Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?

dodano: 19.06.2017, 21:32
akcje wątku: drzewko

Autor: bioslawek

TUTAJ jest cały artykuł; https://bioslawekblog.wordpress.com/2014/12/20/czy-kult-maryjny-ma-podstawy-biblijne/

Wszystkie denominacje chrześcijańskie na świecie w swojej historii zmieniały poglądy na wcześniej wyznawane poglądy biblijne, a Kościół Katolicki wiódł i wiedzie w takich praktykach prym. Przypominam o „wielkim błysku światła”, jakie „oświeciło” Piusa XII, który w 1950 roku oficjalnie ogłosił dogmat o Wniebowstąpieniu Najświętszej Maryi Panny, KTÓRY TO POWSTAŁ NA KANWIE dogmatu o Zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, który wyznawał, z punktu widzenia Kościoła Katolickiego, ODSTĘPCZY KOŚCIÓŁ WSCHODNI [Do dziś to święto obchodzi Kościół Prawosławny). Oczywiście Kościół Katolicki zmodyfikował dogmat o Zaśnięciu, który głosił, że Maryja najpierw umarła, jak wszyscy potomkowie Adama i dopiero po swojej śmieci została wzięta do nieba. Kościół Katolicki stwierdził, że jednak nie umarła, bowiem jako matka doskonałego Jezusa, według nich „Syna- w pełni Boga”, nie mogła odziedziczyć grzechu pierworodnego [została poczęta w sposób niepokalany]. A więc według tej NIEbiblijnej herezji Maryja została wzięta żywcem, tak jak stała, z duszą i ciałem, do nieba. [....]

https://bioslawekblog.files.wordpress.com/2014/12/824.jpg?w=263&h=380

• Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?| Szymon z Cyreny 19.06.2017, 21:35
    kult maryjny ma wielki sens bo wyszedł naprzeciw postulatom feministek
    O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|bioslawek 20.06.2017, 19:12

kult maryjny ma wielki sens bo wyszedł naprzeciw postulatom feministek

hihi
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Paradox 19.06.2017, 21:38
    http://wklej.org/id/2920711/
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|enrque111 19.06.2017, 22:00
    Czy jesteś swądkiem jehowy?
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Cásardas 19.06.2017, 22:13
    Czyżby postęp?
    Porównaj to z resztą, wybierz drogę najlepszą
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Bogumił Rzepa 19.06.2017, 22:15
    Nie.

Choć jeśli ktoś poprzestaje na proszeniu Matki Bożej o modlitwę to ciężko to nazwać kultem.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|miś Korbiniana 20.06.2017, 19:16

Nie.

Choć jeśli ktoś poprzestaje na proszeniu Matki Bożej o modlitwę to ciężko to nazwać kultem.

Z pewnością nie, gdy się wykluczyło siedem Ksiąg z licznymi proroctwami Maryjnymi ze Starego Testamentu.

Katolicka i prawosławna Biblia ma aż siedem Ksiąg więcej od Biblii Marcina Lutra i różnych jej modyfikacji.
    + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Bogumił Rzepa 20.06.2017, 19:32

Z pewnością nie, gdy się wykluczyło siedem Ksiąg z licznymi proroctwami Maryjnymi ze Starego Testamentu.

Katolicka i prawosławna Biblia ma aż siedem Ksiąg więcej od Biblii Marcina Lutra i różnych jej modyfikacji.

Abstrachując od faktu, że dr Luter załączył 7 apokryfów do swojego przekładu Biblii, to ciekaw jestem gdzie w nich są "liczne proroctwa" o Matce Bożej.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|miś Korbiniana 20.06.2017, 22:39

Abstrachując od faktu, że dr Luter załączył 7 apokryfów do swojego przekładu Biblii, to ciekaw jestem gdzie w nich są "liczne proroctwa" o Matce Bożej.

Są o tym całe książki, już wypisywałem cytaty i sigle na FF kilka lat temu, ale wyszukiwarka frądowa nie działa.

Inna sprawa to IV Przykazanie, któremu podlega Pan nasz Jezus Chrystus - czci Matkę i Ojca swych. Ojca, nikt nie zaprzeczy, ale ponieważ Ojcu jest współistotny i sam jest (właściwie to Jest, przez wielkie J) Bogiem-Człowiekiem to mamy tu PARADOKS teologiczny:

Sam Bóg Jezus Chrystus czci człowieka - swoją ludzką Matkę Maryję Dziewicę.

My katolicy mamy za zadanie naśladować Chrystusa, a On jeszcze z Krzyża przykazuje Matce i nam:

"Oto syn Twój", "Oto Matka twoja", więc oddaje nas pod opiekę swej Matki, nakazuje Jej nas usynowić, a nam czcić Ją jak Matkę.

Co luterańska teologia na te argumenta z Ewangelii, nie zagłebiając się w Księgę Rut, itp. ze Starego Testamentu?
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Bogumił Rzepa 21.06.2017, 0:59

Są o tym całe książki, już wypisywałem cytaty i sigle na FF kilka lat temu, ale wyszukiwarka frądowa nie działa.

Inna sprawa to IV Przykazanie, któremu podlega Pan nasz Jezus Chrystus - czci Matkę i Ojca swych. Ojca, nikt nie zaprzeczy, ale ponieważ Ojcu jest współistotny i sam jest (właściwie to ...

Uznanie Matki Bożej za swoją własną matkę jest dopuszczalne o ile traktuje się to na tym samym poziomie co ojcostwo Abrahama. Jesteśmy bowiem dziećmi Abrahama wedle dziedzictwa obietnicy [Rz 4, 13-18; Gal 4, 22-24]. Podobnie, można gdybać, że jesteśmy dziedzicami wiary Marii, ponieważ ona była pierwszą uczennicą Chrystusa.

Tak więc Abraham jest ojcem, Maria jest matką, natomiast Bóg jest Ojcem i Matką.

Wypełnianie przez Pana Jezusa IV przykazania odnosiło się do Marii i Józefa. Nie ma tutaj żadnego paradoksu, bo Bóg oddaje szacunek i posłuszeństwo stworzeniu na mocy unii hipostatycznej w człowieczeństwie Chrystusa, a nie wedle Boskiej natury. Tak samo można powiedzieć, że Bóg był posłuszny ziemskim zwierzchnościom i nie jest to równoważne powiedzeniu, że wola Boga była podporządkowana woli Rzymian (bo w Chrystusie są dwie wole).

Co do J 19, 27 to jako pierwszy interpretację powszechnego macierzyństwa Marii zaproponował Orygenes, ale czynił to wedle inne logiki niż Wy. Łączył mianowicie ten werset z Gal 2, 20: "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.". Ponieważ apostoł Jan był wierny Chrystusowi i żył zgodnie z Jego naukami to na sposób duchowy Jezus żył w Janie. Tak więc, patrząc na sposób Orygenesa, jesteśmy wszczepieni w synostwo Jezusa i poprzez Jezusa Maria staje się naszą matką, ale nie ma ona wielu dzieci, lecz tylko jedno dziecko - Jezusa, który żyje w wielu ludziach.
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Bogumił Rzepa 21.06.2017, 1:00

Uznanie Matki Bożej za swoją własną matkę jest dopuszczalne o ile traktuje się to na tym samym poziomie co ojcostwo Abrahama. Jesteśmy bowiem dziećmi Abrahama wedle dziedzictwa obietnicy [Rz 4, 13-18; Gal 4, 22-24]. Podobnie, można gdybać, że jesteśmy dziedzicami wiary Marii, ponieważ ona była pierwszą uczennicą Chrystusa.

Tak więc ...

Komentarz do Ewangelii według Jana, księga I, rozdział 6
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Bogumił Rzepa 21.06.2017, 1:00

Komentarz do Ewangelii według Jana, księga I, rozdział 6

W sensie autorstwa Orygenesa :P
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|miś Korbiniana 21.06.2017, 8:40

Tak więc ...

Zacne i ciekawe. Dziękuję. A jak się macie do słów anielskich ze zwiastowania? Podałem je gdzieś niżej w odpowiedzi komuś.
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|Bogumił Rzepa 22.06.2017, 19:16

Zacne i ciekawe. Dziękuję. A jak się macie do słów anielskich ze zwiastowania? Podałem je gdzieś niżej w odpowiedzi komuś.

Dla mnie osobiście słowa te wskazuję na niezwykłe uświęcenie życia Marii, która powierzyła się w ręce Boga. Matka Pana Jezusa należy do najwspanialszych postaci biblijnych.

Kiedyś czytałem wywody na temat użytej formy gramatycznej "łaski pełna" (kecharitomene), która ma wskazywać na bezgrzeszność Marii, ale to już jest dość mocne pójście w spekulacje.
    Odpowiedz
  • Re: Czy kult maryjny ma podstawy biblijne?|miś Korbiniana 23.06.2017, 11:58

Dla mnie osobiście słowa te wskazuję na niezwykłe uświęcenie życia Marii, która powierzyła się w ręce Boga. Matka Pana Jezusa należy do najwspanialszych postaci biblijnych.

Kiedyś czytałem wywody na temat użytej formy gramatycznej "łaski pełna" (kecharitomene), która ma wskazywać na bezgrzeszność Marii, ale to już jest dość mocne pójście w ...

"Pełnia łaski" nie pozostawia u mnie wątpliwości. Pełnia to pełnia, a nie półnia. ;-)
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook