32 8.10.2017, 12:26

Dziękuję, poprawiłem.

Nie wiem, co poprawiłeś, bo to, do czego się odniosłam jest w dalszym ciągu. Prawdą jest, że można nawrócić się samemu, ale nie można nawrócić kogoś. Biskup Ryś nie jest pierwszym biskupem, który nie wie, jak można nawrócić drugą osobę, bo jest to po prostu niemożliwe.
    Odpowiedz
  • Re: Czy udało się księdzu biskupowi nawrócić kiedyś protestanta? Bp Grzegorz Ryś: W jakim sensie?|Scientia 8.10.2017, 22:28

Nie wiem, co poprawiłeś, bo to, do czego się odniosłam jest w dalszym ciągu. Prawdą jest, że można nawrócić się samemu, ale nie można nawrócić kogoś. Biskup Ryś nie jest pierwszym biskupem, który nie wie, jak można nawrócić drugą osobę, bo jest to po prostu niemożliwe.

Bracia moi, jeśliby ktokolwiek z was zszedł z drogi prawdy, a drugi go nawrócił niech wie, że kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje liczne grzechy. Jk 9, 19-20.

W Kościele Katolickim nigdy nie było sprzeczności między nawracaniem siebie, a nawracaniem innych (to drugie było efektem tego pierwszego).
    Kościół Posoborowy, którego bp Ryś jest efektem i wiernym dzieckiem, stwarza problemy tam, gdzie ich dotychczas nigdy nie było. Niestety, Jego Ekscelencja dość jasno w wywiadzie daje świadectwo tego, że sam ma problemy ze swoim nawróceniem i na pewno od tego powinien zacząć. Módlmy się za niego!
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook