Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Apostazja

dodano: 14.01.2014, 1:54
akcje wątku: drzewko

Autor: Rycerz_Ni

Zamierzam dokonać aktu apostazji. Po prostu jako ateista chcę być w porządku przed samym sobą i też względem Kościoła Katolickiego. Zresztą nie o motywach chciałbym tu napisać. 

Patrząc się na wymogi KK odnośnie tego aktu trochę włos jeży mi się na głowie. Uważam że KK przesadził. Jako pełnoletni człowiek mam prawo zrobić to osobiście, za pierwszym razem i bez udziału osób trzecich.

http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/5075.1,Zasady_postepowania_w_sprawie_formalnego_aktu_wystapienia_z_Kosciola.html

W związku z tym mam do Was pytanie.

1. Czy uważacie że coś takiego jak akt apostazji powinien być w ogóle dopuszczany w KK?

Jeżeli odpowiedź brzmi TAK to w jakiej formie powinno być to uregulowane a jeżeli odpowiedź brzmi NIE to dlaczego tak sądzicie?

• Re: Apostazja|Rycerz_Ni 14.01.2014, 1:56
    I bardzo proszę bez wyzwisk i inwektyw. Mam tu na myśli szczególnie Dzulia i Edenu. Dziękuję.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|tia 14.01.2014, 7:34
    Gdybym usilnie chciał dokonać aktu apostazji, to bym podczas wyznania wiary na mszy krzyknął: nie! Stóp! Ją nie wierzę! Poszedłbym do biskupa i powiedziałbym, że biurokracja niepotrzebna, bo świadków mam prawie całą parafię
    Bóg w osobach trzech: Ojciec - przestrzeń, Syn - materia, Duch Święty - energia. Jeżeli wierzyć, że w każdych mitach znajduje się ziarnko prawdy, to zastanawiająca jest ta struna głosowa Boga, która na początku domagała się światła. To na pewno superstruna, dzięki której możliwe było świetliste Słowo.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Teofila (w podróży) 14.01.2014, 8:09
    "Zamierzam dokonać aktu apostazji".

"Czy uważacie że coś takiego jak akt apostazji powinien być w ogóle dopuszczany w KK?"

:DDD

Ja uważam, że tak.
    Szczególnie ze względu na osoby takie jak szanowny.

"Jako pełnoletni człowiek mam prawo zrobić to osobiście, za pierwszym razem i bez udziału osób trzecich".

Nieprawda.
    Jako osoba pełnoletnia i rozumna powinien szanowny wiedzieć, że to instytucja ustala prawa, a szanowny oprócz praw ma również pewne obowiązki.
    W tym przypadku Kościół ustala jak wyglądać może akt apostazji, a szanowny - jeśli chce go dokonać i jeśli chce, żeby ten akt był ważny w oczach Kościoła - ma obowiązek spełnić warunki określone przez Kościół.

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Rycerz_Ni 14.01.2014, 9:41

"Czy uważacie że coś takiego jak akt apostazji powinien być w ogóle dopuszczany w KK?"

Ja uważam, że tak.

"Jako pełnoletni człowiek mam prawo zrobić to osobiście, za pierwszym razem i bez udziału osób trzecich".

Nieprawda.
    Jako ...

Problem tylko w tym że ja się do tej instytucji nie zapisałem świadomie.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|salvatore 14.01.2014, 13:47

A to proszę z pretensjami udać się do swoich Rodziców i np. wytoczyć im proces na tę okoliczność. Kościół dopuszcza akt apostazji i jest odpowiednia procedura aby tego aktu dokonać. Wystarczy się zastosować i po sprawie.
    Gdyby na przykład chciałby Kolega zrzec się obywatelstwa polskiego też by musiał przejść odpowiednia procedurę. Na pewno nie wystarczyłoby pieprznięcie paszportem w bramę pałacu prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu.
    Tylko Dobro jest ciekawe
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Teofila (w podróży) 15.01.2014, 8:25

Do przedszkola też szanowny nie zapisał się świadomie.
    To samo dotyczy szkoły.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Lukas 14.01.2014, 21:00

Ja uważam, że tak.

Nieprawda.
    Jako ...

W normalnych krajach to jednak nie instytucja (np. KK) decyduje, czy ktoś jest jej członkiem, i zapisy nie są dokonywane w wieku niemowlęcym. Swoją drogą, ze strony głównej Frondy chyba zniknął grzmiący artykuł na ten temat. Ciekawe, dlaczego?
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Lukas 14.01.2014, 21:34

W normalnych krajach to jednak nie instytucja (np. KK) decyduje, czy ktoś jest jej członkiem, i zapisy nie są dokonywane w wieku niemowlęcym. Swoją drogą, ze strony głównej Frondy chyba zniknął grzmiący artykuł na ten temat. Ciekawe, dlaczego?

Edit: nie zniknął z głównej, nadal tam jest.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Teofila (w podróży) 15.01.2014, 8:56

Kościół Katolicki to nie tylko instytucja,
    a sakrament to nie tylko zapis w księdze.

No i macie, króliczki, problem.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Iskaral Krost 14.01.2014, 8:16
    Polecam stronę wystap.pl i postępowanie zgodnie z ich zaleceniami, czyli wysłanie do parafii oświadczenia woli o wystąpieniu z KK. http://wystap.pl/faq/

Co najważniejsze, świeckie wystąpienie jest od niedawna oficjalnie uznawane przez państwo polskie.
    http://prawo.rp.pl/artykul/757712,1078681-Wystapienie-z-kosciola--GIODO-nakazal-odnotowanie-apostazji-w-ksiegach-chrztu.html
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Iskaral Krost 14.01.2014, 8:25
    @Teofila_Bepko

"Kościół ustala jak wyglądać może akt apostazji, a szanowny - jeśli chce go dokonać i jeśli chce, żeby ten akt był ważny w oczach Kościoła - ma obowiązek spełnić warunki określone przez Kościół."

Problem w tym, że KEP ustalił jak ma wyglądać akt apostazji, ale prawie żaden biskup nie przyjął tej procedury w swojej diecezji.

Dlatego właśnie Najwyższy Sąd Administracyjny zawyrokował, że oświadczenie woli wystarczy do wystąpienia z KK.

Obywatel Polski zgodnie z Konstytucją ma prawo do wolności wyznania, także do występowania ze związków wyznaniowych, a skoro KK nie zapewnia tej możliwości (instrukcja KEP-u jest nieważna), to występowanie na zasadach ogólnych (oświadczenie woli) jest ważne prawnie.
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Polipid3 14.01.2014, 11:39
    jeszcze tego brakowało aby się to nasze faszystowskie państwo mieszało w sprawy KK.
    A się miesza czym dowodzi że jest faszystowskie.
    Skoro ośle nie wierzysz to po co się zajmujesz wiarą ... olej!
    Prawdziwie niewierzący ma to w nosie!
    Jest taki kawał:
    Jak to na zebraniu klubu racjonalistów prezes ogłasza oto nasz nowy kolega Wacław, a teraz mamy 20 sekund na wygrażanie Bogu ... i zaczynają wygrażać.
    Prezes jednak spostrzega że nowy członek Wacław siedzi i nie wygraża ...
    -Panie kolego dlaczego pan nie wygraża?
    -Panie prezesie bo ja nie wierzę w Boga.

I tu jest twój problem niby apostato, chcesz dowalić Bogu poprzez dowalenie KK, bo w niego wierzysz..

Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Andriej 14.01.2014, 12:03

jeszcze tego brakowało aby się to nasze faszystowskie państwo mieszało w sprawy KK.
    Jest taki kawał:
    Jak to na zebraniu klubu racjonalistów prezes ogłasza oto ...

^ !
    Odpowiedz
  • Re: Apostazja|Rycerz_Ni 14.01.2014, 13:56

Jest taki kawał:
    Jak to na zebraniu klubu racjonalistów prezes ogłasza oto ...

Ok wszystko w porządku...masz swoje zdanie i dobrze. Tylko dlaczego wyzywasz mnie od osłów?
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook