Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Bł. Jan Anastazy Brenner, męczennik komunizmu, beatyfikowany 1. maja br.

dodano: 15.05.2018, 17:33
akcje wątku: drzewko

Autor: miś Korbiniana

+ За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +

Jan (węg. János, Janusz) Brenner, urodził się w zachodniowęgierskim miasteczku Kamieniec (Szombathely) dnia 27. grudnia 1931 roku. Pochodził z bardzo pobożnej rodziny z Lasu Bakońskiego, dwóch jego braci przyjęło święcenia kapłańskie. W wieku 17 lat wstąpił do miejscowego klasztoru cystersów w Zircu (czyta się jak po polsku) przyjmując w roku 1950 imię zakonne Anastazy.

W latach 1950-tych nasiliły się prześladowania komunistyczne, więc Jan-Anastazy z współbraćmi odbył część formacji korespondencyjnie. W trosce o bezpieczeństwo ojciec magister rozproszył nowicjuszy tak iż Jan-Anastazy studiował z Budapesztu i Jawarynu. Dnia 19. czerwca 1955 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Sándora Kovácsa i mimo przynależności do zakonu cystersów pełnił posługę w jednym z kościołów diecezjalnych.

Dnia 14. grudnia 1957 został wezwany do konającego w sąsiedniej miejscowości, choć ostrzegano go, że jest to być może zasadzka odpowiedział "nie lękam się". Zabrał ze sobą oleje święte i Najśw. Sakrament. Wieczorem w drodze do Waraśniaku (Szentgotthárd), miasteczka zamieszkałego przez Słoweńców i Polaków (vide herb) został w lesie napadnięty przez członków służby bezpieczeństwa, którzy świętowali w tym czasie złamanie Powstania Węgierskiego 1956 roku. Bity osłaniał rękami korporał z Najśw. Sakramentem, który schowany był pod cysterskim szkaplerzem i komżą. Sześciu zabójców zadało mu trzydzieści dwa ciosy nożem, głównie wokół klatki piersiowej na której zaciskał swe przedramiona. Jeden z morderców odcisnął but na jego szyi, jabłko adama pękło pod jego naciskiem. Błogosławionego odnaleziono nad ranem gdy już nie żył, a ręce zakrywające Najśw. Sakrament dały mu natychmiast przydomek "węgierski Tarsycjusz" gdyż jego męczeństwo było niemal identyczne ze śmiercią św. Tarsycjusza z pierwszych wieków.

Sprawców zidentyfikowano, ale żaden nie poniósł za życia konsekwencji. Błogosławionego Jana Anastazego pochowano w kościele św. Kwiryna w jego rodzinnej miejscowości trzy dni później. Władze dbały by w miejscu jego pochówku nie gromadzili się wierni i do upadku komunizmu starali się trywializować zbrodnię. W roku 1981 wykonano witraż w kościele św. Elżbiety w jego rodzinnym Kamieńcu, przedstawia on męczeństwo i chwałę błogosławionego w niebie, a w 1989 roku w miejscu męczeństwa stanęła kaplica pw. Dobrego Pasterza. Dnia 14. lutego 2001 roku św. Jan Paweł II pozwolił na przewód beatyfikacyjny i zezwolił wiernym na używanie tytułu "sługa Boży". Dnia 8. listopada 2017 roku ojciec święty Franciszek zezwolił na beatyfikację, którą dnia 1. maja 2018 roku przeprowadził przed katedrą w Kamieńcu kardynał Angelo Amato.

Błogosławiony Jan Anastazy Brenner OCist został zamordowany in odium Fidei (z powodu nienawiści do Wiary).

Boże, błogosław nas przez wstawiennictwo bł. Jana Anastazego. Amen. +++

Na zdjęciu komża i stuła, które miał na sobie w chwili śmierci i sam błogosławiony:

http://www.cistercian.org/abbey/history/our-saintly-inspiration/images/4_our_fathers_fr_anastasius'_surplice_.jpg

http://www.cistercian.org/abbey/history/our-saintly-inspiration/images/2_our_fathers_fr_anastasius_smile_.jpg

 • Re: Bł. Jan Anastazy Brenner, męczennik komunizmu, beatyfikowany 1. maja br.|Duinne 15.05.2018, 18:33
  Dzieki za przypomnienie tej historii, bo czasem zapominamy (nie tylko ja?) jak bardzo duchowni byli przesladowani w krajach bloku komunistycznego. W Polsce pod tym wzgledem bylo relatywnie lepiej, z wyjatkami, bo jednak byly przypadki morderstw na ksiezach. Ale generalnie wladza sie bala "rozbujac lodke" za bardzo.

  Dobrze mu z oczu patrzalo, temu zakonnikowi.
  I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"
  Odpowiedz
 • Re: Bł. Jan Anastazy Brenner, męczennik komunizmu, beatyfikowany 1. maja br.|miś Korbiniana 15.05.2018, 19:13

  Dzieki za przypomnienie tej historii, bo czasem zapominamy (nie tylko ja?) jak bardzo duchowni byli przesladowani w krajach bloku komunistycznego. W Polsce pod tym wzgledem bylo relatywnie lepiej, z wyjatkami, bo jednak byly przypadki morderstw na ksiezach. Ale generalnie wladza sie bala "rozbujac lodke" za bardzo.

  Dobrze mu z oczu ...


  Młody chłopak. Odrazu nabrałem do niego sympatii z mnóstwa powodów, a dowiedziałem się o nim dosłownie wczoraj, od węgierskiej przyjaciółki rodziny. +++
  + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
  Odpowiedz
 • Re: Bł. Jan Anastazy Brenner, męczennik komunizmu, beatyfikowany 1. maja br.|Adalbert1241 15.05.2018, 22:42
  Dzięki Misiu.
  Odpowiedz
 • Re: Bł. Jan Anastazy Brenner, męczennik komunizmu, beatyfikowany 1. maja br.|miś Korbiniana 16.05.2018, 7:23

  Dzięki Misiu.


  Te daty 1981 i 1989 gdy "coś się zmieniło" na Węgrzech odzwierciedlają zależność od tego co dzieje się w Polsce. Rok 1981 to był u nas szczęśliwy rok Solidarności, właśnie wtedy udaje się Braciom Węgrom wykonać witraż, ten pierwszy oficjalny wizerunek męczennika. W 1989 gdy u nas kończy się PRL Węgrzy odrazu budują kaplicę, choć u nich komunizm upadnie dopiero rok później. :-)
  + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook