Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Czy trzeba wierzyć w Filioque?

dodano: 12.06.2019, 16:21
akcje wątku: drzewko

Autor: Redakcja Fronda.pl

Redakcja Fronda.pl

Kwestia: Mam pewien problem z moją bratanicą, otóż jest ona wierzącą osobą, uczęszcza do kościoła, przystępuje do Komunii ale nie akceptuje wiary w Filioque, czyli w to, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Twierdzi że jedynie od Ojca, zawsze przemilczając podczas Eucharystii słowa Credo nicejsko - konstantynopolitańskiego. Ostatnio z przerażeniem doszedłem do wniosku że ta skądinąd inteligentna osoba mogła zaciągnąć na siebie ekskomunikę, bowiem "publicznie zaprzecza uznanej prawdzie wiary katolickiej" - publicznie dlatego, że wielokrotnie deklarowała to na lekcji licealnemu katechecie. Czy wobec tego tkwi poza Kościołem i po rozgrzeszenie musi się udać do penitencjarza biskupiego pod warunkiem że wyrzecze się herezji w której tkwi?

• Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Bᴀɴɪ ᴅᴇ Sᴏᴛʜò 12.06.2019, 16:28
    Filioque nie jest samo w sobie dogmatem wiary Na przykład w katolickich Kościołach wschodnich w Credo można pomijać Filioque. Co więcej, w tekście greckim rzymscy katolicy pomijają Fiiloque. Wynika to bowiem z problemu czasownika w Credo, który jest używany. Grecki czasownik jest bardziej precyzyjny od łacińskiego.
    Czyli nie ma tu herezji w ogóle.

Pozdrawiam,
    Marek Blaza SJ
    K/ᴇ/ᴇ/ᴘ/ ᴄ/ᴀ/ʟ/ᴍ/ ᴀ/ɴ/ᴅ ʜ/ᴜ/ɢ ᴛ/ɪ/ɢ/ᴇʀ/s
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|atlantis 12.06.2019, 16:31

Filioque nie jest samo w sobie dogmatem wiary Na przykład w katolickich Kościołach wschodnich w Credo można pomijać Filioque. Co więcej, w tekście greckim rzymscy katolicy pomijają Fiiloque. Wynika to bowiem z problemu czasownika w Credo, który jest używany. Grecki czasownik jest bardziej precyzyjny od łacińskiego.
    Czyli nie ma tu ...

Te bohatersko rozwiązywane problemy, nieznane nigdzie indziej...
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Adalbert1241 12.06.2019, 16:48
    Kościół może usunąć Filioque z Credo. Póki tego nie uczyni- obowiązuje.
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Annbis 12.06.2019, 16:59

Kościół może usunąć Filioque z Credo. Póki tego nie uczyni- obowiązuje.

Ten wątek, to mały fragmencik obszernego artykułu i dyskusji:
    http://www.fronda.pl/a/czy-trzeba-wierzyc-w-filioque-dyskusja,128367.html
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|AnnaMS 12.06.2019, 17:28
    Kwestia:
    Witam! Czy czytanie bluźnierczych i kpiących z wiary wątków i komentarzy na frondzie, których redakcja nie usuwa, jest grzechem. Jeśli tak - to jakiego kalibru. I czy z tego grzechu może rozgrzeszyć jedynie papież? To by było na tyle.
    „Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|alchemik 12.06.2019, 19:38

Kwestia:
    Witam! Czy czytanie bluźnierczych i kpiących z wiary wątków i komentarzy na frondzie, których redakcja nie usuwa, jest grzechem. Jeśli tak - to jakiego kalibru. I czy z tego grzechu może rozgrzeszyć jedynie papież? To by było na tyle.

To nie jest prawdziwa Redakcja tylko żartobliwy klon, który uaktywnił się po latach. Hasło do profilu Redakcja Fronda.pl (real) zabrał ze sobą redaktor Terlikowski, który w ostatnim swoim wystąpieniu stwierdził, że nie ma już nic wspólnego z tym portalem, a wszelkie jego teksty publikowane przez fronda.pl będą naruszeniem jego praw autorskich.
    Moi drodzy prażanie i goście stolicy, chciałbym z wami swą dumką podzielić się…
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|AnnaMS 12.06.2019, 20:52

To nie jest prawdziwa Redakcja tylko żartobliwy klon, który uaktywnił się po latach. Hasło do profilu Redakcja Fronda.pl (real) zabrał ze sobą redaktor Terlikowski, który w ostatnim swoim wystąpieniu stwierdził, że nie ma już nic wspólnego z tym portalem, a wszelkie jego teksty publikowane przez fronda.pl będą naruszeniem ...

może tak, może nie.
    a na moje pytanie, znam odpowiedź :)
    „Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|alchemik 12.06.2019, 21:10

może tak, może nie.
    a na moje pytanie, znam odpowiedź :)

You know it ain't easy
    You know how hard it can be

God by John Lennon

https://www.youtube.com/watch?v=oCLsa98D7iU

Put it on the full loud. Cheers.
    Moi drodzy prażanie i goście stolicy, chciałbym z wami swą dumką podzielić się…
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Teofila (w podróży) 13.06.2019, 8:48

To nie jest prawdziwa Redakcja tylko żartobliwy klon, który uaktywnił się po latach. Hasło do profilu Redakcja Fronda.pl (real) zabrał ze sobą redaktor Terlikowski, który w ostatnim swoim wystąpieniu stwierdził, że nie ma już nic wspólnego z tym portalem, a wszelkie jego teksty publikowane przez fronda.pl będą naruszeniem ...

>To nie jest prawdziwa Redakcja tylko żartobliwy klon, który uaktywnił się po latach.

I bryluje też na Głównej?...

Czy Wy, szanowna Redakcjo, już do końca z uma zeszliście?

My tu mamy sobie, tak we własnym zakresie i w naszym doborowym eksperckim gronie, przy pomocy przeróżnych Projectów et consortes, uradzić "czy trzeba wierzyć w filioque"

??
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Bᴀɴɪ ᴅᴇ Sᴏᴛʜò 13.06.2019, 13:55

>To nie jest prawdziwa Redakcja tylko żartobliwy klon, który uaktywnił się po latach.

I bryluje też na Głównej?...

Czy Wy, szanowna Redakcjo, już do końca z uma zeszliście?

My tu mamy sobie, tak we własnym zakresie i w naszym doborowym eksperckim gronie ...

Tutaj: http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/6982
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Teofila (w podróży) 14.06.2019, 10:48

Tutaj: http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/6982

Tam już uradzili?

No, to mogę odetchnąć z ulgą.

I co uradzili - to samo, co Kościół przed wiekami, czy też jakaś postępacka odmiana?...
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Bᴀɴɪ ᴅᴇ Sᴏᴛʜò 14.06.2019, 12:53

Tam już uradzili?

No, to mogę odetchnąć z ulgą.

I co uradzili - to samo, co Kościół przed wiekami, czy też jakaś postępacka odmiana?...

Nie o to mi chodziło. O copy-paste szło.
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|Altek 12.06.2019, 22:26
    picu picu półksiężycu
    Jeśli nie wiesz, dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz. Lewis Carroll
    Odpowiedz
  • Re: Czy trzeba wierzyć w Filioque?|wojtek. 13.06.2019, 15:56
    Może dać do przeczytania, co św. Tomasz o tym pisał w Sumie. Pisał tam o relacji pochodzenia w Trójcy Świętej.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook