Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Amerykańscy katolicy a kult maryjny

dodano: 12.06.2019, 12:37
akcje wątku: drzewko

Autor: PiSowczyk

"Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym" (Marszałek Józef Piłsudski)

Jako że mam na co dzień styczność z Amerykanami, w tym również katolikami, postanowiłem zainteresować się tematem kultu maryjnego w USA. Tamtejsi katolicy dziwią się w ogóle kiedy im mówisz: "skoro jesteś katolikiem, to na pewno wyznajesz kult Maryi". Kult Chrystusa tak, ale nie Maryi. Oczywiście nie znaczy to, że nie mają szacunku dla matki Chrystusa, wręcz przeciwnie. USA jednak to nie Meksyk ani nie Polska. Tak wyglada katolicyzm, który wyrósł i dojrzewał na gruncie protestanckim. Czy to źle? Wręcz przeciwnie! Kult maryjny jest, delikatnie pisząc, nierozsądny i niechrześcijański. Można mieć również wiele innych zastrzeżeń teologicznych do katolicyzmu w ogóle, ale katolicyzm w USA mimo wszystko wydaje się być bliższy biblijnej Prawdzie i jest bardziej konserwatywny od jego europejskiej, zliberalizowanej wersji.

• Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|PiSowczyk 12.06.2019, 12:39
    Już nie wspomnę o tym, że w USA katolicy mają swoich papieży. No dobra, trochę odjechałem - to sedewakantyści mają tam papieży :D
    "Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym" (Marszałek Józef Piłsudski)
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Teofila (w podróży) 12.06.2019, 12:41

Już nie wspomnę o tym, że w USA katolicy mają swoich papieży. No dobra, trochę odjechałem - to sedewakantyści mają tam papieży :D

Z tym "trochę", to stanowczo pan przesadził.

>Tamtejsi katolicy dziwią się w ogóle kiedy im mówisz: "skoro jesteś katolikiem, to na pewno wyznajesz kult Maryi". Kult Chrystusa tak, ale nie Maryi.

Większej bzdury już dawno nie widziałam.

Więc utrzymuje pan, że w USA nie ma żadnego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny?
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|PiSowczyk 12.06.2019, 12:43

Z tym "trochę", to stanowczo pan przesadził.

>Tamtejsi katolicy dziwią się w ogóle kiedy im mówisz: "skoro jesteś katolikiem, to na pewno wyznajesz kult Maryi". Kult Chrystusa tak, ale nie Maryi.

Więc utrzymuje pan, że w USA nie ma żadnego kościoła pw. Najświętszej Maryi ...

Tego nie powiedziałem. W USA jest wolność, ale nie ma jako takiego kultu maryjnego, tak jak obserwujemy to w Meksyku, czy w Polsce.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Teofila (w podróży) 12.06.2019, 12:46

Tego nie powiedziałem. W USA jest wolność, ale nie ma jako takiego kultu maryjnego, tak jak obserwujemy to w Meksyku, czy w Polsce.

Aaa... kultu nie ma, ale za to są kościoły pw. NMP.

Ciekawość321.

I patrz pan - jest nawet kościół (pewnie nie jeden) pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

https://en.wikipedia.org/wiki/Immaculate_Conception_Church_(Fairbanks,_Alaska)

Ci, co chodzą tam na Mszę, zapewne spluwają po trzykroć przez lewe ramię, kiedy przestępują próg tego kościoła.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|PiSowczyk 12.06.2019, 12:48

Aaa... kultu nie ma, ale za to są kościoły pw. NMP.

Ciekawość321.

I patrz pan - jest nawet kościół (pewnie nie jeden) pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

https://en.wikipedia.org/wiki/Immaculate_Conception_Church_(Fairbanks,_Alaska)

Ci, co chodzą tam na Mszę, zapewne spluwają po trzykroć przez lewe ramię, kiedy przestępują próg tego ...

Kult maryjny powinien drażnić każdego chrześcijanina, ponieważ jest z gruntu antybiblijny. Co innego szacunek dla matki Zbawiciela, o którym napisałem w wątku. Jego matka dała nam tylko jedno przykazanie: abyśmy byli posłuszni jej synowi, co już automatycznie kasuje zasadność istnienia kultu maryjnego, ale to temat na odrębny wątek.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|PiSowczyk 12.06.2019, 12:48

Kult maryjny powinien drażnić każdego chrześcijanina, ponieważ jest z gruntu antybiblijny. Co innego szacunek dla matki Zbawiciela, o którym napisałem w wątku. Jego matka dała nam tylko jedno przykazanie: abyśmy byli posłuszni jej synowi, co już automatycznie kasuje zasadność istnienia kultu maryjnego, ale to temat na odrębny wątek.

Nie tu.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Teofila (w podróży) 12.06.2019, 13:09

Nie tu.

A jak z obrazami NMP?

Obrazy też są, a kultu jednak nie ma?
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Paradox 12.06.2019, 12:39
    Kult Bogini-Matki obecny jest w wielu religiach od zamierzchłych czasów.

https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/93/61/581729aea90c9_o_full.jpg
    Czesio na disqus.com: Teofila jest pocieszna w swoim fanatyzmie.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|PiSowczyk 12.06.2019, 12:57

Fact check: true.

Katolicy pomieszali chrześcijaństwo z pogaństwem i wyszło to, co wyszło.
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Adalbert1241 12.06.2019, 16:31

Jaki Szanowny Pan przedstawi dowód że ta figura grubej kobiety to bogini?????????
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Teofila (w podróży) 12.06.2019, 12:40

Więc utrzymuje pan, że w USA nie ma żadnego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny?
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|AnnaMS 12.06.2019, 12:42
    Apostatów zawsze najbardziej drażni Matka Boża, spowiedź święta i woda święcona.
    „Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Teofila (w podróży) 12.06.2019, 12:46

Apostatów zawsze najbardziej drażni Matka Boża, spowiedź święta i woda święcona.

+
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Adalbert1241 12.06.2019, 16:32

+

^
    Odpowiedz
  • Re: Amerykańscy katolicy a kult maryjny|Leteryk 12.06.2019, 12:47

Złota myśl pani AnnaMS. Miriam z Nazaretu to młot na apostatów, ateistów, agnostyków i pogan.
    Let it be.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook