reklama

Blog > Notatki myśli moich...

21.04.2011, 13:12 Czwartek

Mk 15, 38

"A zasłona przybytku rozdarła się na dwoje, z góry na dół"

Mk 15,38

Powyższy cytat, w podobnej formie znajdujemy u trzech ewangelistów: cytowanego tutaj Marka, a także Mateusza i Łukasza. Bardzo często nie zwracamy na te słowa większej uwagi. A jednak warto się nad nimi na chwillę zatrzymać.

W Księdza Wyjśca autor natchniony ukazuje nam dokładny opis całego przybytku, jak również onej zasłony. O wiele krócej i przejżyściej to miejsce opisuje św. Paweł Apostoł w Liście do Hebrajczyów. A więc czym była ta zasłona? Pewnie większość z nas wie jaką funkcję ona spełniała – odzielała miejsce Święte o Najświętszego, które św. Paweł określa jako miejsce "Święte Świętych" (Hbr 9,03) do którego mógł wejść jedynie arcykapłan i tylko raz w roku. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu miejscu. "Posiadało ono złoty ołtarz kadzenia i Arke Przymierza, pokryta zewszadzłotem. Znajdowało sie w niej naczynie złote z manną, laska Aarona, którazakwitła, i tablice Przymierza." (Hbr 9,04) Ale przecież po zaginięciu Arki pozostawał tam sam ołtarz i ogromna wiara ludu i duchowieństwa, że tam jest Bóg. Nagle, gdy Jezus Nazareńczyk umiera na krzyżu zasłona przerywa się. Z góry na dół niczym znak od Najwyższego, swoiste "To jest mój Syn Umiłowany" (Mk 9,07 ...

czytaj cały wpis »
reklama

O autorze

Paweł Kolczyński

Mówić o sobie samym jest ogromną i nie łątwą sztuką. Oczywiście wypowiedź taka powinna być pozbawiona jakiegokolwiek subiektywizmu. Obawiam się, że jest to ponad moje skromne możliwości, więc powstrzymam się od udzielania komentarza na własny temat.

Blogi Fronda.pl to 28512 wpisów
stworzonych przez 1078 autorów

Najczęściej czytane

więcej »

Najczęściej komentowane

więcej »

Załóż nowego bloga

Zaloguj się aby założyć bloga. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Nowy użytkownik:

Wypełnij wszystkie pola: