Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Arcybiskup Świnka (Dzik) - Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego, ojciec chrzestny zjednoczonego królestwa Polskiego, najwybitniejszy polityk Polski w XIII wieku

dodano: 7.10.2017, 15:14
akcje wątku: drzewko

Autor: .

http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html

Opatrznościowy człowiek, biskup oddany Polsce.

Polecam audycję z prof. Nowakiem:

http://www.polskieradio.pl/7/5102/Artykul/1877994,Odnowione-Krolestwo-arcybiskup-Swinka-i-Przemysl-II

Jakub Świnka, arcybiskup gnieźnieński, obdarzany jest tymi określeniami przez wielu historyków. Koronował Przemysła II na króla Polski, a po jego śmierci popierał Władysława Łokietka, wcześniej sprzymierzywszy się jednak z Wacławem II Czeskim, koronując go na króla Polski. Lista zasług arcybiskupa Świnki jest większa: bronił języka polskiego i wezwał Stolicę Apostolską do obrony Polski przed agresją niemiecką.

Dlaczego Jakub Świnka wybrał taką drogę swojego życia? Jaką rolę odegrał w niej Przemysł II, późniejszy król? Czy obaj mieli szczęście, bo żyli w sprzyjających zjednoczeniu czasach? Co spowodowało, że suwerenność Polski była dla Jakuba Świnki i Przemysła II – bohaterów audycji, wartością nadrzędną?

Więcej na ten temat opowie prof. Andrzej Nowak.

W cyklu poświęconym setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku odwołujemy się do czasów minionych, podążając śladami tych, którzy budowali suwerenność Polski, bronili lub byli świadkami jej utraty.

***

Na audycję z cyklu "Historia żywa" w sobotę (7.10) o godz. 14.10 zaprasza i Dorota Truszczak.

 • Re: Arcybiskup Świnka (Dzik) - Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego, ojciec chrzestny zjednoczonego królestwa Polskiego, najwybitniejszy polityk Polski w XIII wieku|Ateistyczny lewak 7.10.2017, 15:43
  Zdrajca Polski.
  Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
  Odpowiedz
 • Re: Arcybiskup Świnka (Dzik) - Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego, ojciec chrzestny zjednoczonego królestwa Polskiego, najwybitniejszy polityk Polski w XIII wieku|miś Korbiniana 7.10.2017, 17:06
  "bronił języka polskiego"

  Języki polski i czeski wyewoluowały od siebie dopiero w ciągu dwóch kolejnych pokoleń, ergo zarówno Przemysław jak i Wacław mówili TYM SAMYM językiem, więc czcigodny Abp Jakub Świnka konwersował z oboma we wspólnym języku. W późniejszych wiekach już tego tak nie widać, ale w do początków XIV w. rozstrzygała się sprawa czy z Czechami i Morawami będziemy stanowić jedno królestwo, pytanie było o stolicę - Kraków czy Praga. Piastowie i Przemyślidzi byli krewniakami pierwszego stopnia, a rycerze sami dokonywali wyboru czy służyć królowi polskiemu czy czeskiemu, nieraz wbrew pochodzeniu. Dlatego herby polskiej i czeskiej szlachty z wieków X-XIV są identyczne, a co pięknie przedstawił Bartosz Paprocki.

  Jedna uwaga - herb abpa przedstawia dzika, owszem, ale nie nazywa się Dzik bo to nazwa innego, prusko-polskiego herbu Dönhoffów, herb Jakuba Świnki nazywa się ŚWINKA i nie ma w tym niczego obraźliwego.
  + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
  Odpowiedz
 • Re: Arcybiskup Świnka (Dzik) - Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego, ojciec chrzestny zjednoczonego królestwa Polskiego, najwybitniejszy polityk Polski w XIII wieku|. 7.10.2017, 18:46
  Profesor twierdzi, że już wtedy miał miejsce swoisty Kulturkampf, elity na Śląsku stawały się niemieckojęzyczne, dawały do zrozumienia tym samym swoją przewagę cywilizacyjną i techniczną, język polski, w tej formie, w jakiej wówczas istniał, był rugowany ze szkół i kościołów.
  Biskup zalecał np., by Pismo św. wyjaśniały wyłącznie osoby umiejące mówić po polsku.
  http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html
  Odpowiedz
 • Re: Arcybiskup Świnka (Dzik) - Architekt odrodzenia Królestwa Polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego, ojciec chrzestny zjednoczonego królestwa Polskiego, najwybitniejszy polityk Polski w XIII wieku|miś Korbiniana 7.10.2017, 19:22

  Profesor twierdzi, że już wtedy miał miejsce swoisty Kulturkampf, elity na Śląsku stawały się niemieckojęzyczne, dawały do zrozumienia tym samym swoją przewagę cywilizacyjną i techniczną, język polski, w tej formie, w jakiej wówczas istniał, był rugowany ze szkół i kościołów.
  Biskup zalecał np., by Pismo św. wyjaśniały wyłącznie osoby umiejące ...


  Dolny Śląsk wyludnił się po najeździe Tatarskim i grande finale w bitwie pod Legnicą w 1241 r. Do tego czasu polski Śląsk miał poprawne relacje z Bawarami, którzy chętnie się polonizowali (np. św. Jadwiga z Andechs, matka Henryka Pobożnego), niestety w połowie XIII w. miasta były opustoszałe, ugory zarastały i dzielnicy śląskiej groził głód. Rogatka zapraszał kogo się dało żeby obsadzić grody i folwarki, tyle że na Wschód od Legnicy wszyscy mieli ten sam problem. Naturalną rzeczą jest, że sprowadzali się rzemieślnicy i rolnicy z Zachodu. Proszę nie wierzyć w jakiś Kulturkampf, nikt tu nie miał zamiaru polskiego Śląska kolonizować, germanizacja była naturalnym następstwem, a problemy zaczęły się gdy Niemcy zaczęli traktować Śląsk i inne polskie tereny jak kraje niemieckie. To dotyczyło także Krakowa, który się za Łokietka zbuntował, a co skończyło się czystką Niemców krakowskich. Tak to z historii pamiętam. Do antypatii niemieckich i do niemieckiej pychy przyczyniały się niesprawiedliwości krzyżackie i to zaraz po przybyciu zakonu niemieckiego do Prus.

  Nie sądzę by Jakub Świnka był najlepszym politykiem przełomu XIII i XIV wieku, wydaje mi się że Łokietek miał dużo większy rozmach, upór, niezłomność, inteligencję i szczęście do łączenia dzielnic. Przygotował synowi bezpieczny kraj. :-)
  + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook