reklama

Pamięci poległych żołnierzy, sierot i wdów


Czy encyklika papieża "Z palącą troską" przeciw nazistowskim Niemcom przyniosła jakieś efekty?

Jeszcze w tym samym roku (po wygłoszeniu encykliki) ambasadorowie  Wielkiej Brytanii (partia rządowa Labour) i Francji (koalicja rządowa Front Ludowy) wzięli raz pierwszy udział w obradach norymberskiej konferencji partyjnej NSDAP.

Nie, nie przyniosła efektów. 

"12. Kto ponad skalę wartości ziemskie rasę albo naród, albo państwo, albo ustrój państwa, przedstawicieli władzy państwowej albo inne podstawowe wartości ludzkiej społeczności, które w porządku doczesnym zajmują istotne i czcigodne miejsce, i czyni z nich najwyższą normę wszelkich wartości, także religijnych, i oddaje się im bałwochwalczo, ten przewraca i fałszuje porządek rzeczy stworzony i ustanowiony przez Boga - Człowieka i daleki jest od prawdziwej wiary w Boga i od światopoglądu odpowiadającego takiej wierze."

2
13 lipca 1937 roku  kardynał Pacelli wygłosił mowę w przepełnionej katedrze Notre Dame w Paryżu.  Przy okazji poruszył sprawę Niemiec "ten szlachetny i potężny lud, którego źli pasterze (politycy) chcą doprowadzić do oddawania czci rasie."

3
Znana jest mowa Pacelliego, już jako Piusa XII, na święta Bożego Narodzenia w roku 1942. Po uczczeniu pamięci poległych żołnierzy, sierot i wdów, uciekinierów i ofiar wojny, Pacelli wezwał do poszukiwania pokoju:

"Ludzkość jest winna tego przyrzeczenia (szukanie pokoju) setkom tysiecy tych, którzy bez własnej winy, a czasem jedynie z powodu narodowości lub pochodzenia, zostali skazani na śmierć lub postępującą nędzę."

 

Wszyscy żyjący wówczas, a szczególnie ci, o których mówił Pacelli, narodowi socjaliści, zrozumieli. "On (papież) oskarża rzeczywiście niemiecki lud o niesprawiedliwość względem żydów, czyni się rzecznikiem żydów, ten kryminalista wojenny", osądziła celnie nazistowska Służba Bezpieczenstwa.

 

Jak znajdujemy jakiegoś antykatolickiego trolla, który obwinia Kościół o współpracę z austriackim socjalistą i jego nazistami, to po zmuszeniu do do nauki na pamięć encykliki "Z palącą troską", dajemu mu potem wpisy Ogórka do pamięciowego opanowania...

Tadeusz Ogorek

Tadeusz Ogorek

Komentarze (20):

Jacek Mruk Mar 8, 2014, 8:56 po południu

Do wojen podążają zbrodniarze
Bo ich sumienie znika w gwarze
Podobnych im łasych na srebrniki
Lekceważących ekskomuniki
Pozdrawiam

Józef1962 Mar 8, 2014, 9:08 po południu

Tomcat - a jakieś dowody na ową "pomoc" ? dokumenty coś ? bo jeżeli ich nie masz to jesteś oszczercą , wiesz o tym ?

Co do konkordatu przeczytaj sobie notatkę o Piusie XII w wiki - to nic trudnego i przestaniesz opowiadać głupoty. Wiki trudno nazwać pro katolicką ......

Tadeusz Ogorek Mar 8, 2014, 9:21 po południu

Tomcat - Pacelli także rozpętał II i III wojnę światową.

Pomógł takze Leninowi i Stalinowi dojść do władzy, a z Jaruzelskim podpisał konkordat.

Po uzgodnieniu z Hitlerem, Pacelli własnoręcznie zbudował Auschwitz i był jego szefem przez 3 lata, sam wybrał Dr. Dr. Mengele do pracy naukowej i pomagał mu pisać trzeci doktorat, który niestety przerwał koniec wojny.

W roku 1044 Pacelli dostał nagrodę Nobla za wynalezienie trującego gazu, ktory używano w Oświęcimiu.

Ale, to nie Pacelli, ale Michnik produkuje tych nowych socjalnych inżynierów od układania historii w klocki Lego.

Teotym Mar 8, 2014, 9:31 po południu

@Tomcat
Bredzisz komunistyczną propagandą. Co ma bycie nuncjuszem czy podpisanie konkordatu do wspierania Hitlera? Wiesz w ogóle co to jest konkordat? Kard. Wyszyński z komuchami też podpisał porozumienie, chociaż był ich wrogiem za niedługo potem go uwięzili.

Encyklika antyhilterowska powstała wtedy gdy większość liberałów rządzących państwami Zachodu klękało przed Hitlerem. Hitler brutalnie prześladował KK, bo od czasów śmierci swojej matki katoliczki, przeszedł na ostre antykatolickie pozycje. Można jego postawę do KK porównać do tej Palikota. Hitlerowcy bardzo chętnie wsadzali księży do lagrów.

Tadeusz Ogorek Mar 8, 2014, 10:52 po południu

Tomkot "@Ogorek, @9:21 - ale to Ty napisales, nie ja."

Alez trollu Fantomas, przecież ja ci tylko usiłuje pomóc.

Zobacz odkrywczą dyskusję z Darwinem i Dawkinsen z roku 1944 w Berlinie. Jest na YouTubie, można zobaczyć, Dawkins jasno wskazuje, że Pacelli był winien zanim sie urodził, bo już w trzecim miesiącu należał do Kościoła, a nie do jednego z komunistycznych lub socjalistycznych zborków.

A ile myszy mieści sie w główce przeciętnego antykatolickiego trolla?

pokaż więcej komentarzy
Załóż bloga reklama

reklama

Najczęściej czytane

reklama

Najczęściej komentowane

reklama
facebook