Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Abp Grzegorz Ryś jak zawsze odważnie, niebanalnie i odkrywczo, z ks. Lemańskim i Michnikiem, odwraca dziewiętnaście wieków teologii

dodano: 6.12.2017, 12:42
akcje wątku: drzewko

Autor: Scientia

Jak zawsze, jestem pod wrażeniem:

http://gosc.pl/doc/4359584.Abp-Rys-i-A-Michnik-o-antysemityzmie

 

Ks. Stanisław Musiał, mówiąc o relacji chrześcijan do Żydów, był bardzo ortodoksyjny” – podkreślił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas spotkania zorganizowanego w Domu Arcybiskupów Warszawskich w Warszawie. Podczas debaty zastanawiano się nad aktualnością przesłania jezuity, publicysty „Tygodnika Powszechnego”, autora głośnego komentarza „Czarne jest czarne” z 1997 r., podejmującego ważny problem antysemityzmu w Kościele katolickim w Polsce.

„Artykuł ks. Musiała był głosem, na który wielu katolików w Polsce długo czekało” – pokreślił Adam Michnik. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” wskazał, że spostrzeżenia wskazane w artykule „Czarne jest czarne” były bardzo trafne. „Tak faktycznie było. Ks. Musiał zdemaskował konkretne techniki eklezjalne, zmierzające do tego, by mówić w taki sposób, by nic nie powiedzieć” – zaznaczył Michnik.

Redaktor zwrócił uwagę, że tekst ks. Musiała był testem radykalnym. „Jednak jego radykalizm polegał na odwołaniu się do Ewangelii. Przekonywał, że istniała wówczas wśród wierzących nienawiść, która odczłowieczała tych, których sam Jan Paweł II nazwał starszymi braćmi w wierze” – stwierdził Michnik.

Abp Grzegorz Ryś z kolei zaznaczył, że ks. Stanisław Musiał, mówiąc o relacji chrześcijan do Żydów, był bardzo ortodoksyjny, zgodny z nauczaniem Kościoła, zwłaszcza soborowego dokumentu „Nostra Aetate”. „Koniecznie musimy zdać sobie sprawę, że dziewiętnaście wieków teologii zastępstwa nie da się odwrócić dwoma pokoleniami recepcji „Nostra Aetate”. Ciągle potrzeba czasu. Jednak przez 50 lat obowiązywania tego dokumentu, wiele dobrego się już wydarzyło” – zaznaczył metropolita łódzki.

W spotkaniu udział wziął również prof. Jan Grosfeld. Politolog wskazał na zaangażowanie Kościoła na świecie i w Polsce w prowadzeniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Ocenił jednocześnie, że dokonuje się to na poziomie oficjalnej doktryny i nie wpływa to na praktykę parafialną Kościoła.

O doświadczeniu dystansu kościelnej hierarchii wobec problemu antysemityzmu mówił natomiast ks. Wojciech Lemański. Wskazał, że więcej trzeba mówić o stosunku chrześcijan do Żydów nie tylko na konferencjach, czy sympozjach, ale z ambon kościołów i kaplic.

Spotkanie w 20. rocznicę publikacji tekstu ks. Musiała zorganizowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Debata odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w Warszawie.

Ks. Stanisław Musiał był filozofem, publicystą „Tygodnika Powszechnego”, rzecznikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Za opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” tekst „Czarne jest czarne”, otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki. W artykule apelował, aby hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych.

 

 • Re: Abp Grzegorz Ryś jak zawsze odważnie, niebanalnie i odkrywczo, z ks. Lemańskim i Michnikiem, odwraca dziewiętnaście wieków teologii|circ 6.12.2017, 22:25
  Niektórzy chcieliby tu widzieć antysemityzm ale na razie nie ma zydów w Polsce.
  Jak ujawnią się jacyś żydzi to zobaczymy czy jesteśmy antysemitami.
  Może to wzmożenie jest reakcją na akcję O. Rydzyka?

  Nie mają innego pomysłu na upokarzanie Polski? Może im coś podsunąć biedakom umysłowym?
  O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.
  Odpowiedz
 • Re: Abp Grzegorz Ryś jak zawsze odważnie, niebanalnie i odkrywczo, z ks. Lemańskim i Michnikiem, odwraca dziewiętnaście wieków teologii|Potfur 7.12.2017, 17:16
  Niech oni się w końcu zdecydują mówić otwartym tekstem. Bo jeśli być żydem (w sensie wyznania) jest tak samo dobrze jak być chrześcijaninem, to z tego wynika, że Jezus Chrystus był za przeproszeniem frajerem, a rację miał wtedy Kajfasz.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook