reklama

ZUS a kobiety prowadzące działalność w ciąży

Kobieto! Zaszłaś w ciążę? Jeśli tak, to pora rozpocząć działalność gospodarczą!  Dlaczego? Bo ZUS będzie dla ciebie po stokroć lepszy niżli kiedyś był Amber Gold dla swoich klientów. Przy zainwestowaniu niewielkich środków otrzymasz bardzo dużo pieniędzy. Jak? Czytaj!

Kiedy dowiadujesz się, że zaszłaś w ciąże pomyśl o jakiejś działalności. Czy to będzie jakieś doradztwo, czy cokolwiek innego, to już twoja sprawa.  Ciężko pracuj przez trzy miesiące rozliczeniowe (karencja do wypłaty zasiłku chorobowego), aby opłacić ZUS od podstawy 60% średniego wynagrodzenia, czyli najniższą nieulgową składkę. Łącznie to będzie ok. 1000 zł. miesięcznie. Po ciężkiej pracy udaj się do lekarza na kontrolę.  Zazwyczaj po wyczerpującej pracy lekarze stwierdzają, że kobieta w ciąży nie może pracować. No cóż, takie życie, nie można dyskutować z lekarzem w sprawach najwyższej wagi. Ty i twoje dziecko jesteście ważniejsi dla społeczeństwa niż twoja ciężka praca.

I tak, jeśli słuchasz się swojego bardzo kompetentnego lekarza, do ósmego miesiąca przebywasz na świadczeniu chorobowym, które przysługuje ci w wysokości 100%. Odzyskujesz trzymiesięczne składki i zyskujesz na siódmym miesiącu, czyli nic nie straciłaś a zyskujesz. W ósmym miesiącu zawieszasz działalność, bo przygotowujesz się do porodu i tym sposobem przerywasz bieg dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dziewiątym miesiącu odwieszasz działalność, bo masz kaprys, jak każda kobieta w ciąży. I w tym dziewiątym miesiącu opłacasz składkę od podstawy 8000 zł. Dlaczego masz taką podstawę? Bo nikt ci nie zabroni takiej mieć, twój kaprys, ale więcej jak 8000 zł. podstawy wymiaru, to nie deklaruj, no chyba że jakieś grosze do tego dołożysz, ale dosłownie grosze.  

W tym dziewiątym miesiącu Bóg daje tobie z miłości największe szczęście z możliwych, twojego dzidziusia, którego otaczasz troskliwą opieką dzięki matczynej miłości. Wiadomo, nie możesz pracować, bo musisz zajmować się  swoim najpiękniejszym na świecie Skarbusiem :)

W związku z powyższym zmuszona jesteś przejść na zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego, teraz jakoś ok. 5,5 miesiąca. Przez ten okres pobierasz zasiłek z ZUSu w wysokości 100% liczonej od podstawy 8000 zł., bo dla wypłaty zasiłku macierzyńskiego  nie potrzebujesz trzymiesięcznej karencji, a że przerwałaś w stosownym czasie bieg ubezpieczenia chorobowego, to od tego dziewiątego miesiąca prowadzonej działalności zaczyna się on na nowo.

Jaki z tego morał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspiera kobiety prowadzące działalność, a w sposób szczególny wspiera te, co zaszły w trakcie prowadzonej działalności w ciąże, a w sposób najbardziej szczególny wspiera młode matki. Acha! I ZUS to lepsza instytucja od niegdysiejszej, tj. Amber Gold; lepszy zysk, chociaż należy wiedzieć, kiedy w ZUS inwestować.

:)

PS. Niestety będziesz musiała opłacać składkę na NFZ, będąc na zasiłku, ale to składka w wysokości 254,55 zł. Jednak masz prawo do tzw. "darmowej służby zdrowia". 

tia

tia

Komentarze (20):

Damaza Wrz 27, 2012, 10:38 po południu

żart czy serio? ;]

Damaza Wrz 27, 2012, 10:40 po południu

no i chyba jak się zakłada firme to przed dwa lata płaci się 400 zł ZUS-u więc jak to się ma do tego?

tia Wrz 27, 2012, 10:40 po południu

Witaj Damaza, dobre biuro rachunowe potwierdzi :)

Damaza Wrz 27, 2012, 10:43 po południu

a co z uczciwością?

tia Wrz 27, 2012, 10:45 po południu

Damaza, do ZUSu to Ty możesz płacić ile chcesz, aby tylko nie przekroczyć 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, bo ZUS ma limit przyjmowania kasy.
Te ok. 400 zł. to minimum - ulga na pierwsze 24 miesiące od założenia działalności, czyli kasa, którą możesz płacić minimalnie, ale maksymalnie to możesz sobie płacić ile chcesz. :)

pokaż więcej komentarzy
facebook