Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Celibat - próbą ognia dla kapłanów

dodano: 16.10.2015, 11:50
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

Fakt, że niektórzy z tej próby nie wychodzą zwycięsko, ale czy nie w ogniu doświadcza się złoto?

Gdyby natomiast Kościół zrezygnował z celibatu - ryzykuje napływ do kapłaństwa osób zupełnie przypadkowych i niezdatnych, które połakomią się na "lekką dolę księżowską"(cyt.):

Rycerz_Ni:

"Nie wiem jak Gurb ale ja bez celibatu mógłbym nim zostać. Jakieś kursy doszkalające, studia podyplomowe i miałbym uprawnienia. To stosunkowo proste zajęcie i mające niezłe proporcje w stosunku: ilość pracy/zarobki".

http://www.fronda.pl/forum/celibat-duchowienstwa-a-komunia-dla-rozwodnikow,68821.html

Ku pamięci:

http://www.fronda.pl/forum/celibat-10-x-tak,52623.html

• Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|2013 Zuzelski 16.10.2015, 11:57
    Zwolennicy zneisienia celibatu nie potrafią odpowiedzieć na proste prozaiczne pytanie kto utrzyma rodziny księży ?
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|baszcz 16.10.2015, 12:02

Zwolennicy zneisienia celibatu nie potrafią odpowiedzieć na proste prozaiczne pytanie kto utrzyma rodziny księży ?

A o co dokładnie chodzi?
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|atlantis 16.10.2015, 12:04

No właśnie o to się wszystko rozbija. Nie neguję tego, że część kapłanów rzeczywiście che "być jak Jezus", niemniej chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić niepodzielność majątkowi Kościoła i tyle. Część księży i tak ma kochanki i dzieci, część woli męskie towarzystwo, wszyscy o tym wiedzą i wszyscy są zadowoleni. A jak się zrobi afera najwyżej zmienia się parafie i też wszyscy są zadowoleni.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|Teofila (w podróży) 16.10.2015, 12:06

No właśnie o to się wszystko rozbija. Nie neguję tego, że część kapłanów rzeczywiście che "być jak Jezus", niemniej chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić niepodzielność majątkowi Kościoła i tyle. Część księży i tak ma kochanki i dzieci, część woli męskie towarzystwo, wszyscy o tym wiedzą i wszyscy są ...

Info z "Nie"?
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|atlantis 16.10.2015, 12:12

Info z "Nie"?

Nie czytam lewicowych pism. A do pana Urbana mam niechęć już od czasu gdy był rzecznikiem rządu. Zatem mówiąc krótko-nie masz racji.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|2013 Zuzelski 16.10.2015, 12:35

No właśnie o to się wszystko rozbija. Nie neguję tego, że część kapłanów rzeczywiście che "być jak Jezus", niemniej chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić niepodzielność majątkowi Kościoła i tyle. Część księży i tak ma kochanki i dzieci, część woli męskie towarzystwo, wszyscy o tym wiedzą i wszyscy są ...

" Wszyscy o tym wiedzą " genialne określenie , niezawodny wytrych . Ktos kto to wymyślił powinien dostac Nobla.
    Mam już swoje lata dość długo byłem ministrantem i oazowiczem , mam też kilka pielgrzymek za sobą . Jakoś " o tym nie wiem" ,że " część ksieży ma kochanki a część woli męskie towarzystwo" . Zdecydowana liczba księzy z jakimi się spotkałem i którzy pracowali w mojej parafii to naprawde głęboko wierzący ludzie. A ten majątek to niby co? Kościół , wikariat , plebania i 1500 metrów podwórka.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|atlantis 16.10.2015, 12:43

" Wszyscy o tym wiedzą " genialne określenie , niezawodny wytrych . Ktos kto to wymyślił powinien dostac Nobla.
    Mam już swoje lata dość długo byłem ministrantem i oazowiczem , mam też kilka pielgrzymek za sobą . Jakoś " o tym nie wiem" ,że " część ksieży ma kochanki a część woli męskie towarzystwo" . Zdecydowana liczba księzy z ...

Jesteś idealnym uosobieniem twierdzenia, że jeśli teoria nie zgadza się z faktami, to tym gorzej dla faktów.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|2013 Zuzelski 16.10.2015, 12:47

Jesteś idealnym uosobieniem twierdzenia, że jeśli teoria nie zgadza się z faktami, to tym gorzej dla faktów.

A to ciekawe. Znasz jakieś fakty z mojej parafii , skoro zarzucasz mi kłamstwo ?
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|atlantis 16.10.2015, 12:50

A to ciekawe. Znasz jakieś fakty z mojej parafii , skoro zarzucasz mi kłamstwo ?

Ależ nie zarzucam Ci kłamstwa. Sam znam głęboko wierzących księży i ich lubię i szanuję. Historia też daje odpowiednie przykłady. Faktem jest natomiast, że istnieje silne prawdopodobieństwo, że mający normalne rodziny kapłani nie uciekaliby w pedofilię, homoseksualizm i związki na boku.
    A jeżeli pytasz co to majątek Kościoła to gratuluje dobrego samopoczucia na ranczo w Nibylandii.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|2013 Zuzelski 16.10.2015, 13:21

Ależ nie zarzucam Ci kłamstwa. Sam znam głęboko wierzących księży i ich lubię i szanuję. Historia też daje odpowiednie przykłady. Faktem jest natomiast, że istnieje silne prawdopodobieństwo, że mający normalne rodziny kapłani nie uciekaliby w pedofilię, homoseksualizm i związki na boku.
    A jeżeli pytasz co to majątek Kościoła to gratuluje ...

" Faktem jest ,że istnieje silne prawdopodobieństwo" też zwrot na miarę Nobla. A to żonaci mężczyźni nie molestują dzieci ? 6 lat trwają studia w seminarium. Mając 26 - 25 lat mężczyzna moze rozeznać ,czy celibat jest dla niego nie jest to przecież nowa nagła sytuacja przed jaką stają po skończeniu seminarium. To ci księża , których wiara stygnie , nie ma w nich zarliwości szukają przyjemności ( np. hodowanie koni , kupowanie drogich samochodów) tacy są najbardziej narażeni na łamanie celibatu.
    A majątek to była mowa o parafii .
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|atlantis 16.10.2015, 14:00

" Faktem jest ,że istnieje silne prawdopodobieństwo" też zwrot na miarę Nobla. A to żonaci mężczyźni nie molestują dzieci ? 6 lat trwają studia w seminarium. Mając 26 - 25 lat mężczyzna moze rozeznać ,czy celibat jest dla niego nie jest to przecież nowa nagła sytuacja przed jaką stają po skończeniu seminarium. To ...

Żonaci również molestują, nie należą jednak do organizacji mającej monopol na prawdę, zbawienie, wiarę, nieomylność, pouczanie innych jak żyć w reszcie ogłaszanie kto pójdzie do piekła.
    Faktem jest że celibat i tylko i wyłącznie męskie towarzystwo jest pewną nienormalnością dla normalnego, zdrowego, młodego mężczyzny. Więc często przyciąga takich ludzi, którzy już mają odchylenia, albo pozwala im się tych odchyleń nabawić.

Oto przykład z mojego najbliższego otoczenia:
    bliska mi osoba przez całe życie była mocno religijna, mocno kościelna, działała w oazach, caritasach, duszpasterstwach. Od dziecka po prostu był uduchowiony. Myślę, że wpływ na to mogła mieć matka, również uduchowiona, ale troszkę w tym przesadzająca-tj. bywająca w kościele w zasadzie codzień, a na pytania co przygotowała na Wigilię odpowiadająca:"nagotowałam źmiaków niech źrą, w święta to się chodzi do kościoła".

W każdym razie owa osoba w szkole średniej i po maturze miała dziewczynę, niemniej szukał dla siebie drogi i dziewczynę zostawił i poszedł do seminarium. W tym czasie nie wiem co się działo, w każdym razie dwukrotnie odwiedził dom rodzinny "z kolegą, który nie ma rodziny". Ostatecznie seminarium porzucił i po kilku miesiącach wziął cichy ślub z kobietą znaną sobie od kilku miesięcy, również uduchowioną i z uduchowionej rodziny. Dziś już nie są razem, dziewczyna nie zniosła bycia trzecią.
    Powyższa historia jest prawdziwa, na wypadek gdyby przyszło komuś z tego kpić. Dla mnie to tym bardziej smutne, bo razem uczyliśmy się jeździć na rowerze, hodowaliśmy kanarki.
    Nie wiem na ile on wcześniej miał takie skłonności, a na ile zostały one obudzone.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|2013 Zuzelski 16.10.2015, 14:35

Żonaci również molestują, nie należą jednak do organizacji mającej monopol na prawdę, zbawienie, wiarę, nieomylność, pouczanie innych jak żyć w reszcie ogłaszanie kto pójdzie do piekła.
    Faktem jest że celibat i tylko i wyłącznie męskie towarzystwo jest pewną nienormalnością dla normalnego, zdrowego, młodego mężczyzny. Więc często przyciąga takich ludzi, którzy ...

"Żonaci również molestują, nie należą jednak do organizacji mającej monopol na prawdę, zbawienie, wiarę, nieomylność, pouczanie innych jak żyć w reszcie ogłaszanie kto pójdzie do piekła."

Nie odwracaj kota ogonem. pedofilia jest zawsze zła a porówanie do żonatych świadczy o tym ,że źródła tych zachowań nie tkwią w celibacie. Nigdy nie słyszałes o tym ,że osoby o skłonnościach pedofilskich szukają zawodów gdzie będa miały dostep do dzieci ,ze chetnie wiążą się z partnerem , który ma już własne dzieci .
    A Twój bohater postąpił uczciwie. Nie każdy młodzian , który jest pobożny musi być księdzem .
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|atlantis 16.10.2015, 14:41

"Żonaci również molestują, nie należą jednak do organizacji mającej monopol na prawdę, zbawienie, wiarę, nieomylność, pouczanie innych jak żyć w reszcie ogłaszanie kto pójdzie do piekła."

Nie odwracaj kota ogonem. pedofilia jest zawsze zła a porówanie do żonatych świadczy o tym ,że źródła tych zachowań nie tkwią w celibacie. Nigdy ...

Gdyby postąpił uczciwie do nie szukałby żony, którą zostawił dla faceta. Chyba, że chodzi Ci o to, że postąpił uczciwie wobec organizacji i oszczędził jej przenoszenia go do innej parafii w razie skandalu.

Wiem, że pedofil może pracować w zasadzie w każdej grupie zawodowej, ale w żadnej nie jest to wyciszane w taki sposób jak to się robi w Kościele.
    I w reszcie nienormalne sytuacje mogą budzić nienormalne reakcje. Ostatecznie maltretowane żony chronią mężów i uważają że to ich wina, że są maltretowane, porwani czują sympatie do porywaczy. Przymusowy celibat działa dokładnie tak samo. Z normalnego człowieka może zrobić człowieka o nienormalnych skłonnościach.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|Bogumił Rzepa 16.10.2015, 16:57

Parafie.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Celibat - próbą ognia dla kapłanów|baszcz 16.10.2015, 12:23

Swoją drogą, czy pierwsze wieki chrześcijaństwa były jakoś szczególnie złe bez bezżeństwa kapłanów?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook