Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".

dodano: 13.06.2018, 11:09
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

,,Podstawowym wymogiem dopuszczenia osób żyjących w związku niesakramentalnym do sakramentu Eucharystii - o czym pisał Jan Paweł II w encyklice +Familiaris Consortio+, jest wstrzemięźliwość seksualna. Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa'' - mówi abp Henryk Hoser. Tak podsumowuje sprawę rozwodników w świetle ,,Wytycznych pastoralnych do adhortacji Amoris laetitia'' episkopatu Polski.

Biskupi bowiem tego tematu nie podjęli wcale, co sami wyraźnie zaznaczyli. Co to oznacza w praktyce? Tyle przede wszystkim, że obowiązuje dotychczasowa praktyka i nauczanie. To znaczy - tak, rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do Komunii świętej. Pod jednym wszakże warunkiem: że będą żyć z sobą jak brat z siostrą.

Dwa dni po publikacji wytycznych wypowiedział się w tej sprawie biskup senior archidiecezji warszawsko-praskiej, abp Henryk Hoser.

Jak podkreślił, biskupi potwierdzili po prostu ciągłość nauczania papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w tej materii.,,Nowa orientacja nie oznacza zmiany doktrynalnej ani zmiany nauczania Kościoła w sprawach moralnych, ale jest to nowość duszpasterska'' - powiedział Hoser dziennikarzom. Zasadnicza zmiana polega przede wszystkim na większym zindywidualizowaniu podejścia duszpasterskiego.

,,Każde małżeństwo jest inne, małżeństwa są nieporównywalne, zwłaszcza ci ludzie, którzy się pogubili, którzy żyją niejako na gruzach swojego poprzedniego małżeństwa i próbują później z tej sytuacji wyjść. Oni wymagają - jak zabłąkana owca - troski pasterza. I to jest idea papieża Franciszka, żeby pójść za tymi ludźmi, ukazać im wszystkie możliwości integracji z życiem Kościoła'' - wskazywał.

,,Podstawowym wymogiem dopuszczenia osób żyjących w związku niesakramentalnym do sakramentu Eucharystii - o czym pisał Jan Paweł II w encyklice +Familiaris Consortio+, jest wstrzemięźliwość seksualna. Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa'' - podkreślił wyraźnie abp Hoser".

http://www.fronda.pl/a/abp-henryk-hoser-o-komunii-dla-rozwodnikow-po-wytycznych-do-amoris-laetitia,111264.html

+

• Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".| joao 13.06.2018, 12:43
    Proste. I zwykli wierni naprawdę zdają sobie z tego sprawę.
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|salvatore 13.06.2018, 17:36

Proste. I zwykli wierni naprawdę zdają sobie z tego sprawę.

100/100
    Tylko Dobro jest ciekawe
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|AnnaMS 13.06.2018, 14:33
    +++
    „Radość w Panu jest waszą ostoją” Ne 8, 10
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|Polipid3 13.06.2018, 15:34
    i po co papież mota ludziom w głowach?
    nauczanie dość jasne JPII zastępując swoim dwuznacznym.
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|Elpis 13.06.2018, 19:25
    Pozwolę sobie zacytować swój wpis, który zamieściłam w wątku Bety "Pytanie":

Zerwaniem wierności (więzi) małżeńskiej jest nie tylko zdrada seksualna.

Wszak przysięga małżeńska brzmi:
    "Ja (imię Panny Młodej) biorę Ciebie (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci.
    Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."

I co z tego, gdyby nawet zdrajca zachowywał wstrzemięźliwość seksualną – i tak jest zdrajcą, ponieważ sprzeniewierzył się pozostałym warunkom przysięgi (miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci).

A wstrzemięźliwość małżeńską (białe małżeństwo) Kościoł zna od zawsze z tą różnicą, że dotyczy ona jedynie małżeństwa sakramentalnego, a nie związku "na kocią łapę".
    I co z tego, że zdrajcy nie będą współżyć? Gdzie się podziała małżenska uczciwość, odpowiedzialność, miłość, pomoc, troska i trwanie aż do śmierci? – przecież tak brzmi przysięga wobec siebie nawzajem, Boga, świętych i Kościoła.
    Do dzisiejszego spojrzenia na cudzołożników mocno swoją rękę przyłożył JPII w Familiaris… i było to zbrodnicze posunięcie, niestety.

Zdrajca zawsze pozostanie zdrajcą wobec sakramentalnego współmałżonka nawet w przypadku, gdy zaniecha współżycia seksualnego z osobą z którą pozostaje w nieregularnym związku, jak to się teraz nowocześnie i zgodnie z duchem czasu nazywa.

Można oszukać ludzi, ale Boga się nie oszuka, a abp. Haser… cóż, przyszedł się jakoś wytłumaczyć po wytyczonych wytycznych Episkopatu czy co?
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|NiespalonySamarytanin 13.06.2018, 22:14

"Ja (imię Panny Młodej) biorę Ciebie (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż ...

Ale to JP2 dopuścił białe kociołapstwo do komunii...
    Widząc to uczniowie Jakub i Jan rzekli: „Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?” Lecz On odwróciwszy się zabronił im.
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|Elpis 14.06.2018, 1:10

Ale to JP2 dopuścił białe kociołapstwo do komunii...

Oczywiście, masz całkowitą rację.
    Także o tym piszę: Do dzisiejszego spojrzenia na cudzołożników mocno swoją rękę przyłożył JPII w Familiaris… i było to zbrodnicze posunięcie, niestety.
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|NiespalonySamarytanin 13.06.2018, 22:18

"Ja (imię Panny Młodej) biorę Ciebie (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż ...

Co do wnioskowania - pełna zgoda.
    Trzeba by się jeszcze zastanowić nad "stwierdzaniem nieważności", bo furteczka bramą się stała...
    Może, tak jak u prawosławnych, należałoby to po imieniu rozwodem nazwać?
    Widząc to uczniowie Jakub i Jan rzekli: „Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?” Lecz On odwróciwszy się zabronił im.
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|sedevacante 14.06.2018, 5:26

Tak. Nie wiem jak w novusowym KPK, ale kiedyś separacja, z własnej woli, bez zgody Kościoła była grzechem, jeśli trwała dłużej niż 6 miesięcy (mogę się mylić co do okresu). Jednym z celów małżeństwa jest zaspokojenie pożądliwości i to się odbiera stronie porzuconej. Z tego co pamiętam, to nawet od łoża odseparować, bez ważnego powodu (taki powód to np. zdrada), małżonka/małżonki nie można.
    "Mogę się zgodzić, że faktyczny wakat istnieje ale prawnie nie istnieje." enrque111 "Nie jestem w jedności wiary z Franciszkiem, aczkolwiek zajmuje on Tron Piotrowy, wskazując gdzie znajduje się Kościół." enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|Bahram 13.06.2018, 23:05
    Przecież to oczywiste. Gdzie i kiedy Bóg pozwolił na akt cudzołóstwa bo nie przypominam sobie aby Pan na to kiedykolwiek pozwolił. To nawet takie oczywistości trzeba przypominać ?
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|Ateistyczny lewak 14.06.2018, 2:02
    A jesli nie bede postepowal wedlug "wytycznych" jakiegos klechy to za kare on mi nie da czipsa…. nie chce zadnego czipsa a tym bardziej jego "wytycznych"...

Takie pieprzenie to jak gadka 3 letniego dziecka do rodzicow, ze jesli nie kupia mu kompa to nie dostana zabawek pod choinke…
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Abp. Hoser po "Wytycznych": "Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa".|Don Quijote de la Mancha 17.06.2018, 20:15
    Całe szczęście Hoserinho zaznaczył, że ta bajka jest tylko dla tych, którzy chcą tej bajki :D
    “Theology is ignorance with wings.” ― Sam Harris
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook